Actualitate

Românii din diaspora, investitori în România: Câți bani au trimis în țară în 2018

Ioana Oprean

Publicat

în

Românii din diaspora, investitori în România: Câți bani au trimis în țară în 2018

Românii din diaspora au trimis anul trecut în ţară aproape 3 miliarde de euro. Potrivit Eurostat, este cea mai mare sumă care a ajuns în România după criza economică.

Specialiştii susţin că fenomenul migraţiei s-a schimbat, iar cei care pleacă în străinătate au slujbe mai bine plătite, aşa că îşi permit să îşi ajute rudele din ţară cu sume consistente. România a depăşit astfel Polonia şi se afla pe locul doi, după Portugalia, în topul european.

O pensionară dintr-un sat din Gorj se bazează pe banii primiţi de la băiatul ei, stabilit în Franţa. Nu sunt mulţi, dar sunt bineveniţi, spune ea.

″-Pensia mică, îmi mai trimit ei bani de dincolo ca să îmi plătesc şi eu aici dările şi lemne.
– Vă sunt de folos banii ăştia?
-Da, bineînţeles.Nu aş putea trăi, singura sunt, nu am pe nimeni.”

Băiatul lucrează la Paris, în construcţii. A muncit şi la amenajarea casei lui Gerard Depardieu, iar copiii săi, spune femeia, au şansa să trăiască în condiţii mai bune decât în România.

“A plecat de nevoie. Şi-a făcut familie acolo, normal, el lucrează, fata a terminat astă primăvara, copilul e în anul doi la Sorbona, ce să facă, aici unde să se ducă?”

În localitatea Piatra Olt, din judeţul Dolj, multe familii se gândesc cu dor la cei apropiaţi, plecaţi să îşi facă un viitor în străinătate. Au rămas în urmă mai mult vârstnicii, care îşi văd copiii plecaţi tot mai rar.

Potrivit Eurostat, anul trecut au ajuns în România peste 2,9 miliarde de euro, cu 150 de milioane mai mult decât în 2017.

Specialiştii spun că în ultimii ani au emigrat muncitori superspecializati, care câştigă mai mult şi pot trimite în ţară sume importante.

De altfel, în acest an, românii i-au depăşit pe polonezi în ceea ce priveşte banii trimişi în ţară.

Marian Mocan, profesor Universitatea Politehnică Timişoara: „Gândiţi-vă că populaţia României primeşte o sumă de bani mare, fără dobândă şi fără să o dea înapoi. Asta înseamnă stabilitatea cursului valutar, înseamnă investiţii, înseamnă consum. Ori dacă într-un an 1,5% din PIB vin în ţară, ca şi fonduri curat. Asta înseamnă un lucru bun.”

Ovidiu Bunget, profesor Universitatea de Vest Timişoara: „Banii care vin din străinătate compensează, dacă vreţi să spunem, lipsa de salarii consistente în România. Ele ajută gospodăriile şi de a face mici investiţii, în gospodărie: frigidere, televizoare, în general aparatură electronică şi poate o parte din ei îşi construiesc imobile.”

Cei mai mulţi bani sunt trimişi la sfârşitul anului, de sărbători. Cea mai mare parte din ei se duc în consum, construcţii şi investiţii imobiliare.

sursa: stirileprotv.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026 În perioada 1 ianuarie – 31 mai, poliția a înregistrat 6.666 de infracțiuni legate de traficul ilicit de droguri, cu 24,7% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit unui comunicat al Ministerului […]

Citește mai mult

Actualitate

Lot de Nutella Croissant, retras de urgență de pe piață: A fost descoperită prezența unui corp străin, un fragment de metal. Avertisment ANSVSA

Bogdan Ilea

Publicat

în

Lot de Nutella Croissant, retras de urgență de pe piață: A fost descoperită prezența unui corp străin, un fragment de metal. Avertisment ANSVSA Ferrero România a decis retragerea de pe piață, din motive de precauție, a unui lot de Nutella Croissant, după identificarea unui posibil risc privind prezența unui corp străin, respectiv un fragment de […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni România va fi sub un val de căldură pe parcursul lunii iulie 2026 conform pronozei meteo pe 4 săptămâni publicată vineri, 26 iunie 2026 de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).  […]

Citește mai mult