Actualitate

RISC de AVALANȘĂ în staţiunile montane din România. Avertismentul președintelui Salvamont pentru turişti

Ioana Oprean

Publicat

în

RISC de AVALANȘĂ în staţiunile montane din România. Avertismentul președintelui Salvamont pentru turişti

„Anunțăm pe toate canalele mass media despre acest risc de avalanșă. În acest moment avem un risc de gradul 3, adică risc însemnat de avalanșă. Măsurătorile sunt făcute de colegii noștri de la Administrația Națională pentru Meteorologie și echipele de salvare montană pe care le avem în bazele din munte. Într-adevăr, riscul este ridicat. Pe fețele nordice avem acumulări foarte mari de zăpadă. Turiștii trebuie să fie responsabili atunci când abordează traseele turistice și ies din perimetrul stațiunilor de practicare a sporturilor de iarnă. Încercăm să avertizăm pe această cale. Suntem o țară în care se produc frecvent asemenea evenimente. Avem o statistică care nu ne este favorabilă, suntem pe locul 9 în lume la astfel de evenimente cu victime, și atunci tragem un semnal de alarmă ca turiștii să fie cât mai responsabili și să încerce să evite zonele în care se formează asemenea fenomene”, a declarat președintele Salvamont România, conform B1.ro.

„Să îşi aleagă bine traseele”

„Această măsurătoare se face pe o scară de la 1 la 5, dar deja la gradul 3 avem risc însemnat de avalanșă, 4 și 5 sunt riscuri iminente și riscuri foarte, foarte mari, deci turiștii trebuie să fie atenți în aceste momente, să aleagă foarte bine traseele pe care merg, să evite zonele cu aglomerări mari de zăpadă, dar recomandabil este să renunțe la aceste ascensiuni în această perioadă pentru că oricând cineva sau ceva poate să declanșeze avalanșa și să îi surprindă într-o zonă pe care dânșii o consideră sigură. Bineînțeles, alpiniștii cu experiență pot să își facă un management bun al riscului, să facă o evaluare a riscului în zona respectivă, dar nu toate elementele depind de ei. Avalanșa este un fenomen imprevizibil, necontrolabil și oricând se pot supune acestui risc”, a adăugat Sabin Cornoiu.

Citește și: Inconștiență la cote înalte: Un cuplu a rămas blocat pe munte cu un bebeluș de numai 8 luni. „Nici măcar nu aveau cazare”

Au fost deja şi intervenţii pe munte.

„Cei fără experiență sau cei care n-au crezut că muntele poate să fie dur în această perioadă, într-adevăr, iată, s-au îndreptat către anumite obiective și s-au expus acestui risc. În rest, am avut foarte, foarte multe intervenții pe domeniile de practicare a sporturilor de iarnă. Pe pârtiile care sunt deschise în acest moment a fost un aflux foarte mare de turiști, oamenii nu au manifestat prudență și responsabilitate în aceste zile de debut ale sezonului”, a mai afirmat președintele Salvamont România.

sursa: dcnews.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor 

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult