S-a VOTAT contractarea unui împrumut de peste 73 de milioane de lei, pentru municipiul Sebeș: Ședință de Consiliu Local, încheiată cu părăsirea sălii de mai mulți consilieri
S-a VOTAT contractarea unui împrumut de peste 73 de milioane de lei, pentru municipiul Sebeș: Ședință de Consiliu Local, încheiată cu părăsirea sălii de mai mulți consilieri
Ședința de Consiliu Local al municipiului Sebeș de astăzi, 22 noiembrie, s-a desfășurat într-o atmosferă mai încordată pentru consilierii locali, din cauza unui proiect de hotărâre.
Mai exact, proiectul privind aprobarea contractării unei finanțări rambursabile interne/externe în valoare de maxim 73.526.175,67 lei, necesară pentru finanțarea mai multor proiecte din oraș, i-a împărțit pe aleși în mai multe tabere.
De asemenea, conform aceluiași document, pentru a putea efectua aceste lucrări de investiții într-un termen scurt, se identifică posibilitatea contractării unui împrumut cu o valoare de maximum 73.526.175,67 Iei, cu o maturitate de maximum 12 ani.
Contractarea unui împrumut pe termen lung asigură accelerarea dezvoltării locale. Proiectele de investiții prioritare vor fi realizate în avans, iar investiția va aduce beneficii în scurt timp comunității locale.
Rambursarea capitalului împrumutat în rate egale pe perioada de maturitate va consacra echitatea între generații, respectiv principiul conform căruia „cei care beneficiază de un proiect trebuie să plătească pentru el”.
Prin utilizarea unei linii de finanțare cu trageri multiple pot fi realizate reduceri semnificative ale costurilor de finanțare. Astfel, instrumentul financiar propus comportă costuri reduse față de costurile implicate de un credit bancar obișnuit.
Contactat de ziarulunirea.ro, președintele organizației municipale PSD Sebeș, Radu Cristian, a declarat că s-a urmărit adoptarea unui amendament, inițiat de consilierii locali social-democrați, prin care se solicită amânarea votului asupra acestei hotărâri, în vederea organizării unei dezbateri publice, împreună cu locuitorii din Sebeș, asupra acestei decizii.
„Ei sunt singurii care ne pot solicita contractarea unui asemenea credit”, a mai transmis Radu Cristian, pentru ziarulunirea.ro.
În cadrul ședinței de Consiliu Local de astăzi, consilierii locali PSD Sebeș au părăsit sala în semn de protest, după ce amendamentul propus de aceștia ar fi fost refuzat de a fi supus la vot.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni Meteorologii ANM au emis vineri, 26 iulie, prognoza meteo pentru intervalul 29 iulie – 26 august 2024. Potrivit specialiștilor, la […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)