Recomandări pentru persoanele depistate cu COVID-19. Traseul pacienților și criterii de externare
DSP Alba a transmis o serie de recomandări pentru persoanele depistate pozitiv cu COVID-19. Care este traseul pacienților și care sunt criteriile de externare
A.Traseul pacienților pozitivi Sars-Cov 2
1.Toți pacienții depistați pozitivi la un test RT-PCR se vor prezenta la un spital cu secție Covid, unde vor fi evaluați prin teste biologice inflamatorii, hematologice, radiologic pulmonar sau CT.
2.În funcție de rezultat se separă în următoarele categorii de severitate :
-pacienții asimptomatici fără modificări biologice, hematologice, Rx și fără factori de risc, se vor interna în unități de izolare și tratament pentru max 48 ore
-pacienții asimptomatici cu factori de risc sau simptomatici cu forme ușoare se internează în spitale de faza II sau spitale suport.
-pacienții simptomatici cu forme medii sau severe se internează in spitale Covid cu secția ATI.
B. Criterii de externare pentru pacienții cu Covid-19
1. Pacienții asimptomatici fără modificări biologice , hematologice, radiologice și fără factori de risc se pot externa după 48 de ore, cu condiția izolării la domiciliu sau altă locație declarată, până la 14 zile. Pacienții cu formă asimptomatică nu mai necesită testare în ziua 14, și pot desfășura activități curente și profesionale, purtând masca acasă și la locul de muncă cu respectarea distanțării pentru încă 10 zile după terminarea izolării. Monitorizarea se face prin MF sau DSP dacă nu au medic de familie.
2. Pacienții asimptomatici cu factori de risc și pacienții simptomatici cu forme ușoare se pot externa după minim 10 zile de la internare în lipsa febrei și ameliorarea simptomatologiei pentru minim 72 de ore. Testarea de control se va efectua în ziua 8 de la internare.
-pacienții asimptomatici care sunt pozitivi la testul de control, pot fi externați după 10 zile dacă medicul curant consideră oportun, cu condiția izolării la domiciliu sau în altă locație până la finalizarea celor 14 zile ( respectiv încă 4 zile )
-pacienții asimptomatici care sunt negativi la testul de control, pot fi externați după 10 zile fără a necesita izolarea lor în continuare.
-monitorizarea pacienților izolați la domiciliu sau altă locație, se face prin MF sau DSP.
3. Pacienții simptomatici cu forme medii sau severe rămân internați cel puțin 14 zile de la apariția simptomelor, până la dispariția febrei și ameliorarea simptomelor pentru minim 72 de ore. Testarea de control se face respectând criteriile de mai sus.
-pacienții cu rezultat pozitiv la testul de control, pot fi externați dacă medicul curant consideră oportun, cu indicația izolării la domiciliu pentru o perioadă stabilită de medic.
-monitorizarea pacienților izolați la domiciliu se face prin MF sau DSP.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ. Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]
FOTO | Când va fi sfințită noua biserică din Pănade: Poartă hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” și „Fericiții Episcopi Martiri”. PROGRAMUL celebrării
Când va fi sfințită noua biserică din Pănade: Poartă hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” și „Fericiții Episcopi Martiri”. PROGRAMUL celebrării Comunitatea greco-catolică din Pănade, Protopopiatul Blaj, se pregătește să trăiască, duminică, 5 iulie 2026, unul dintre cele mai importante momente din istoria sa recentă: sfințirea noii biserici cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” […]









