S-a îngropat securea războiului? Ajutor nesperat din partea Ungariei către România, în plină pandemie
În plină pandemie de coronavirus, țara noastră primește un ajutor nesperat din partea vegnicilor. Recenta decizie a Ungariei va putea schimba relațiile dintre cele două țări. La solicitarea UDMR, autoritățile de la Budapesta au decis să ofere un ajutor important țării noastre, ridicând interdicţia de export a unui medicament foarte folosit în tratarea COVID-19 – hidroxiclorochină.
De asemenea, maghiarii vor trimite ajutoare orașelor din Transilvania afectate de pandemie, acesta constând în măşti, echipamente de protecţie, dezinfectanţi, a anunţat vineri preşedintele UDMR, Kelemen Hunor.
„La solicitarea UDMR, guvernul ungar a ridicat interdicţia de export pentru hidroxiclorochină, un medicament care, deşi nu este considerat un antidot pentru coronavirus, este folosit cu succes în foarte multe cazuri pentru tratarea bolnavilor infectaţi cu COVID-19.
Din acest medicament avem lipsă în România, nu se produce la noi în ţară, în schimb se fabrică în Ungaria, şi a fost necesar acordul guvernului ungar pentru reluarea exportului”, a precizat liderul UDMR într-un mesaj video postat pe pagina oficială de Facebook.
El a precizat că, de vineri, spitalele din România vor avea acces la cantităţi suficiente din acest medicament important folosit pentru tratarea COVID-19.
„Doresc să le mulţumesc pe această cale guvernului maghiar şi implicit ministrului de externe, Péter Szijjártó, pentru contribuţia sa. Doresc să mulţumesc totodată şi pentru ajutorul de urgenţă care va sosi în aceste zile din Ungaria.
Am cerut măşti, mănuşi, echipamente de protecţie, dezinfectanţi. Acestea vor ajunge la judeţele din Transilvania la cei care luptă acum în linia întâi împotriva epidemiei, personalul medical din spitale, medicii de familie.
Aici aş dori să-mi exprim recunoştinţa şi respectul pentru efortul loc şi a celor care au grijă ca viaţa noastră să-şi urmeze cursul firesc, nu doar în spitale şi farmacii, dar şi prin deschiderea magazinelor, asigurarea transportului public şi a serviciilor de utilităţi.
Efortul depus de aceşti oameni este deseori peste puterile lor. Între timp, noi ne vedem de sarcinile noastre”, a afirmat Kelemen Hunor.
Surse: Capital
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]









