RĂSCOALĂ în PNL Alba! Radu Cristian, președintele tinerilor liberali din județ, cere public DEMISIA șefilor partidului: ”Mai aveţi o şansă, plecaţi, spre binele PNL”

Comunicat de presă: În atenţia doamnei preşedinte PNL Alina Gorghiu. În atenţia domnului preşedinte PNL Vasile Blaga.

Mă numesc Radu Cristian şi sunt preşedintele Tineretului Naţional Liberal Alba. Sunt membru al aceluiaşi partid, de când am putut depune legal o adeziune, adică de la 18 ani.

poza radu cristianAm trăit în acest partid toate frămantarile pe care le-a cunoscut România de după decembrie ’89. Am fost acolo când liderilor noştri, ce au revenit din exil, li se spunea chiaburi, când liderilor noştri li se spunea de foşti sau actuali aliaţi, că în timp ce noi mâncăm salam de soia pe vremea lui Ceauşescu, ei trăiau în străinătate cu somon şi icre negre. Ca tânăr liberal, am respins toate aceste mizerii. Am fost în PNL atunci când guvernarea Adrian Năstase părea că reuşise să transfere toată elita politică, atât de la centru cât şi din teritoriu.

Am rămas fidel acestui partid chiar şi atunci când procentul naţional al formatiunii era în jurul a 7% şi toţi ne prevesteau soarta PNŢCD- ului. Am luptat fără nici un fel de reţinere în 2004 pentru candidatul partidului aliat la acea vreme, pentru cel care a devenit preşedintele României, chiar dacă asta a însemnat costuri politice ireparabile pentru partidul meu. Am fost în acest partid şi când acelaşi preşedinte (Traian Băsescu) a vrut să îl desființeze, când a vrut să scoată din din istorie cel mai vechi partid din România.

Nu am avut nici un fel de emoţie să rămân în opoziţie într-un judeţ , care după 2008, era colorat în portocaliu. Am luptat apoi pentru toate opţiunile partidului meu, pe care le-a avut în 2012. În 2014, am fost alături de toţi cei care am crezut că putem întoarce un milion de voturi, între turul 1 şi turul 2 la prezidenţiale în favoarea candidatului nostru, iar la Alba ca preşedinte TNL, mă pot lăuda cu unul dintre cele mai mari scoruri pe ţară la prezidenţiale.

Numai că viaţa într-un partid e complicată şi oamenii în care îţi pui toată încrederea reuşesc să te dezamăgească ca nimeni alţii. Deşi, ca partid, am adoptat un nou statut şi am apelat la un nou cod de onoare, în care penalii, adică toţi cei asupra cărora planează grave acuze de corupţie sau sunt învinuiţi în alte speţe de ordin penal, nu mai au ce căuta în viața politică, în multe dintre oraşele şi municipiile reşedinţă de judeţ ale ţării, chiar ei sunt candidaţii PNL, la alegerile locale.

Nu mai pun la socoteală lipsa de pregătire elementară, a unora dintre candidaţii partidului, cât mai ales prezenţa pe lista a unor traseişti, care ajunşi în PNL, se află poate în al 4-lea partid.

În condițiile date, doamnă preşedinte Alina Gorghiu şi domnule preşedinte Vasile Blaga, cum mai puteţi vorbi de o reformă autentică a clasei politice? Aţi fost vreodată sinceri? Cum veţi mai putea arăta cu degetul spre ceilalţi? Cum puteţi pune capul pe pernă liniştiţi, cum vă mai puteţi uita în ochii românilor când ştiţi că alături de voi, la masa bucatelor din PNL, se află oameni care au mari probleme de legalitate şi moralitate? Aşa vreţi să conduceţi România?

Eu Radu Cristian, liberal de când mă ştiu, DOAR LIBERAL, vă cer demisia distinsă doamnă Alina Gorghiu şi distinse domnule Vasile Blaga, de la şefia Partidului Naţional Liberal. Memoria acestui partid vă cere acest lucru. Mai aveţi o şansă, plecaţi, spre binele PNL.

Radu Cristian co-preşedinte TNL Alba

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

28 Comentarii

eu 29 martie 2016 at 13:41

Dar demisia sefilor din alba nu o cere?

PAUL 29 martie 2016 at 20:16

Oameni buni, daca mai aveti un dram de ratiune procedati in felul urmator: la Alba Iulia formati „Alianta pt Alba Iulia” si desemnati un SINGUR candidat impotriva primarului etern.
Doar asa veti avea o sansa sa reusiti, altfel sunteti pierduti.
Aceeasi solutie trebuie pusa in practica si la Sebes impotriva catelusului impus de sef!

HH 29 martie 2016 at 22:21

SUSTIN TOTAL ACEASTA IDEE !
PNL A FOST SUFOCAT, PARAZITAT DE CATRE PD-L, CARE ASTFEL SI-A ANIHILAT UN ADVERSAR, PE CEL MAI AUTENTIC !

Bulă (pt. hh) 30 martie 2016 at 11:03

@hh @hh @hh

Care idee, prostovane!

Nelu 29 martie 2016 at 13:58

La revedeeere iti spun LAAA revedereeee la revedere …..

MARIUS 29 martie 2016 at 15:12

te pregatesti de ALDE ? ce naiv sa ceri demisiile astea in ziare locale ….de ce n ai cerut lucrul asta cand ai participat la intalnirile de la centru cu sefii tai ?!nu contest ca indivizii trebuie demisi dar modalitatea prin care revendicati lasa de dorit!

1 30 martie 2016 at 0:27

Mai bine la ALDE decat sluga eterna pe plantatiile lui hava si dumitrel ! Imi pare nespus de rau sa constat ca praful si pulberea s-a ales din PNL si asta numai si numai din cauza lui KAKARAU !

S 30 martie 2016 at 13:07

Sa se certe, prin ziare, asta-i moda actuala, dar campionul la acesta „porcarie”, ii Trifu(vejnicul candidat taranist, si urmasul lui Mihai Florin Neahorniac, prin Alba-Iulia), ca desi locuieste, la mai putin de 100 m de Piticul Atomic, a preferat sa „plateasca” cearta in ziar, pentru folosirea, „imaginii, inimei bucerzenilor”! Desigur, ca „fripturistul”, are bagajele facute, sa plece la ALDE, SA FIE INTRUN CEAS BUN, CA PLEACA SINGUR, SI SIGUR FARA VOTURI!

pilu 29 martie 2016 at 16:00

”În 2014, am fost alături de toţi cei care am crezut că putem întoarce un milion de voturi, între turul 1 şi turul 2 la prezidenţiale în favoarea candidatului nostru, iar la Alba ca preşedinte TNL, mă pot lăuda cu unul dintre cele mai mari scoruri pe ţară la prezidenţiale.”
Aici ai sfeclit-o. Te lauzi deageaba. Judetul Alba nu a fost PSD-ist niciodata. Si asta nu din cauza ca voi liberalii ati fost fruncea. Sunteti niste ciumeti. Si nici acum nu sunteti mai breji.
In partea doua a comunicatului ai punctat foarte realist. Parerea mea. Dai inainte cu tupeu !

contribuabilu` 29 martie 2016 at 16:28

Numa-acuma ti-ai dat seama tinere ….nou-liberal ca PDL-istii v-au …”incalecat ” ??? Ca …nu mai sunteti de loc liberali ci niste….pupincuristi ai sistemului ? Oricum…sa ne fereasca D-zeu de asemenea…politicieni !

Horea 29 martie 2016 at 16:42

@Radu Cristian

„Tinere, ce plin de visuri urmăreşti vre o femeie,
Pe când luna, scut de aur, străluceşte prin alee
Şi pătează umbra verde cu misterioase dungi,
Nu uita că doamna are minte scurtă, haine lungi.”

P.S. Si politica e, in aparenta, o … doamna!

Maria 30 martie 2016 at 11:07

Nu incerca cu acest tip de lamurire.
Tinerii de azi (liberali sau nu) nu mai gusta poezia si, de fapt, nici n-ar prea intelege-o.

Calin 29 martie 2016 at 17:30

Ponoran, tu la apelul sunetului de bocanc, dai comunicat? Iti este frica sa recunosti ceea ce se intampla? Parca esti strain de situatie! Pacat ca nu ai coloana vertebrala!

andreea 29 martie 2016 at 17:32

Sa le fie rusine si celor doi si celor de la Alba.cu voia lor se intampla toate manevrele.au distrus acest partid si isi bat joc de tineri.

marius 29 martie 2016 at 18:49

Domnule Radu
Deşi cu întârzâiere, sunteţi singura voce care a dorit să spună ceva împotriva acestui PNL, în care PDL- a acaparat tot ce se putea acapara, spălându-şi cu candoare toate chipurile trecutului.
Ar fi bine dacă ai avea şi alte voci alături. Sper sa ai succes în demersul tău, deşi mă îndoiesc.
În oraşele judeţului, câţi candidaţi sunt din partea vechiului PNL?
Dacă unii liberali ar privi mai atent cifrele, poate s-ar mai deştepta şi ei, sau poate mă înşel!!!

Liberalismul autentic nu moare. În rest, totul e o chestiune de morală, doctrină şi oameni. De funcţii, ce să mai spun?

Caudiu 29 martie 2016 at 20:49

Dar acum, cati primari vechi liberali sunt in judet? Ce scor a avut vechiul PNL in judetul Alba cat nu a fost in alianta(e)? Cu USL cu tot au fost pe nicaieri in judetul Alba, nici un sfert din primarii nu au obtinut… Ma face sa rad cu rolul lui in prezidentiale… Atat de mult ii pasa de tinerii liberali si de liberalism cat imi pasa mie de el, adica deloc. Cat de frustrat sa fii ca nu obtii functia care crezi tu ca ti se cuvine, incat sa iesi sa te ratoiesti prin presa la toata lumea asta rea, care nu iti da nimic?!!

Restaurant Select-SB 29 martie 2016 at 20:01

Salutari Radu Cristian ca esti un politician deosebit si fara pacate ca altii si bine faci ca lovesti in nesatuii dupa functii si ciolane.Destul mai avari de politicieni,ca lumea saraca nu va mai voteaza !Asa te vreau Cristiene ,da in ei…!

brutus 29 martie 2016 at 21:50

Hmmm, frumos ! Adevarat !! Curajul insemna sa ai puterea sa te ridici si sa vorbesti!!
Personal dezamagit total de aceasta salata locala, care face compromisuri cu sine insusi ca sa fie cat mai gustoasa , dulce- amaruie. sau efectiv pe placul alegatorilor

PNL-ist 29 martie 2016 at 21:56

FELICITĂRI TINERE!
E timpul să vă mobilizaţi şi să înlăturaţi ceea ce generaţia noastră nu a reuşit acum mai bine de 26 de ani, nu mai aşteptaţi pentru că nu trăiţi de două ori. Avem o singură viaţă, de ce să o trăim în această mizerie morală, cu asemenea oameni la butoane. Căutaţi şi la seniori oameni capabili, ce nu s-au murdărit şi treceţi la reformarea adevărată a clasei politice. Studiaţi, pregătiţi-vă continuu şi alegeţi-vă lideri competenţi pentru că timpul nu aşteaptă!
Mult, mult succes!

Simi 30 martie 2016 at 7:49

PNL-ul a fost vandut de conducatorii liberali… atat la Alba (atanasiu si roman) cat si la Sebes (Fulea)

detaliu 30 martie 2016 at 8:22

cum crezi ca cineva din partid pe plan local sau central va lasa un loc si pentru noii veniti ? crezi ca renunta cineva la un post de primar sau de pe listele de parlamentari de dragul ” reformei” ? tot ei, cei vechi o sa fie acolo, cu sau fara tradari si eventual, data te faci bine auzit, de teama sa nu le incurci afacerile, iti vor da o pozitie eligibila si tie ca sa te reduca la ” am inteles, sa traiti”; ba mai mult, „reforma’ va consta in aducerea pe liste a unor „noi” candidati care nu vor mai candida pentru functia de alesi locali dupa ce si cat au distrus ci se vor dori acum protejati in parlament

De ce ? 30 martie 2016 at 8:33

Daca nu ati gindit cind v-ati aliat cu pedeleii, acum o virati ? Credeati ca aia va vor lasa sa candidati pe vreo lista, pe locuri eligibile ? Ca doar de acolo vine nemultumirea voastra !

curiosu' 30 martie 2016 at 10:34

Imi spune si mie cineva, cine va fi noul sef liberal de la Sebes? Eu nu cred ca va fi Nistor! Voi?

Status-Quo 30 martie 2016 at 23:39

Din pacate tot ce se poate spune despre PNL e ca e ”cel mai vechi partid din Romania”. In rest nimic. Un mare zero al politicii romanesti.

Acum, dupa unirea cea mare, la PNL e care pe care: in Alba PDL fu mai tare asa ca ii facura exemplar pe PNL-isti. In alte parti or fi fost PNL-istii asa ca ii facura ei pe PDL-isti. Legea junglei, monser: cel mai tare supravietuieste.

Iacata ca ”tinerii liberali” au simtit – mai bine mai tarziu decat niciodata – ca li se cam apropie. Asa ca neavand ce sa mai faca in partidul havist plecară la ALDE (o-la-la…). Grozava alegere!

Si ca sa nu para o treaba urata zisera ca nu se pot manifesta plenar ca PNL-isti.

Pro Verb 31 martie 2016 at 8:33

Se zice “că te faci frate şi cu dracu pănă treci puntea “ !
Asta cam aşa e, PNL-ul s-a făcut frate cu dracul, dar se pare că pe la jumatea drumului, puntea a cam început să se rupă … De unde putem înţelege şi că dracul “i-a cam tras-o” PNL-ului, că … aşa-i el, dracul !
Acum “ghici ghicitoarea mea”, vorba unui manelist celebru, autorul la fel de cunoscute manele “ Aici sunt banii dvs.” – cine-i dracul, dar mai ales cine-i manelistul ?

Pok 31 martie 2016 at 21:45

Cea mai PROASTA DECIZIE luata de PNL a fost unificarea cu PDL.Si-au stirbit imaginea (nu ca ar fi fost ea imaculata dar oricand e loc de mai rau) prin aparitia in primele randuri ale noului partid a leprelor care ar fi trebuit sa fie dupa gratii (gen Hava ,Blaga…etc) si in plus au predat si partidul de te intrebi acum de ce se mai cheama PNL cand e clar ca PDL-ul conduce.Hava nu numai ca este candidat (la al catele-a mandat oare) ci si-a impus candidatii si in urmatoarele 2 orase ca marime :Sebes si Aiud.Vechii PNL-isti sa se ascunda…sunt slabi,slabi,slabi…..vai de fundul lor.

ghita 31 martie 2016 at 22:18

Ca fost PNL-ist dezertor in timpul usl-ului va salut si va respect pentru acest demers putin tirziu, dar necesar reconfigurarii si reformarii clasei politice. Ma bazez pe voi ,Tineretul Liberal de pretutindeni. Felicitari pentru curaj.

Eco Logista 1 aprilie 2016 at 9:02

Faceti voi RASCOALA IN SEBES ! Sau macar o REVOLTA IMPOTRIVA POLUARII care va omoara cu zile din 2004 incoace !
Voi tinerii din Sebes, inteligenti si informati, lasati politica si uniti-va impotriva poluarii dure si ucigatoare de la Sebes ! Am certitudinea ca voi nu sunteti informati despre poluarea de la Sebes. Ca daca ati sti ce inseamna acest flagel , ati urla si ati sta in strada zi si noapte ca sa stopati kancerul ce omoara sebesenii !!!