Autostrada A1 Lugoj-Deva: CNAIR a reziliat contractul lotului 3. Statul român pierde definitiv garanția de 4 ani
CNAIR, împreună cu ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a decis rezilierea contractului cu constructorul lotului 3 al autostrăzii Lugoj-Deva, pentru motivul că firma în cauză a refuzat mărirea garanției de la 4 – la 10 ani. Așadar, statul român la pierde definitv garanția celor 4 ani.
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a decis rezilierea contractului pentru lotul III al autostrăzii Lugoj-Deva cu spaniolii de la Asocierea Teloxim Con – COMSA – Aldesa Construcciones – Arcad. Decizia a fost luată, se pare, în această dimineață de directorul CNAIR și ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc.
Directorul general al CNAIR, Sorin Scarlat, nu a dorit nici să confirme informația, dar nici să o infirme. Întrebat dacă este adevărat că CNAIR a reziliat contractul pentru lotul III al autostrăzii Lugoj-Deva, Scarlat a declarat:
„Haideți că o să vă sune colegul meu de la presă, nu vă pot da foarte multe detalii. O să vă sune colegul meu”, a spus directorul general al CNAIR.
În urmă cu puțin timp, informația a fost confirmată și de Asociația Pro Infrastructura.
„CNAIR A REZILIAT CONTRACTUL LOTULUI 3 AL AUTOSTRĂZII A1 LUGOJ-DEVA!!!
La 16 zile de când tronsonul de 21 km aflat la un procent fizic de 99% putea fi dat în trafic, ministrul Cuc și executanții lui din CNAIR au persistat în șantajarea constructorului și obligarea acestuia de a accepta o extindere a garanției tuturor lucrărilor de la 4 la 10 ani, neluând în calcul în niciun moment deschiderea autostrăzii.
Imaginați-vă rezilierea unui contract al unei case unde mai trebuie pus un bec. Pentru profesioniștii din domeniul infrastructurii de transport așa ceva este de neimaginat. Probabil vorbim de o premieră la nivel mondial.
Nodul Holdea (parte a altui contract cu același antreprenor) NU este reziliat, iar unul dintre cele două ecoducte construite NU a fost inclus și nici plătit în cel reziliat astăzi.
În concluzie, INAUGURAREA CELOR 21 DE KM DEVINE INCERTĂ. Singurul lucru sigur este că statul român VA PIERDE DEFINITIV GARANȚIA DE 4 ANI și că VOM AVEA MULȚI ANI DE PROCESE în urma cărora riscăm să plătim tot noi, contribuabilii români, daune financiare de zeci de milioane constructorului”.
Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, i-a amenințat pe spaniolii de la Comsa că le reziliază contractul dacă nu remediază problemele identificate de CNAIR pe lotul 3 al autostrăzii Lugoj – Deva și nu acceptă o creștere a perioadei de garanție de la 4 la 10 ani, încă de mai bine de două săptămâni. Potrivit acestuia, constructorul a cerut recepția lucrărilor, deși știa că nu are toate lucrările terminate.
Luni, între cele două părți a avut loc o nouă rundă de negocieri, care se pare că au eșuat.
„Sunt două scenarii: fie semnăm un act adiţional pentru prelungirea garanţiei, fie, dacă nu, din ce am fost informat, se va rezilia contractul, vom prelua lotul de autostradă, vom finaliza noi ce aveau de finalizat, vorbesc de elementele de siguranţă: gardul perimetral, decolmatări, lucruri oricum minore de făcut, dar care, practic, asigurau viabilitatea autostrăzii. Îl vom prelua şi îl vom deschide traficului aşa cum ne-am asumat”, a declarat ministrul Cuc.
sursa: ziardehunedoara.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]









