// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Rezultatele concursului „Cultură şi spiritualitate românească”, etapa județeană, înainte de contestații

Sâmbătă, 24 februarie 2018, a avut loc etapa județeană a Concursului naţional interdisciplinar “Cultură şi spiritualitate românească”, găzduit de Liceul cu Program Sportiv din Alba Iulia, desfășurat conform prevederilor  Regulamentului specific privind organizarea și desfășurarea   Concursului național interdisciplinar de limba și literatura română și religie pentru elevii din gimnaziu (clasele a V-a – a VIII-a) ”CULTURĂ ȘI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ”  Nr. 24264/04.01.2014.

Concursul se adresează elevilor din gimnaziu pasionaţi de înţelegerea relaţiei dintre ficţional/nonficţional, capabili de un act comprehensiv bazat pe interdisciplinaritate şi valorificând componenta de antropologie culturală din programele disciplinelor limba şi literatură română şi religie. Concurenţii trebuie să probeze abilităţile de susţinere a unei argumentări personale, bazate pe studiu comparativ şi pe intuiţie culturală. (cf. Art. 3, alin. 1 și 2).

Tematica se circumscrie genericului Frumuseţea sacră a lumii, competiţia desfăşurându-se pe două niveluri, după cum urmează:  nivelul claselor V-VI – ”Natura între pământ şi cer ” și nivelul claselor VII-VIII ” Omul între sacru şi profan” (cf. Art. 4, alin. 1).

În urma stabilirii ierarhiei la etapa judeţeană, se comunică rezultatele iniţiale, prin afişarea pe clase, în ordine alfabetică:

Numele și prenumele elevului – unitatea școlară – prof. îndrumători – punctaj

Bucur Maria Dorina – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – 69 P

Buzgar Mădălin – Seminarul Teologic Ortodox Alba Iulia – Trif Ioana-Daniela/ Opriș Olivia Monica – 70,5 P

Crăciun Claudia Maria – Colegiul Tehnic ”Apulum” Alba Iulia – Teișan Genoveva/ Săpunaru Adrian – 60 P

Gheorghe Briana Laina – Colegiul Tehnic ”Apulum” Alba Iulia – Teișan Genoveva/ Săpunaru Adrian – 44 P

Hârceaga Țâr Mihaela – Sc. Gimnazială ”Avram Iancu” Alba Iulia – Slevaș Dana/ Florea Simona – Absentă

Petruțiu Maria Alexandra – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – 82 P

Potor Andrada – Sc. Gimnazială ”Avram Iancu” Alba Iulia – Ianc Mirela/ Bucur Gabriel – 42,5 P

Rațiu Alexandra – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Oltean Larisa/ Șoit Georgeta – 39,5 P

Rusandu Alexandra – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Oltean Larisa/ Șoit Georgeta – 47,5 P

Sas Sara Anastasia – Seminarul Teologic Ortodox Alba Iulia – Trif Ioana-Daniela/ Opriș Olivia Monica – 42,5 P

Semian Ioana – Seminarul Teologic Ortodox Alba Iulia – Trif Ioana-Daniela/ Opriș Olivia Monica – 51,5 P

Socol Gabriela Maria – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – 60,5 P

Trifan Bianca – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia –  56,5 P

Bartha Anda – Colegiul Tehnic ”Apulum” Alba Iulia – Teișan Genoveva/ Săpunaru Adrian – 57,5 P

Beean Daniel – Sc. Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Bandici Emanuela/ Oprean Anca – 64,5 P

Boca Teodora – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – 85 P

Botoga Paul Adrian – Sc. Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Bandici Emanuela/ Oprean Anca – 81 P

Cibu Ana Iulia – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – 80 P

Cinăzan Maria – Sc. Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Furdui Veronica Mirona/ Albu Cristina – Absentă

Costea Andra Maria – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – 52,5 P

Crișan Ariana – Sc. Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Furdui Veronica Mirona/ Albu Cristina – 63 P

Luță Robert – Colegiul Tehnic ”Apulum” Alba Iulia – Teișan Genoveva/ Săpunaru Adrian – Absentă

Muntean Andreea – Sc. Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Bandici Emanuela/ Oprean Anca – 71 P

Nagy Rareș – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – 54,5 P

Natanticu Patricia – Sc. Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia –Bandici Emanuela/ Oprean Anca – Absentă

Onișor Radu Cătălin – Colegiul Tehnic ”Apulum” Alba Iulia – Teișan Genoveva/ Săpunaru Adrian – 64 P

Petrea I. Denisa Ioana – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – Popa Andra Claudia / Costea Angela – Absentă

Pinca Daria – Sc. Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Bandici Emanuela/ Oprean Anca – Absentă

Rusu Mara – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – 56 P

Petric Maria Ioana – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – 59,5 P

Batin Ioana – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Țuculete Marinela/ Șoit Georgeta – 58 P

Bonta Alexia – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – Țuculete Marinela/ Șoit Georgeta – 56 P

Damian Elena – Seminarul Teologic Ortodox Alba Iulia – Trif Ioana-Daniela/ Opriș Olivia Monica – 78 P

Holtiș Cosmina – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – Absentă

Lebădă Diana Maria – Sc. Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Bandici Emanuela/ Albu Cristina – 90 P

Maleș Daria Marina – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – 62 P

Mateș S. Denisa – Școala Gimnazială Mătișești – Anca Nicolae Filip /COSTEA Angela – 63 P

Schmit Carmen Patricia – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia  – Șopterean Adriana/ Boca Eugenia – 56 P

Bandici Dan – Sc. Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Bandici Emanuela/ Albu Cristina – 100 P

Creț I. Maria-Magdalena – Școala Gimnazială Horea – Popa Andra Claudia / Costea Angela – 74 P

Iordăchescu Ioana Daria – Sc. Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – Lupșa Alina/ Șeușan Anton Cameila – 68 P

Joldeş I. Andra-Adina – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – Popa Andra Claudia / Costea Angela – 60 P

Mateş D. Nicodim-Daniel – Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – Popa Andra Claudia / Costea Angela – 58 P

Morar Ștefania – Șc. Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia – Șopterean Adriana/ Pau Maria – 56 P

Vlaic Mirela – Sc. Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – Lupșa Alina/ Șeușan Anton Cameila – 86 P

La etapa națională, din fiecare județ, vor participa 2 elevi, câte un elev pentru fiecare nivel (nivelul claselor V-VI și nivelul claselor VII-VIII) (cf. Art. 7, alin. 1).

Contestațiile se depun luni,  25.02.2018, în intervalul orar  08,00 – 12,00 la secretariatul unității organizatoare, sau scanate, trimise pe adresa de mail ls.alba@mail.albanet.ro.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

loading...