România, ”predată” bucată cu bucată! PNL și USR-PLUS vor să vândă terenurile agricole străinilor
România, ”predată” bucată cu bucată! PNL și USR-PLUS vor să vândă terenurile agricole străinilor
„Un stat de drept, care ține cu adevărat la valorile sale, cu conducători care se gândesc la moștenirea pe care o lasă copiilor, nu ar înstrăina fir de pământ străinilor!
Nu este cazul României deoarece recent, președintele Klaus Iohannis, a promulgat un proiect de lege pentru aprobarea unei Ordonanțe de Urgență, cu prevederi ale PNL și USR-PLUS, care înlesnesc vânzarea terenurilor agricole către străini. Știm că se dorește eliminarea restricțiilor referitoare la domiciliul și rezidența cumpărătorului, a interdicțiilor de înstrăinare timp de minim 8 ani de la data cumpărării terenurilor. Se vrea, de asemenea, eliminarea prevederii obligativității desfășurării anterior cumpărării terenurilor de activități agricole pe o perioadă de cel puțin 5 ani, dar și a altor restricții, astfel încât acestea să poată ajunge mai ușor pe mâna latifundiarilor străini, a marilor companii din Occident.
Devine din ce în ce mai clar că în PNL și USR-PLUS au membri la vârful lor care nu iubesc România. În momentul de față, circa 40% din suprafața agricolă a României este a străinilor. În această situație, guvernul ar trebui să ducă o politică de ”recuperare” a terenurilor. Cu siguranță, toate partidele politice au făcut greșeli în ceea ce privește vânzarea pământului românesc, deoarece acesta nu trebuia să facă obiectul unui act de înstrăinare celor fără cetățenie română. Dar partidele care guvernează acum își propun să vândă și ce a mai rămas.
Este cât se poate de evident că în lipsa ajutorului de la stat, țăranul român renunță să mai pună preț pe agricultură și este tentat să vândă pământul celor care oferă mai mulți bani, în cazul de față străinilor, care vor beneficia de subvențiile pe aceste terenuri.
”Celebrul” Adrian Oros, cel mai slab ministru al Agriculturii din istoria postdecembristă a României, dă vina, în mod ipocrit pentru această situație, pe proprietarii români de pământuri, în loc să găsească soluții pentru creșterea profitabilității agriculturii.
În acest fel, vom ajunge la o criză alimentară fără precedent, deși potențialul agricol al nostru este imens. Vom ajunge străini în țara noastră. Vom fi proprietari doar ”la suprafață”, pe construcții și clădiri. Pământul, spre deosebire de alte resurse, nu se poate multiplica și va avea mereu o variabilă constantă. PNL și USR-PLUS, nu vă mai bateți joc de România!” – Călin Matieș, senator PSD de Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]









