Raed Arafat: Am ajuns în momentul în care ne batem joc de ce s-a făcut. Românii ”fac bășcălie” de măsurile luate de către autorități
Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, este de părere că atitudinea românilor după ieșirea din starea urgență este una dăunătoare și că a constatat, după atitudinea unor persoane, că unii fac „băşcălie” şi iau în „batjocură şi la mişto” situaţii serioase precum cea privind răspândirea noului coronavirus.
„Dacă aveam situaţia pe care a avut-o Italia am fi îndrăznit o secundă să spunem că se exagerează? Dacă în România totuşi am evitat o situaţie care este dramatică (…) acum am ajuns în momentul care ne batem joc de ce s-a făcut. (…) Dacă ar veni un val nou şi să înceapă să crească numărul cazurilor cred că nouă, ca autorităţi, ne va fi mult mai greu să gestionăm situaţia”, afirmă șeful DSU.
Secretarul de stat se teme de acest virus
„Normal, fără nicio discuţie şi aş fi total inconştient dacă aş spune că nu mă tem de acest virus. Este atât de periculos şi avem decese. Deja am atins o mie o sută şi ceva de decese.
Haideţi să lăsăm prostiile care circulă pe reţelele de socializare, în unele dezbateri care au ieşit din sfera dezbaterilor pragmatice şi ştiinţifice şi au devenit, unele dintre ele, dezbateri de batjocură.
Dacă aveam situaţia pe care a avut-o Italia am fi îndrăznit o secundă să spunem că se exagerează? Dacă în România totuşi am evitat o situaţie care este dramatică (…) acum am ajuns în momentul în care ne batem joc de ce s-a făcut. (…)
Dacă ar veni un val nou şi să înceapă să crească numărul cazurilor cred că nouă, ca autorităţi, ne va fi mult mai greu să gestionăm situaţia pentru că s-a implantat în conştientul unei părţi a populaţiei că aici a fost o cacealma”, a spus Arafat, marţi seară, la TVR.
Datele personale ale oamenilor nu rămân stocate
Raed Arafat a declarat că a primit mai multe telefoane de la oameni care i-au comunicat că nu sunt de acord cu luarea temperaturii atunci când vor să intre în spații închise.
Secretarul de stat a mai adăugat că informațiile personale ale persoanelor care sunt depistate cu febră nu sunt stocate și că autoritățile nu au aceste intenții. Deși la început acesta credea că datele rămân în memoria aparatului timp de 6 luni, se pare că informațiile nu rămân stocate nici măcar 2 săptămâni.
Românii ” fac bășcălie” de măsurile luate de către autorități
Șeful DSU a declarat la TVR că există grupuri organizate care ”fac bășcălie” de măsurile luate de autorități pentru prevenirea răspândirii coronavirusului.
În plus, acesta a mai spus că autoritățile e pregătesc de un al doilea val de coronavirus însă nu se știe data exactă a acestuia.
sursa: capital.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]
INCENDIU pe DN1, zona Dumbrava: Un autotren, care transporta carton, cuprins de flăcări Un autotren ar fi fost cuprins de flăcări, pe DN1, zona Dumbrava, miercuri, 24 iunie 2026. Potrivit ISU Alba, secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe DN1, zona Dumbrava. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă […]









