Rețea de canalizare pluvială pe 3 străzi din Micești: Aprobarea cererii de finanțare și a devizului general pe masa consilierilor locali
Rețea de canalizare pluvială pe 3 străzi din Micești: Aprobarea cererii de finanțare și a devizului general pe masa consilierilor locali
Consilierii locali ai municipiului Alba Iulia vor avea de votat în ședința ordinară din 28 octombrie, aprobarea cererii de finanțare și a devizului general estimativ pentru proiectul „Rețea de canalizare pluvială pentru descărcarea canale colectoare HC762 și HC1134 din localitatea Micești, Municipiul Alba Iulia în emisarul natural Ampoi”
Proiectul are drept scop realizarea unei rețele de canalizare pluvială de-a lungul străzilor Măgurei, Azuga și Dorna, aflate în domeniul public al Municipiului Alba Iulia.
Oportunitatea investiției este justificată de faptul că în prezent în localitatea Micești se află in desfășurare lucrările de execuție pentru reabilitarea canalului colector HC762. Acest colector rezolvă doar punctual problema preluării apelor pluviale de pe versanții dealului Mamut situat în partea de vest a localității Micești.
O altă problemă o reprezintă starea actuală a canalului colector HCl134 care asigura scurgerea apelor pluviale din zona străzii Măgurei și pând în zona străzii Drăgășani, traseul acestui colector fiind printre proprietăți private, iar din punct de vedere structural acesta este colmatat sau acoperit cu anexe gospodărești pe anumite porțiuni.
În timpul ploilor abundente apele se scurg pe platforma drumului, în grădini și locuințe ceea ce duce la formarea noroaielor, gropilor, bălților și inundarea subsolurilor.
Strada Măgurei este parțial amenajată, pe o lungime de 285 m de la Strada Scărișoara și până la intersecția cu strada Topliței. De aici și până la intersecția cu strada Doma, pe o lungime de 143 m, strada Măgurei este neamenajata, cu suprastructură din pietriș, balast și pământ.
Strada Azuga, în lungime de 390 m, este neamenajată cu suprastructură în principal din pământ.
Strada Doma, pe o lungime de 200m, de la intersecția cu strada Azuga și până la râul Ampoi este, de asemenea, neamenajată cu suprastructură din pământ.
Terenul pe care se va dezvolta obiectivul are suprafața plană, fără urme de alunecare sau degradare, care permite amenajări facile pentru accese și circulații in condiții de siguranță.
Străzile Măgurei, Azuga și Doma sunt parțial echipate din punct de vedere tehnico-edilitar, respectiv apa, canalizare, energie electrică, rețea de gaze.
Rețeaua de canalizare pluvială propusă preia apele pluviale din canalul colector HC762 din zona străzii Măgurei, intersectează canalul colector HC1134 preluând și din acesta apele pluviale, și deversează în emisarul natural râul Ampoi. Prin realizarea obiectivului se urmărește creșterea și îmbunătățirea caracteristicilor de captare și scurgere a apelor pluviale, în acest fel degrevându-se de debite serioase de apă pluvială zona joasă din localitatea Micești. Nerealizarea acestei rețele conduce la inundarea a zonei de intersectie a străzilor Zăvoi și Drăgășani si alte imobile situate la o cota mai joasa in localitatea Micesti.
Se vor avea în vedere în principal următoarele:
– decantor amplasat în zona din spatele bisericii ortodoxe din Micești, pentru colectarea aluviunilor, și prevenirea colmatării rețelei de canalizare.
– canal din beton acoperit cu dale pe strada Măgurei cu o lungime de cca 200 m, de la canalul colector HC762 la canalul colecor HC1134.
– canalizare pluvială montată subteran, în lungime de 800 m, care preia apele din canalul din beton acoperit transportându-le și deversând în emisarul natural râul Ampoi, de-a lungul străzilor Măgurei, Azuga și Doma. Diametrul și materialul rețelei de canalizare se vor stabili de către proiectant, având la bază studiul hidrologic și breviarul de calcul cu modelarea și calculul hidraulic.
– deversor în râul Ampoi, dotat cu vana stăvilar acționată electric și sistem de închidere automată la creșterea nivelului în râul Ampoi peste cota de siguranță calculată de proiectant.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
FOTO | Victor Negrescu, vicepreședinte al Parlamentului European, distins cu Premiul pentru Excelență în Guvernanță și Colaborare la nivelul UE
Victor Negrescu, vicepreședinte al Parlamentului European, distins cu Premiul pentru Excelență în Guvernanță și Colaborare la nivelul UE Victor Negrescu, vicepreședinte al Parlamentului European, a primit, în cadrul MEP Awards – Europarlamentarul Anului 2026, Premiul de Excelență în Guvernanță și Colaborare la nivelul Uniunii Europene. Distincția este acordată de un juriu independent, alcătuit din experți […]
FOTO | Un câine grav rănit, salvat din vârf de munte: Misiune specială a salvamontiștilor
Un câine grav rănit, salvat din vârf de munte: Misiune specială a salvamontiștilor Un câine grav rănit, aflat într-o stare critică, a fost salvat, miercuri 1 iulie 2026 din zona Vârfului Păpușa, în Masivul Parâng, de salvamontiștii din cadrul Serviciului Salvamont al Consiliului Județean Gorj. Potrivit unei postări publicate pe pagina de Facebook a Salvamont […]
VIDEO | Imagini spectaculoase pe Autostrada A1 Sibiu–Pitești: Tunelul Robești, străpuns complet din inima munților. Se lucrează intens la 9 viaducte și 3 tuneluri
Imagini spectaculoase pe Autostrada A1 Sibiu–Pitești: Tunelul Robești, străpuns complet din inima munților. Se lucrează intens la 9 viaducte și 3 tuneluri Lucrările pe Autostrada A1 Sibiu–Pitești înregistrează un progres major: Tunelul Robești a fost străpuns complet, iar imaginile din interior arată dimensiunea impresionantă a lucrării. Lucrările la Autostrada Sibiu–Pitești înaintează într-un ritm vizibil, iar […]









