Actualitate

Radu Georgescu: JPMorgan, cea mai mare bancă din lume, a pariat că leul se va devaloriza 20%. România, o miză mare pentru traderi din cauza deficitelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Radu Georgescu: JPMorgan, cea mai mare bancă din lume, a pariat că leul se va devaloriza 20%. România, o miză mare pentru traderi din cauza deficitelor

Radu Georgescu a făcut marți o paralelă între ce s-a întâmplat în Marea Britanie în urmă cu 30 de ani, când lira s-a devalorizat 25%, într-o zi, zi rămasă în istorie cu denumirea de Black Wednesday. Analiza vine ca urmare a faptului că  JPMorgan, cea mai mare bancă din lume, a pariat că leul se va devaloriza 20%, România, devenind o miză mare pentru traderi din cauza deficitelor uriașe.

”Eu cred că România va avea peste 10 ani un capitol special în cărțile de economie. Studenții din toată lumea vor învăța ce nu trebuie să facă din punct de vedere economic.

Citește și: Economistul Radu Georgescu: ”În perioada următoare, va fi bătaie mare pe bani. Și pe euro, și pe lei”

În ultimii 4 ani, România a făcut toate greșelile posibile de politici fiscale și monetare.

Să începem:

1. România are, de departe, cel mai mare deficit bugetar din UE, 9,3% din PIB (datele sunt pentru tot anul 2024).

2. România are, de departe, cel mai mare deficit comercial din UE, 32 miliarde euro, adică 9% din PIB.

3. România are, de departe, cel mai mare deficit de Cont Curent din UE, 29 miliarde euro, adică 8% din PIB.

4. Acum cade și ultimul bastion: cursul euro.

Din punct de vedere economic, leul trebuia să se devalorizeze în ultimii 4 ani. Acest bastion a fost apărat cu anomaliile de la punctele 1-3.

Eu nu înțeleg ce l-a determinat profesional pe Mugur Isărescu să dorească încă un mandat de 4 ani la BNR, după ce a condus BNR 35 de ani. Bănuiesc că înțelegea că va cădea și acest bastion. Câte-odată este bine când să știi să ieși de pe teren. Acum, Mugur Isărescu are în spatele lui toți traderii de bănci din lume.

JPMorgan, cea mai mare bancă din lume, a anunțat luni că a pariat că leul se va devaloriza 20%.

Mulți au auzit de George Soroș, dar probabil, puțini știu că George Soros este trader financiar. În 1992, Soros a pariat împotriva lirei britanice. În 1992, UK avea deficite mari bugetar, comercial și de Cont Curent. În 16 septembrie 1992, lira s-a devalorizat 25%, într-o zi.

Englezii au numit această zi Black Wednesday și după 30 de ani, ei o consideră cea mai mare înfrângere a sistemul financiar din UK și cea mai mare umilință a Băncii Centrale din UK.

Soros a câștigat 1 miliard lire din acest pariu. 1 miliard lire în 1992, ajustat la inflație și putere de cumpărare, probabil înseamnă 100 miliarde euro în anul 2025.

România este o miză mare pentru traderi din cauza acestor deficite.

Eu sper să nu se repete povestea cu lira și Banca Centrală din UK, sper să nu avem și noi o zi neagră.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]

Citește mai mult