Regele Mihai I a învăţat golf de la profesorul Paul Tomiţa din Pianu de Jos
Regele Mihai I a învăţat golf de la profesorul Paul Tomiţa din Pianu de Jos • Clubul de golf din Pianu de Jos, din 2008 sub Înaltul Patronaj al Familiei Regale
Regele Mihai I, un personaj marcant al istoriei României din ultimul veac, a fost recunoscut de-a lungul vremii drept o persoană aplecată spre sport, pe care l-a practicat, l-a condus şi l-a îndrăgit. Iar Alba are o legătură strânsă cu cel de-al 4-lea monarh al României, întrucât Mihai I a desluşit tainele golfului, la Sinaia şi Bucureşti, de la profesorul Paul Tomiţa, românul rămas în istoria mondială a golfului. Considerat părintele golfului românesc, Paul Tomiţa (1914-2004) reprezintă un simbol pentru acest sport nobil, în localitatea sa natală, Pianu de Jos, fiind construit un teren de golf ce găzduieşte competiţii internaţionale.
De altfel, Clubul de Golf “Paul Tomiţa” beneficiază de Înaltul Patronaj oferit de Familia Regală a României, aflându-se într-o companie selectă, întrucât Casa Regală a României patronează Federaţiile de rugby, oină, dar şi Comitetul Olimpic Român.
Relaţiile dintre clubul de golf “Paul Tomiţa” şi Majestatea Sa Regele Mihai au intrat într-o firească apropiere abia după ce autorităţile statului român i-au permis acestuia să vină în ţară, consemnându-se revederea dintre profesor şi elev. În 1997, profesorul Paul Tomiţa, care era regalist, s-a întâlnit iarăşi cu Regele Mihai. Întrevederea a avut loc într-o parcare de la Băile Miercurea Ciuc, unde Regele a fost aşteptat de o mulţime de admiratori.
“Paul Tomiţa i-a prezentat Majestăţii Sale o minge de golf foarte veche, spunându-i: «Majestate, cu mingea aceasta am jucat, la Sinaia, ultima partidă de golf împreună». Regele Mihai l-a privit lung în ochi pe «Profesor» şi l-a întrebat: «Câţi ani ai?», după care cei doi au început să depene amintiri comune”, a povestit prof. Nicolae Ursu, director în cadrul clubului, prezent la întâlnirea
respectivă. După un an, a urmat o nouă întâlnire, când Paul Tomiţa a luat masa cu Regele Mihai, la restaurantul Lutsch 2000, Regele Mihai îndreptându-se de la Săvârşin spre Bucureşti.
În virtutea relaţiilor deosebite dintre Casa Regală a României şi Clubul de golf “Paul Tomiţa”, prof. Nicolae Ursu a fost invitat în anii 2016 şi 2017, în jurul datei de 10 mai, la manifestările prilejuite de Ziua Regalităţii, la Castelul Peleş din Sinaia şi Palatul Elisabeta din Capitală.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]
Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]









