Actualitate

Rezultate SONDAJ: Medicii refuză să facă gărzile suplimentare dacă nu le sunt acordate toate drepturile

Ioana Oprean

Publicat

în

Aproximativ 87% dintre medicii care efectuează gărzi au refuzat sau intenţionează să refuze încheierea contractelor individuale de muncă pentru gărzile suplimentare dacă nu le sunt acordate toate drepturile, aşa cum au fost solicitate în mod public, arată un sondaj realizat de Federaţia „Solidaritatea Sanitară” în rândul a o mie de doctori.

Doar aproximativ 10% dintre medicii chestionaţi de Federaţia „Solidaritatea Sanitară” au declarat că li s-a propus încheierea contractelor individuale de muncă pentru gărzile suplimentare.

Dintre medicii cărora li s-a propus semnarea acestor contracte, circa 73% au refuzat deja să facă acest lucru, majoritatea chiar şi în contextul presiunilor exercitate de conducerea spitalelor, susţine „Solidaritatea Sanitară”.

Cercetarea comandată de federaţia sindicală, cu titlul „Evaluarea protestului medicilor care efectuează gărzi din perspectiva oportunităţii obţinerii drepturilor solicitate” mai arată că 6,2% dintre medici au indicat existenţa presiunilor din partea conducerii spitalelor pentru semnarea contractelor de muncă suplimentare.

„Ţinând cont că astfel de presiuni intră sub incidenţa legii penale pe motivul afectării libertăţii muncii, el este suficient de relevant pentru a pune în discuţie sesizarea organelor penale”, avertizează „Solidaritatea Sanitară”.

Cercetarea s-a desfăşurat pe un eşantion format din 1.000 de medici care efectuează gărzi, prin chestionare, în perioada 31 iulie – 2 august, arată federaţia sindicală.

Federaţia „Solidaritatea Sanitară”, care a iniţiat şi o petiţie online pentru respectarea drepturilor medicilor care fac gărzi, le-a recomandat acestora, pe 24 iulie, să nu semneze contractele individuale de muncă cu timp parţial pentru gărzile suplimentare dacă nu le sunt menţionate în contracte mai multe drepturi, între care un spor între 25 şi 75% şi dreptul de a nu lucra continuu mai mult de 24 de ore, avertizând că refuzul medicilor de a efectua gărzile suplimentare poate duce la blocarea sistemului sanitar.

Ministerul Sănătăţii le-a răspuns doctorilor că gărzile suplimentare vor fi plătite de la 1 august „în baza legislaţiei actuale”.

Media numărului maxim de ore lucrate continuu de medici, fără pauză, (incluzând timpul normal de lucru şi orele de gardă) este de 33 ore (78% dintre medici muncind continuu mai mult de 24 de ore; 30% dintre respondenţi au muncit continuu mai mult de 33 de ore), sunt rezultatele unui studiu comandat de Federaţia „Solidaritatea Sanitară” , publicat la începutul lunii iulie.

Studiul, efectuat de Centrul de Cercetare şi Dezvoltare Socială „Solidaritatea”, în baza unui chestionar la care au răspuns 1.032 de medici, mai arată că medicii lucrează în medie pe săptămână 63 de ore (incluzând orele de gardă), adică echivalentul a 1,8 norme săptămânale, iar 33,7% dintre medici lucrează mai mult de 63 de ore pe săptămână.

Sursa: realitatea.net


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult