S-a tras cortina peste sezonul competiţional la golf
Sâmbătă, 22 octombrie a fost data ultimului concurs de golf din acest an găzduit de Pianu de Jos, întrecere de familie care practic a încheiat calendarul competiţional în judeţul Alba. La turneu s-au înscris şi participat 30 de jucători români şi străini, membri ai clubului, consemnându-se cel de-al 24-lea concurs din 2011, fapt ce constituie un record al clubului „Paul Tomiţa” în acest domeniu de activitate sportivă, la care şi-a adus aportul consiliul de conducere (preşedinte arh Ioan Străjan). La reuşita competiţiilor susţinute şi sponsorizate de firme de succes (din domeniul bancar sau al afacerilor, cu preponderenţă din judeţul nostru) a contribuit Comisia Sportivă (compusă din Iulian Străjan, Laurenţiu Coman, Alexandru Bărbat, şi când era nevoie Daniel Morar sau Dan Ursu) dar şi clubul „Paul Tomiţa” în calitate de gazdă.
Turneul disputat în sistem stableford, HCP jucători, 18 cupe, par 73, 6133 metri domni, 5126 metri doamne şi juniori a avut următorii laureaţi: lcategoria I (0-18 HCP): 1. Atilla Kadar (Cluj Napoca) – 38 p, 2. Viorel Coman (Sebeş) – 35 p, 3. Dan Ursu (Alba Iulia) – 35 p; lcategoria a II-a (19-36 HCP): 1. Cosmin Limbean (Alba Iulia) – 44 p, 2. Cesare Cigardi (Italia) – 38 p, 3. Ioan Pocan (Alba Iulia) – 38 p; ldoamne (0-36 HCP): 1. Daniela Sima (Braşov) – 37 p, 2. Mihaela Pal (Cluj Napoca) – 30 p, 3. Romana Tandreu (Germania) – 29 p; ljuniori (0-36 HCP): 1. Andrea Tagleabue (Ighiu) – 27 p, toţi membri ai clubului „Paul Tomiţa”. De precizat că 5 dintre cei mai valoroşi jucători au fost prezenţi la concursuri din Scoţia şi Turcia, implicit neputând onora turneul membrilor. La festivitatea de premiere, arh Ioan Străjan, preşedintele clubului „Paul Tomiţa” i-a felicitat pe golferi pentru participările şi performanţele realizate în 2011, acţiunea încheindu-se cu o petrecerea la restaurantul Golf Hotel Pianu de Jos. Prof Nicolae Ursu, director de concurs ne-a mai informat că în cadrul unei şedinţe a clubului „Paul Tomiţa” s-au analizat realizările sportive, dar în acelaşi timp s-au creionat planurile de viitor, care pentru 2012 prevăd introducerea unei reţele proprii de apă pentru udarea terenului de joc, aşteptându-se sprijin financiar de la sponsori şi partenerii clubului de golf, în speţă Consiliul Judeţean Alba şi Primăria comunei Pianu.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie