Remiză albă pe zăpadă…
Minus 14-15 grade Celsius şi un teren îngheţat bocnă au fost „ingredientele” întâlnirii amicale de ieri dintre FC Unirea Alba Iulia şi Gaz Metan II Mediaş (returul se va disputa sâmbătă, 5 februarie). În primul unsprezece au divizionarei secunde s-au regăsit V. Ignat – Bâlu (Voinţa Sibiu), Bărbulescu (FC Argeş), Ilea (FCM Tg Mureş), Al. Giurgiu – Cl. Oara, Selagea, Pleniceanu (liber de contract), Boboc (Farul Constanţa) – Al. Câmpeanu (Farul Constanţa), Gego (FC Silvania Şimleu Silvaniei). După pauză au mai intrat S. Mureşan, N. Stanciu, Bodolan (ACSMU Poli Iaşi), Bălaş, Al. Filip (mijlocaş central, 20 ani, Farul Constanţa), Burcea (19 ani, Nouva Mamma Mia Becicherecu Mic, mijlocaş lateral), Potopea, Vasinca, M. Oprea, Cârmaci (19 ani, mijlocaş, Nouva Mamma Mia Becicherecu Mic), F. Himcinschi, Ad. Bojin (Banatul Timişoara), Contor. N-au evoluat din motive medicale Bucurică, Schuller, Negură, M. Pistol, V. Răducanu, G. Rotaru şi G. Ivan (Victoria Brăneşti).
lContinuă căutările…
Pe lângă cei doi jucători veniţi de la echipa din Becicherecu Mic („lanternă roşie” în C5), Pană i-a mai văzut la lucru şi pe Gego, Al. Filip sau Bâlu, asupra acestora urmând să se pronunţe până la finele săptămânii. În acelaşi timp însă, I. Grozav, Iuoraş, Al. Popa, Oniga, Tănase, Gavrilă, Mercurian şi G. Croitoru (majoritatea juniori) au efectuat un antrenament separat, semn că, deocamdată nu sunt consideraţi soluţii pentru prima echipă (în curtea Unirii regăsindu-se actualmente 39 de jucători!). „Suntem în căutări în privinţa lotului, testăm jucătorii aflaţi în probe. Sunt şi alţi fotbalişti în vizorul nostru, să vedem ce rezolvăm şi în funcţie de posibilităţile clubului. O să mai vină fotbalişti, dar o să şi renunţăm la câţiva”, a caracterizat Marian Pană această perioadă de pregătire. Tehnicianul unirist speră ca Ad. Câmpeanu, Boboc şi Al. Filip (toţi Farul Constanţa) să nu întâmpine dificultăţi referitoare la venirea în Cetatea Marii Uniri.
Dan HENEGAR
Foto Dorin GALDĂU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României