Actualitate

Românii din diaspora, investitori în România: Câți bani au trimis în țară în 2018

Ioana Oprean

Publicat

în

Românii din diaspora, investitori în România: Câți bani au trimis în țară în 2018

Românii din diaspora au trimis anul trecut în ţară aproape 3 miliarde de euro. Potrivit Eurostat, este cea mai mare sumă care a ajuns în România după criza economică.

Specialiştii susţin că fenomenul migraţiei s-a schimbat, iar cei care pleacă în străinătate au slujbe mai bine plătite, aşa că îşi permit să îşi ajute rudele din ţară cu sume consistente. România a depăşit astfel Polonia şi se afla pe locul doi, după Portugalia, în topul european.

O pensionară dintr-un sat din Gorj se bazează pe banii primiţi de la băiatul ei, stabilit în Franţa. Nu sunt mulţi, dar sunt bineveniţi, spune ea.

″-Pensia mică, îmi mai trimit ei bani de dincolo ca să îmi plătesc şi eu aici dările şi lemne.
– Vă sunt de folos banii ăştia?
-Da, bineînţeles.Nu aş putea trăi, singura sunt, nu am pe nimeni.”

Băiatul lucrează la Paris, în construcţii. A muncit şi la amenajarea casei lui Gerard Depardieu, iar copiii săi, spune femeia, au şansa să trăiască în condiţii mai bune decât în România.

“A plecat de nevoie. Şi-a făcut familie acolo, normal, el lucrează, fata a terminat astă primăvara, copilul e în anul doi la Sorbona, ce să facă, aici unde să se ducă?”

În localitatea Piatra Olt, din judeţul Dolj, multe familii se gândesc cu dor la cei apropiaţi, plecaţi să îşi facă un viitor în străinătate. Au rămas în urmă mai mult vârstnicii, care îşi văd copiii plecaţi tot mai rar.

Potrivit Eurostat, anul trecut au ajuns în România peste 2,9 miliarde de euro, cu 150 de milioane mai mult decât în 2017.

Specialiştii spun că în ultimii ani au emigrat muncitori superspecializati, care câştigă mai mult şi pot trimite în ţară sume importante.

De altfel, în acest an, românii i-au depăşit pe polonezi în ceea ce priveşte banii trimişi în ţară.

Marian Mocan, profesor Universitatea Politehnică Timişoara: „Gândiţi-vă că populaţia României primeşte o sumă de bani mare, fără dobândă şi fără să o dea înapoi. Asta înseamnă stabilitatea cursului valutar, înseamnă investiţii, înseamnă consum. Ori dacă într-un an 1,5% din PIB vin în ţară, ca şi fonduri curat. Asta înseamnă un lucru bun.”

Ovidiu Bunget, profesor Universitatea de Vest Timişoara: „Banii care vin din străinătate compensează, dacă vreţi să spunem, lipsa de salarii consistente în România. Ele ajută gospodăriile şi de a face mici investiţii, în gospodărie: frigidere, televizoare, în general aparatură electronică şi poate o parte din ei îşi construiesc imobile.”

Cei mai mulţi bani sunt trimişi la sfârşitul anului, de sărbători. Cea mai mare parte din ei se duc în consum, construcţii şi investiţii imobiliare.

sursa: stirileprotv.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei” Maia Sandu afirmă că inițiativa legislativă privind unirea Republicii Moldova cu România, lansată de S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are ca scop „discreditarea ideii de unire”. Ea afirmă că proiectul, adoptat tacit […]

Citește mai mult

Actualitate

PENSII 2026 | Când contează facultatea de pensie: Condițiile care trebuie îndeplinite

Ioana Oprean

Publicat

în

Când contează facultatea de pensie: Condițiile care trebuie îndeplinite Pentru mulți români, anii petrecuți la facultate ridică o întrebare importantă: se iau în calcul la pensie? Răspunsul este „da”, dar numai în anumite condiții. Citește și: PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau […]

Citește mai mult

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult