Autostrada A1 Lugoj-Deva: CNAIR a reziliat contractul lotului 3. Statul român pierde definitiv garanția de 4 ani
CNAIR, împreună cu ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a decis rezilierea contractului cu constructorul lotului 3 al autostrăzii Lugoj-Deva, pentru motivul că firma în cauză a refuzat mărirea garanției de la 4 – la 10 ani. Așadar, statul român la pierde definitv garanția celor 4 ani.
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a decis rezilierea contractului pentru lotul III al autostrăzii Lugoj-Deva cu spaniolii de la Asocierea Teloxim Con – COMSA – Aldesa Construcciones – Arcad. Decizia a fost luată, se pare, în această dimineață de directorul CNAIR și ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc.
Directorul general al CNAIR, Sorin Scarlat, nu a dorit nici să confirme informația, dar nici să o infirme. Întrebat dacă este adevărat că CNAIR a reziliat contractul pentru lotul III al autostrăzii Lugoj-Deva, Scarlat a declarat:
„Haideți că o să vă sune colegul meu de la presă, nu vă pot da foarte multe detalii. O să vă sune colegul meu”, a spus directorul general al CNAIR.
În urmă cu puțin timp, informația a fost confirmată și de Asociația Pro Infrastructura.
„CNAIR A REZILIAT CONTRACTUL LOTULUI 3 AL AUTOSTRĂZII A1 LUGOJ-DEVA!!!
La 16 zile de când tronsonul de 21 km aflat la un procent fizic de 99% putea fi dat în trafic, ministrul Cuc și executanții lui din CNAIR au persistat în șantajarea constructorului și obligarea acestuia de a accepta o extindere a garanției tuturor lucrărilor de la 4 la 10 ani, neluând în calcul în niciun moment deschiderea autostrăzii.
Imaginați-vă rezilierea unui contract al unei case unde mai trebuie pus un bec. Pentru profesioniștii din domeniul infrastructurii de transport așa ceva este de neimaginat. Probabil vorbim de o premieră la nivel mondial.
Nodul Holdea (parte a altui contract cu același antreprenor) NU este reziliat, iar unul dintre cele două ecoducte construite NU a fost inclus și nici plătit în cel reziliat astăzi.
În concluzie, INAUGURAREA CELOR 21 DE KM DEVINE INCERTĂ. Singurul lucru sigur este că statul român VA PIERDE DEFINITIV GARANȚIA DE 4 ANI și că VOM AVEA MULȚI ANI DE PROCESE în urma cărora riscăm să plătim tot noi, contribuabilii români, daune financiare de zeci de milioane constructorului”.
Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, i-a amenințat pe spaniolii de la Comsa că le reziliază contractul dacă nu remediază problemele identificate de CNAIR pe lotul 3 al autostrăzii Lugoj – Deva și nu acceptă o creștere a perioadei de garanție de la 4 la 10 ani, încă de mai bine de două săptămâni. Potrivit acestuia, constructorul a cerut recepția lucrărilor, deși știa că nu are toate lucrările terminate.
Luni, între cele două părți a avut loc o nouă rundă de negocieri, care se pare că au eșuat.
„Sunt două scenarii: fie semnăm un act adiţional pentru prelungirea garanţiei, fie, dacă nu, din ce am fost informat, se va rezilia contractul, vom prelua lotul de autostradă, vom finaliza noi ce aveau de finalizat, vorbesc de elementele de siguranţă: gardul perimetral, decolmatări, lucruri oricum minore de făcut, dar care, practic, asigurau viabilitatea autostrăzii. Îl vom prelua şi îl vom deschide traficului aşa cum ne-am asumat”, a declarat ministrul Cuc.
sursa: ziardehunedoara.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








