Ştirea zilei

Record de viteză pe autostradă, săptămâna trecută – 234 km/h pe A1. Alți 17 șoferi au fost depistați circulând cu peste 200 km/h

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii Brigăzii Autostrăzi și Misiuni Speciale a Poliției Române au depistat, în prima săptămână a lunii octombrie, 70 de persoane care conduceau cu viteze de peste 180 km/h, 17 peste 200 km/h și 3 care conduceau sub influența alcoolului. Cea mai mare viteză înregistrată de radar a fost de 234 km/h, pe autostrada A1.

În perioada 1 – 7 octombrie a.c., poliţiştii Brigăzii Autostrăzi şi Misiuni Speciale a Poliției Române au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație și creșterea siguranței rutiere.

În aceste zile, polițiștii au depistat 70 de șoferi care au depășit limita legală de viteză pe autostrăzi cu mai mult de 50 km/h, iar în 17 cazuri șoferii au fost depistați circulând cu peste 200 km/h. Aceștia au fost sancționați contravențional cu amenzi cuprinse între 1.305 şi 2.900 de lei, iar ca măsură complementară, le-au fost reținute permisele de conducere, pentru 90 de zile.

În alte 3 cazuri, șoferii au fost depistați conducând sub influența băuturilor alcoolice, pe numele lor fiind întocmite dosare penale sau aplicate sancțiuni contravenționale. Cea mai mare alcoolemie a fost înregistrată în cazul unui bărbat, de 50 de ani, care conducea pe A1 Râmnicu Vâlcea – Deva. Acesta avea o concentrație alcoolică de 0,34 mg/l alcool pur în aerul expirat. La controlul efectuat, s-a constatat că Inspecția Tehnică Periodică a autovehiculului și polița de asigurare de răspundere civilă auto sunt expirate. Conducătorul auto a fost sancționat contravențional și i-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule 90 de zile, dispunându-se totodată indisponibilizarea mașinii.

Cea mai mare viteză  a fost înregistrată la data de 7 octombrie a.c., pe A1 Deva – Nădlac, când polițiștii au depistat un bărbat, de 48 de ani, din județul Timiș, care conducea cu viteza de 234 km/h. Șoferul a fost sancționat cu amendă de 2.900 de lei, iar polițiștii i-au suspendat exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru 90 zile.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni.” Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni.” Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult