Record de viteză pe autostradă, săptămâna trecută – 234 km/h pe A1. Alți 17 șoferi au fost depistați circulând cu peste 200 km/h
Polițiștii Brigăzii Autostrăzi și Misiuni Speciale a Poliției Române au depistat, în prima săptămână a lunii octombrie, 70 de persoane care conduceau cu viteze de peste 180 km/h, 17 peste 200 km/h și 3 care conduceau sub influența alcoolului. Cea mai mare viteză înregistrată de radar a fost de 234 km/h, pe autostrada A1.
În perioada 1 – 7 octombrie a.c., poliţiştii Brigăzii Autostrăzi şi Misiuni Speciale a Poliției Române au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație și creșterea siguranței rutiere.
În aceste zile, polițiștii au depistat 70 de șoferi care au depășit limita legală de viteză pe autostrăzi cu mai mult de 50 km/h, iar în 17 cazuri șoferii au fost depistați circulând cu peste 200 km/h. Aceștia au fost sancționați contravențional cu amenzi cuprinse între 1.305 şi 2.900 de lei, iar ca măsură complementară, le-au fost reținute permisele de conducere, pentru 90 de zile.
În alte 3 cazuri, șoferii au fost depistați conducând sub influența băuturilor alcoolice, pe numele lor fiind întocmite dosare penale sau aplicate sancțiuni contravenționale. Cea mai mare alcoolemie a fost înregistrată în cazul unui bărbat, de 50 de ani, care conducea pe A1 Râmnicu Vâlcea – Deva. Acesta avea o concentrație alcoolică de 0,34 mg/l alcool pur în aerul expirat. La controlul efectuat, s-a constatat că Inspecția Tehnică Periodică a autovehiculului și polița de asigurare de răspundere civilă auto sunt expirate. Conducătorul auto a fost sancționat contravențional și i-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule 90 de zile, dispunându-se totodată indisponibilizarea mașinii.
Cea mai mare viteză a fost înregistrată la data de 7 octombrie a.c., pe A1 Deva – Nădlac, când polițiștii au depistat un bărbat, de 48 de ani, din județul Timiș, care conducea cu viteza de 234 km/h. Șoferul a fost sancționat cu amendă de 2.900 de lei, iar polițiștii i-au suspendat exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru 90 zile.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat că administrația locală ia în calcul să aplice penalități operatorului STP pentru neefectuarea transportului public. La aproape o săptămână […]
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj În spatele fiecărei inimi salvate se află ani de studiu, sacrificii și o dedicare fără limite. Un astfel de exemplu este dr. Ioan Mureșan, medic primar chirurgie cardiovasculară la Institutul Inimii din Cluj-Napoca, unul […]









