S-a închis cantina de ajutor social, iar 75 de asistenţi personali sunt şomeri
În cadrul şedinţei Consiliului Local Aiud din 31 ianuarie, aleşii locali au aprobat proiectul de hotărâre iniţiat de primarul Horaţiu Josan privind trecerea pe indemnizaţie a persoanelor cu handicap grav şi renunţarea la serviciile celor 75 de asistenţi personali din municipiu, de la 1 aprilie, a anunţat Ada Rus, purtătorul de cuvânt al Primăriei Aiud. În această categorie nu intră deocamdată 6 asistenţi personali ai persoanelor cu handicap, fie pentru că se află în concediu de maternitate sau în concediu de îngrijire a copilului, fie pentru că încă nu îndeplinesc condiţiile legale pentru a primi ajutor de şomaj.
Decizia primarului Horaţiu Josan a fost forţată de ordinul comun al Ministerului Administraţiei şi Internelor şi al Ministerului Finanţelor Publice, emis la începutul lunii ianuarie, prin care Aiudul poate cheltui maxim 22.192.000 lei cu salariile personalului din învăţământ, sănătate şi administraţie publică locală. „În condiţiile în care fondul este cu aproximativ 30% mai mic decât necesarul efectiv, primarul aiudean a fost pus în situaţia de a lua măsuri pentru respectarea întocmai a ordinului, a cărui consecinţă clară este disponibilizarea de personal”, a declarat Ada Rus.
Prin hotărârea CL Aiud, bugetul este scutit de o cheltuială de 450.000 lei/an, la care se adaugă şi suma de 185.266 lei, rezultată în urma desfiinţării Cantinei de Ajutor Social, cei 50 de beneficiari urmând să primească venitul minim garantat.
„În urma analizei minuţioase pe care am făcut-o, am constatat că majoritatea asistenţilor personali ai persoanelor cu handicap grav din Aiud fac parte din familia persoanei îngrijite, deci au şi obligaţii morale faţă de aceasta. De aceea am considerat că putem renunţa la plata salariilor asistenţilor personali, urmând ca persoanele cu handicap să beneficieze de indemnizaţie, care e echivalentă salariului net al asistentului personal, iar ajutorul de şomaj de care vor beneficia cei în cauză chiar va suplimenta veniturile familiei. A fost cea mai bună soluţie găsită în acest moment, urmează să vedem cum evoluează situaţia, dar prioritatea mea a fost să garantez protecţia persoanelor cu handicap grav şi funcţionalitatea serviciilor de care beneficiază întreaga comunitate”, a spus primarul Horaţiu Josan.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor”
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor” „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat […]
UPDATE | TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc
TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc În această după-amiază, în jurul orei 17:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment în orașul Ocna Mureș, pe strada Aleea Independenței, unde un bărbat în vârstă […]
VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat
Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]








