Răzbunarea unui cioban care nu a fost plătit: A „desfigurat” două BMW-uri și un Mercedes cu o cărămidă
Răzbunarea unui cioban care nu a fost plătit: A „desfigurat” două BMW și un Mercedes cu o cărămidă
Un bărbat din orașul Cugir, în vârstă de 50 de ani, a fost condamnat penal în urma distrugerii lunetei, parbrizului și geamurilor laterale, cu o cărămidă, a cinci autovehicule ale fostului său angajator.
Incidentul a avut loc în 29 martie 2019, iar după doi ani a fost pronunţată o primă hotărâre în justiţie. Prejudiciul reclamat de proprietarul maşinilor a fost în cuantum total de aproximativ 10.000 lei. Autorul (R. Florin Mirel) a recunoscut faptele.
Acesta a declarat că, la începutul lunii noiembrie 2018, a acceptat să muncească ca îngrijitor la animalele persoanei vătămate, stabilind cu acesta să primească lunar suma de 1.000 lei, cazare şi masă pentru munca prestată. Întrucât de la data începerii activităţii şi până la data comiterii faptei nu a primit nicio sumă de bani conform înţelegerii acesta a ales să se răzbune pe autovehiculele proprietarului animalelor.
Printre maşinile avariate se află două autoturisme BMW şi o autoutilitară marca Mercedes. Starea de fapt a fost confirmată de procesul-verbal de cercetare la faţa locului şi planşele fotografice anexate, precum şi de declaraţiile persoanei vătămate. Starea de fapt aşa cum a fost descrisă în actul de sesizare al instanţei, precum şi probele administrate în cursul urmăririi penale, au fost însuşite întocmai de inculpat, ca urmare a cererii sale de parcurgere a procedurii simplificate de recunoaştere a învinuirii.
Printre maşinile avariate se află două autoturisme BMW şi o autoutilitară marca Mercedes. Starea de fapt a fost confirmată de procesul-verbal de cercetare la faţa locului şi planşele fotografice anexate, precum şi de declaraţiile persoanei vătămate. Starea de fapt aşa cum a fost descrisă în actul de sesizare al instanţei, precum şi probele administrate în cursul urmăririi penale, au fost însuşite întocmai de inculpat, ca urmare a cererii sale de parcurgere a procedurii simplificate de recunoaştere a învinuirii.
În final, bărbatul a fost condamnat la plata sume de 1.200 de lei amendă penală, stabilită prin înmulţirea unui număr de 120 zile amendă cu suma de 10 lei corespunzătoare unei zile-amendă, pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere. Judecătoria Alba Iulia a respins acţiunea civilă a proprietarului maşinilor pentru că acesta nu a prezentat niciun fel de dovezi din care să rezulte valoarea prejudiciului suferit.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]
Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]









