Recorduri în dreptul Viitorului Sântimbru, liderul Ligii a IV-a! Echipa condusă de Dan Comşa: cel mai prolific atac, cea mai bună defensivă, primul „adevăr” şi Coltor, golgheterul stagiunii
Viitorul Sântimbru, liderul supriză al Ligii a IV-a continuă netulburat drumul spre barajul pentru accederea în Liga a 3-a!
Cu 6 victorii consecutive şi un unic eşec înregistrat în 11 runde, formaţia condusă de Dan Comşa se mândreşte că în acest moment deţine 4 recorduri la nivelul celui de-al 4-lea eşalon: cea mai prolifică ofensivă (33 de reuşite), cea mai puternică defensivă (5 goluri încasate), primul „adevăr” (cu plus 15) şi golgheterul campionatului: Claudiu Coltor – cu 12 goluri înscrise.
*”Veteranul” Ovidiu Barna şi fraţii Hălălae, stâlpii defensivei
La 37 de ani, Ovidiu Barna, „veteranul” dintre buturi, împreună cu fraţii Eugen şi Cornel Hălălae, reprezintă vectorii de siguranţă din defensiva ocupantei primei poziţii, cei trei însemnând mult în planul motivaţional al vestiarului. „Prin experienţa sa enormă, Ovidiu Barna oferă linişte echipei, este practic antrenorul din teren şi
de neînlocuit. Fraţii Hălălae sunt cei doi căpitani, elementul mobilizator din teren, jucători cu o ambiţie deosebită, ce se identifică cu Viitorul Sântimbru”, a declarat antrenorul Dan Comşa.
*Campanie inspirată de transferuri
Sântimbrenii au bifat în intersezon o campanie reuşită de transferuri. Au venit Pascu (Performanţa), F. Cristea (Rival), Chirilă (Industria Galda), Colcer (Şurianu) sau Furnea (Andreas Alba Iulia), dar au fost înregimentaţi fotbalişti precum Coltor, Biro, B. Ştef, Al. Stan sau Dreghiciu, toţi deveniţi titulari (alături de Chirilă) şi cu aport important la realizările ofensive: cei 5 au strâns 28 de goluri din totalul celor 33 marcate, Coltor (12 goluri) şi Biro (7
goluri) fiind primii doi golgheteri ai liderului. „Respectivii fotbalişti s-au integrat excelent în colectiv şi au dat randament imediat. Nu există «bisericuţe» sau discrepanţe între jucătorii mai vechi şi cei nou-veniţi, dimpotrivă, relaţiile sunt foarte bune”, a explicat Dan Comşa. În perspectiva părţii a doua a stagiunii, Viitorul pare o echipă atractivă, deja fiind pomenite trei nume ale campaniei de achiziţii: Cr. Ivaşcu (Industria Galda, un transfer sigur), Borşoi (Mureşul Vinţu) şi G. Toma (Performanţa Ighiu). Una peste alta, dacă ritmul acesta continuă şi nu se vor ivi sincope, Viitorul Sântimbru va ierna în premieră în fotoliul pluşat al liderului, un derby al adevărului fiind în penultima rundă a turului, în „Arini”, cu Şurianu Sebeş (la 5 puncte în urmă), principala pretendentă la coroniţă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








