Reluarea serviciilor medicale la Spitalul Blaj: Peste cât timp se vor putea face internări pe secții
Într-o postare pe pagina sa de pe o rețea de socializare, primarul Blajului, Gheorghe Valentin Rotar spune că reluarea serviciilor medicale la Spitalul Blaj, este prioritatea administrației locale și că după ultimele discuții purtate cu Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru și cu Primul Ministru, Ludovic Orban, s-au primit asigurări că, în aproximativ o săptămână, se va redeschide Ambulatoriul Spitalului, urmând ca peste alte
2-3 săptămâni să se poată face și internări pe secții.
„Lipsa serviciilor medicale, altele în afara celor de tratare a cazurilor de coronavirus din județul Alba, la Spitalul Municipal Blaj este o preocupare a mea și a conducerii spitalului și facem toate eforturile pentru a rezolva această problemă, care afectează populația din zonă.
În acest sens, am purtat și purtăm în continuare discuții cu Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru și cu Primul Ministru, Ludovic Orban, pentru ca secțiile spitalului să se deschidă cât mai repede. Am primit asigurări că, în aproximativ o săptămână, vom putea redeschide Ambulatoriul Spitalului, urmând ca peste alte 2-3 săptămâni să putem face și internări pe secții.
Le-am explicat oficialilor guvernamentali că nu este normal ca locuitorii din Blaj și din zona Târnavelor să se deplaseze 40-70 km până la Alba Iulia, pentru urgențe și tratarea bolilor cronice, un alt argument fiind numărul mic de bolnavi, tratați de COVID-19, internați la Spitalul Blaj. Am primit promisiunea că această situație va fi rezolvată favorabil în cel mai scurt timp.
Vreau să vă reamintesc faptul că nu a fost decizia noastră ca Spitalul Municipal Blaj să fie desemnat spital suport pentru cazurile grave și critice de Covid-19 sau cu comorbidități și alte afecțiuni din județ. Municipiul Blaj s-a opus, fiind total împotriva unei astfel de propuneri.
Decizia ca Spitalul Blaj să devină spital suport pentru tratarea cazurilor de coronavirus a aparținut în exclusivitate Ministerului Sănătății, prin Ordinul Ministrului Sănătății nr.533/29 martie 2020, în coordonarea căruia se află spitalele de acest gen pe timpul stării de urgență și a celei de alertă, care a fost împuternicit de Ministerul Afacerilor Interne să emită acte administrative, în acest sens, pe timpul pandemiei de coronavirus.
Emiterea acestui ordin referitor la Blaj a avut la bază mai multe criterii, prevalând faptul că Spitalul Blaj este, din punct de vedere al performanțelor și infrastructurii, printre cele mai bune spitale de acest nivel din țară (locul al doilea la ultima statistică a Ministerului Sănătății), fiind totodată al doilea în județul Alba, după SJU Alba Iulia.
Vă asigur că voi face tot ceea ce depinde de mine pentru ca populația Blajului să beneficieze de serviciile medicale necesare și sunt încrezător că această situație se va rezolva conform promisiunilor primite.
Vă mulțumesc, încă o dată, pentru toate eforturile și sacrificiile pe care le-ați făcut în aceste două luni, fără de care nu am fi fost în situația fericită de a nu avea, în acest moment, cazuri confirmate de coronavirus în orașul nostru.
Rămânem uniți, în prima linie, cu speranța că totul va fi bine și că la Blaj vom avea parte numai de vești bune!”. a scris primarul Blajului, Gheorghe Valentin Rotar pe facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









