Ştirea zilei

S-a luat de gât cu Guvernul! Primarul unei comune din Alba a dat în judecată statul pentru abuzurile din timpul stării de urgență

Ioana Oprean

Publicat

în

Pandemia de Covid-19 și starea de urgență, respectiv cea de alertă, au fost și încă reprezintă o perioadă nesigură și puțin spus grea pentru milioanele de români din țară și nu numai. A fost o perioadă în care marea majoritate a cetățenilor s-a simțit copleșită de valul imens de interdicții și reguli noi, pe lângă veștiile venite în lanț despre infectări.

Acest zid imens care a fost pus în calea tuturor cetățenilor când vine vorba de libertățile lor personale a venit de asemenea și însoțit de o multitudine de amenzi nejustificate uneori și de abuzuri din partea autorităților.

Rusu Daniel-Gheorghe, primarul comunei Șpring din județul Alba, s-a decis să înfrunte Guvernul în mod legal pentru valul de decizii și interdicții pe care autoritățile le-au luat în contextul pandemiei și astfel, să încerce să încurajeze cetățenii din localitatea sa și numai, să lupte împotriva neregulilor și nedreptăților.

Edilul de la Șpring a explicat pentru ziarulunirea.ro care au fost motivele principale pentru acțiunea sa de judecată:

,,La baza demersului meu, au stat considerente atât morale cât și de legalitate. Consider că Guvernul încalcă grav și voluntar, prin recentele Hotărâri de Guvern, unele dintre cele mai importatante principii pe care se construiește o democrație și anume principiul de drepturi și libertăți constituționale pentru cetățenii României, folosindu-se de prevederi neconstituționale, în opinia mea și amplificandu-le prin aparatul de stat al MAI numit Poliție, unde am observat zecile de abuzuri, cum ar fi amendarea nejustificată a multor cetățeni.”

Primarul s-a arătat neclintit în fața unui eventual val de reproșuri datorită acțiunii sale: ,,Nu mă interesează cum mă vor judeca unele persoane pentru acțiunea mea, dearece consider că m-am născut liber și vreau să trăiesc liber. Demersul meu nu este unul populist, eu l-am inițiat pentru a da curaj și altor semeni de ai mei și pentru a le arată că avem drepturi și libertăți pe care trebuie să ni le apărăm, la nevoie, cu orice preț și care trebuie respectate în România.”

În anticiparea procesului care se va desfășura în data de 16 iunie, Daniel-Gheorghe Rusu este optimist în așteptările sale legate de eventuala decizie a judecătorilor, spunând: ,, Știu că procesul va avea ca și referință atât punctul meu de vedere cât și cel al MAI, care, printr-o intervenție în nume propriu, a intervenit în proces, simțindu-se lezați de îndrăzneala mea. Am încredere în justiție și sper că această să facă dreptate celor oropsiți și batjocoriți de această clasă politică , care nu ne mai conduce de 30 de ani, ci, ne umilește.

În încheiere, vreau să menționez că în România nu există niciun act normativ care să ateste oficial această stare de pandemie la nivel național. Ca atare, niciun act normativ, emis de Guvern, sau de Parlament, nu ar trebuie să fie legal dacă, la baza emiterii lui au stat, ipoteza existenței acestei stări de pandemie. Mi se pare o bătaie de joc la adresa libertății și sănătății noastre.”

[nggallery id=7945]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult