Reabilitarea drumului național DN14B, din Blaj, până la limita cu județul Sibiu, va începe din 1 mai. Anunțul primarului Gheorghe Rotar
Reabilitarea drumului național DN14B, din Blaj, până la limita cu județul Sibiu, va începe din 1 mai. Anunțul primarului Gheorghe Rotar
Drumul Național DN14B urmează să fie reabilitat, începând cu data de 1 mai, până la limita cu județul Sibiu, anunță primarul municipiului Blaj, Gheorghe Rotar, prin intermediul paginii de socializare.
„Vești foarte bune pentru locuitorii din zona Blajului: Drumul Național 14B, de la Blaj până la limita cu județul Sibiu, va intra în reparații și va fi reabilitat!
În acest moment, proiectul tehnic este realizat și toate avizele pentru execuție au fost obținute. Lucrările la DN14B, Blaj – limita cu județul Sibiu, vor începe după 1 mai 2022 și constau în reciclarea carosabilului și turnarea a două straturi de asfalt.
Lucrările vor fi finanțate și executate de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Le mulțumesc, pe această cale, directorului regional DRDP Cluj, Eugen Cecan, șefului Secției Drumuri Naționale Alba, Liviu Hondola, și deputatului Florin Roman pentru sprijinul politic!
Reabilitarea DN14B, de la Blaj până la limita cu județul Sibiu, este deosebit de importantă pentru mobilitatea blăjenilor care se deplasează spre Copșa Mică, Mediaș, Sighișoara sau Sibiu.
Tot în această perioadă, am obținut toate avizele necesare și studiile de trafic pentru realizarea variantei ocolitoare a municipiului Blaj. Împreună cu CNAIR, vom identifica, cât mai curând, sursele de finanțare pentru acest obiectiv strategic, ce va scoate traficul greu din municipiul Blaj.
Vă reamintesc, în urmă cu o lună, am semnat protocolul de colaborare între CNAIR, Primăria Municipiului Blaj, Consiliul Județean Alba și Primăriile din Crăciunelu de Jos, Mihalț și Teiuș, pentru realizarea documentației tehnice și elaborarea proiectului tehnic în vederea executării lucrărilor de modernizare a Drumului Trans Regio Blaj – Teiuș – A10 și a realizării unei conexiuni cât mai rapide cu Autostrada Sebeș – Turda.
Chiar dacă, așa cum ați putut observa din postarea anterioară, se lucrează intens în interiorul municipiului Blaj, suntem preocupați de tot ceea ce înseamnă dezvoltarea infrastructurii rutiere din întreaga zonă, ca o soluție de mobilitate cu beneficii majore în dezvoltarea economică și turistică a întregii zone!
Investim în Blaj, investim în noi!”, a transmis Gheorghe Valentin Rotar, primarul Municipiului Blaj, prin intermediul paginii de socializare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă
ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă În perioada de vară, pe teritoriul României se pot manifesta temperaturi extreme. În sensul prevederilor O.U.G. nr. 99/2000, prin temperatură extremă se înțelege temperatura exterioară a aerului care depășește +37°C sau, corelată cu condiții de umiditate […]
26 iunie 2026 | Ziua drapelului național al României, marcată la Alba Iulia. Sfințirea drapelului, alocuțiune și rugăciune de binecuvântare, în Piața Tricolorului
Ziua drapelului național al României, marcată la Alba Iulia. Sfințirea drapelului, alocuțiune și rugăciune de binecuvântare, în Piața Tricolorului Ziua Drapelului va fi sărbătorită vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia, cu începere de la ora 10.00, potrivit unui comunicat de presă trimis miercuri, de Instituția Prefectului Alba. Programul activităţilor: 09.45 – […]
Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii
Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii O femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, a fost reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul […]








