Ştirea zilei

Recunoştinţă veşnică făuritorilor Marii Uniri

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Ieri dimineaţă, pe o ploaie supărătoare şi un frig pătrunzător, cu ocazia Zilei Naţionale a României, la Alba Iulia au avut loc ceremonialuri de depunere de coroane de flori la statuile lui Ion I.C. Brătianu, Iuliu Maniu, regelui Ferdinand, reginei Maria şi întâiului unificator de neam şi ţară, Mihai Viteazul. Garda de onoare a fost formată din militari. Ceea ce a atras atenţia au fost fularele şi umbrelele unei asociaţii în formare intitulate „Împreună pentru Sebeş”, condusă de viceprimarul Adrian Bogdan, care ataşase tricolorului din fulare culoarea…violet. De asemenea, nu au lipsit caricaturile chipului politicianului român, realizat sub chipul unui cap de porc.
Pe lângă oficialităţi centrale, judeţene şi locale, de la manifesări n-au lipsit …Moş Crăciun şi un grup de tineri patrioţi din Basarabia, care la final au scandat „Basarabia, pământ românesc!”.
Spre deosebire de ultimii doi ani, când însuşi preşedintele României, Traian Băsescu, respectiv premierul Emil Boc au depus coroane de flori în jurul datei de 1 Decembrie la statuile ctitorilor României Mari din capitala de suflet a tuturor românilor, în acest an ceremonialul a fost oarecum fad, interesul electoral sau teama de o revoltă populară pe fondul nemulţumirii colective a românilor generate de măsurile antipopulare cauzate de criză ţinându-i departe de Alba Iulia pe cei doi înalţi demnitari.
La statuia lui Ion I.C. Brătianu, au depus coroane Preşedinţia României, Senatul şi Camera Deputaţilor, Guvernul (n.r. – reprezentat de conjudeţenii noştri Oana Badea – secretar de stat la MECTS, şi Arpad Ladanyi – şeful Gărzii Financiare), MAI, Instituţia Prefectului Alba, Consiliul Judeţean, Primăria şi Consiliul Local Alba Iulia, Primăria Aiud, PNL Alba şi alte organizaţii liberale, PDL Alba şi alte filiale, PSD (deşi liderul social-democrat Victor Ponta se afla în Alba Iulia, s-a remarcat prin… absenţă), UNPR, PNŢCD, PRM, depunerea de flori încheindu-se cu coroanele puse de elevii din judeţul Alba. Nici acum n-a lipsit un personaj îmbrăcat în costumaţia lui Moş Crăciun.
La statuia lui Iuliu Maniu ceremonialul a fost, în principiu, similar, diferenţa făcând-o faptul că dintre partidele politice, dacă la statuia lui Ion I. C. Brătianu primii au depus coroane liberalii, primii care au depus aici coroane, aşa cum era firesc, a fost PNŢCD. La finalul ambelor ceremonii, s-a păstrat un moment de reculegere în memoria celor care s-au jertfit pentru Marea Unire.
lPDL fluierat discret, PSD aplaudat, Partidul Poporului a ratat startul omagierii ctitorilor Uniirii
La ora 10.00, întregul alai s-a deplasat în faţa Catedralei Reîntregirii Neamului, unde au fost depuse coroane de flori la bustul regelui Ferdinand şi al reginei Maria din partea Preşedinţiei, Senatului, Camerei Deputaţilor, Guvernului, Instituţiei Prefectului, Consiliului Judeţean, Primăriei şi Consiliului Local Alba Iulia. După un scurt popas la Arhiepiscopia Ortodoxă, oficialităţile au depus coroane la statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul.
Pe lângă instituţiile amintite anterior, au mai depus coroane de flori Curtea de Conturi, SRI, STS, Garnizoana Alba Iulia, veterani de război (în frunte cu g-ral. (r) Ion Radu, la cei 89 de ani ai săi), cadre militare în rezervă şi în retragere sau disponibilizate, Partidul Conservator Alba, Partida Romilor „Pro Europa”, Partidul Ecologist. Pentru că a întârziat de la eveniment şi nu a răspuns apelului nominal, Dan Diaconescu şi Partidul Poporului au depus coroane la finalul ceremoniei. Congresul Spiritualităţii Româneşti, revoluţionari, Societatea Cultural-Patriotică „Avram Iancu” (condusă de neobositul prof. Emil Jurca), angajaţii penitenciarelor, organizaţiile masonilor, Miron Cozma şi compania, Consilul Judeţean al Elevilor.
În timp ce organizaţiile PDL au fost fluierate discret de mulţimea adunată în jurul liderilor PSD, în frunte cu Victor Ponta, formaţiune politică ce a venit cu steagurile roşii de partid şi pancarte, membrii acestei formaţiuni politice au fost aplaudaţi la scenă deschisă de simpatizanţii ei. De altfel, nu s-au putut abţine nici acum de la a-şi exprima public apartenenţa politică nici unii membri PRM sau PNŢCD, care au purtat fulare cu însemnele partidului. Întreaga ceremonie s-a încheiat cu defilarea Gărzii de onoare, formate din elevi ai Colegiului Militar „Mihai Viteazul”, comandate de lt. Gabriel Butuza. Întâmplâtor sau nu, micile steguleţe tricolore au căzut pe jos şi la plecarea mulţimii am văzut multe steguleţe călcate în picioare, fapt ce mi-a lăsat un gust amar… Păcat, mare păcat!
Robert GHERGU


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult