Curier Județean

Recomandări pentru persoanele depistate cu COVID-19. Traseul pacienților și criterii de externare

Ioana Oprean

Publicat

în

DSP Alba a transmis o serie de recomandări pentru persoanele depistate pozitiv cu COVID-19. Care este traseul pacienților și care sunt criteriile de externare

A.Traseul pacienților pozitivi Sars-Cov 2

1.Toți pacienții depistați pozitivi la un test RT-PCR se vor prezenta la un spital cu secție Covid, unde vor fi evaluați prin teste biologice inflamatorii, hematologice, radiologic pulmonar sau CT.

2.În funcție de rezultat se separă în următoarele categorii de severitate :

-pacienții asimptomatici fără modificări biologice, hematologice, Rx și fără factori de risc, se vor interna în unități de izolare și tratament pentru max 48 ore
-pacienții asimptomatici cu factori de risc sau simptomatici cu forme ușoare se internează în spitale de faza II sau spitale suport.
-pacienții simptomatici cu forme medii sau severe se internează in spitale Covid cu secția ATI.

B. Criterii de externare pentru pacienții cu Covid-19

1. Pacienții asimptomatici fără modificări biologice , hematologice, radiologice și fără factori de risc se pot externa după 48 de ore, cu condiția izolării la domiciliu sau altă locație declarată, până la 14 zile. Pacienții cu formă asimptomatică nu mai necesită testare în ziua 14, și pot desfășura activități curente și profesionale, purtând masca acasă și la locul de muncă cu respectarea distanțării pentru încă 10 zile după terminarea izolării. Monitorizarea se face prin MF sau DSP dacă nu au medic de familie.

2. Pacienții asimptomatici cu factori de risc și pacienții simptomatici cu forme ușoare se pot externa după minim 10 zile de la internare în lipsa febrei și ameliorarea simptomatologiei pentru minim 72 de ore. Testarea de control se va efectua în ziua 8 de la internare.

-pacienții asimptomatici care sunt pozitivi la testul de control, pot fi externați după 10 zile dacă medicul curant consideră oportun, cu condiția izolării la domiciliu sau în altă locație până la finalizarea celor 14 zile ( respectiv încă 4 zile )
-pacienții asimptomatici care sunt negativi la testul de control, pot fi externați după 10 zile fără a necesita izolarea lor în continuare.
-monitorizarea pacienților izolați la domiciliu sau altă locație, se face prin MF sau DSP.

3. Pacienții simptomatici cu forme medii sau severe rămân internați cel puțin 14 zile de la apariția simptomelor, până la dispariția febrei și ameliorarea simptomelor pentru minim 72 de ore. Testarea de control se face respectând criteriile de mai sus.

-pacienții cu rezultat pozitiv la testul de control, pot fi externați dacă medicul curant consideră oportun, cu indicația izolării la domiciliu pentru o perioadă stabilită de medic.
-monitorizarea pacienților izolați la domiciliu se face prin MF sau DSP.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

26 iunie 2026 | Începe Festivalul Cetăților Dacice: Instalarea taberei antice pe Valea Bucerzii și paradă cu torțe. PROGRAM DETALIAT

Ioana Oprean

Publicat

în

Începe Festivalul Cetăților Dacice 2026: Instalarea taberei antice pe Valea Bucerzii și paradă cu torțe. PROGRAM DETALIAT Astăzi, vineri, 26 iunie 2026, începe Festivalul Cetățllor Dacice. Ediția din acest an se concentrează în apropiere de Piatra Craivii. Citește și: Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș „Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat!  Șoseaua care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș va fi asfaltat pe o distanță de 2,5 kilometri, grație parteneriatului dintre Consiliul Județean și administrația […]

Citește mai mult

Curier Județean

18-19 iulie 2026 | Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL

Ioana Oprean

Publicat

în

Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL Timp de două zile, unul dintre cele mai vechi și emblematice evenimente tradiționale din România reunește patrimoniul cultural viu, comunitățile din Munții Apuseni și invitați din întreaga țară, într-un program dedicat identității, tradiției și dialogului între generații. […]

Citește mai mult