Sport

Război între HC Alba Sebeş şi FRH, din pricina diferendului cu Andreea Ivan Antoce! Echipa din Alba ameninţă cu retragerea din Liga Naţională

Dan HENEGAR

Publicat

în

Prim-divizionara HC AlbAndreea Antoce HC Alba Sebes 1a Sebeş este în război deschis cu Federaţia Română de Handbal, din pricina litigiului financiar cu fosta jucătoare Andreea Ivan Antoce, clubul din Alba ameninţând chiar cu retragerea din Liga Naţională de handbal feminin!  Astăzi, 20 ianuarie este termenul decis în luna decembrie de Consiliul de Administraţie al FRH pentru plata sumei de 27.000 de lei (salariu pe trei luni) către handbalista în cauză, în caz contrar echipei din Alba ridicându-i-se dreptul de organizare de jocuri oficiale în Sala „Florin Fleşeriu”.

Dacă chestiunea spinoasă nu se va rezolva, pericolul planează asupra jocului de acasă cu Măgura Cisnădie, rivala condusă de Alexandru Weber, de peste două săptămâni.

HC Alba Sebeş este într-o situaţie ingrată, iar necazurile nu se opresc aici, trebuie să plătească datoria, mai ales că este ameninţată şi cu alte sancţiuni, de genul interzicerii disputării jocurilor oficiale, conform unor informaţii din cadrul clubului. „Presiuni există, dar noi nu vom ceda, pentru că nu este normal ce se întâmplă. Am transmis federaţiei că, dacă asta consideră ei dreptate, o să ne retragem de pe prima scenă, iar toate contractele cu handbalistele vor deveni nule”, a spus sub protecţia anonimatului un oficial al Sebeşului.

*Eroare la semnătură…

Clubul din Sebeş se prevalează de faptul că Andreea Ivan Antoce a semnat contractul, fără a fi atentă că a iscălit pentru suma de 9.000 de lei anual, în loc de remuneraţie lunară, iar HC Alba Sebeş uzitează în susţinerea cauzei tocmai de acest aspect. Handbalista a apelat la instanţele civile, HC Alba Sebeş umblă pe la avocaţi pentru a se apăra, mai ales că mai nou, anumite surse susţin că Antoce îşi revendică toate drepturile, pentru perioada celor doi ani de contract, deşi a semnat cu Unirea Slobozia.

În cele ce urmează vă prezentăm hotărârea FRH, publicată pe site-ul federaţiei:

In legatura cu Apelul introdus de catre HC Alba Sebes impotriva Hotararii Comisiei de Memorii nr. 148/06.11.’15 (Ivan Andreea Mihaela ), membrii CA au hotarat in unanimitate urmatoarele :

  1. Obliga HC Alba Sebes  sa achite sportivei Ivan Andreea Mihaela suma de 27.000 lei reprezentand  drepturi financiare restante. Termen de plata 20.01.’16.
  2. Obliga HC Alba Sebes  sa achite sportivei suma de 1.000 lei, reprezentand Taxa de procedura. Termen de plata 20.01.’16, neplata acesteia pana la termenul fixat atrage dupa sine ridicarea dreptului de a organiza jocuri oficiale pe teren propriu .
  3. Sportiva Ivan Andreea Mihaela devine libera de contract, putandu-se transfera fara acordul clubului posesor

Sursa foto: CSM Bucureşti

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie

Dan HENEGAR

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]

Citește mai mult

Sport

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027.  Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]

Citește mai mult

Sport

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot

Bogdan Ilea

Publicat

în

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]

Citește mai mult