Publicitate electorală| Proiecte mari-Minciuni mari! Noi plătim mereu…
Cu toții ne amintim zicala impusă ca un dicton de fostul primar cu atribuții de europarlamentar: proiecte mari-oameni mari! Cam la fel ca mai toate proiectele rămase la faza de proiect prin nu știu ce sertar prin primărie… Iar dacă dăm doar 2 exemple: SALA POLIVALENTĂ și ȘTRANDUL am spus tot despre cum s-au obișnuit să ne pună să plătim avize și documentații pe bandă rulantă! Iar după 2-3 ani să plătim din nou reactualizarea vechilor documentații, pentru ca ciorba reîncălzită să țină de noi promisiuni în prag de alte alegeri….
REFUZ însă să mai cred minciunile unor oameni pentru care responsabilitatea față de banul public se manifestă numai în vorbele, altfel bine ticluite, ale PR-ului adus in extremis de la Bruxelles să îl ajute pe „săracu’ Paul” să arate cât de cât a primar…
Astăzi însă șoseaua de centură din partea de nord a municipiului Alba Iulia pare a fi doar o nouă minciună electorală, care va avea aceeași soartă ca și sala polivalentă, ștrandul, tramvaiul sau un nou spital…
Să nu uităm, din cei aproape 44 de milioane de euro cât ar reprezenta PIB-ul municipalității Alba Iulia, aproape jumătate se duc numai pe salarii (numai primarul și cei doi viceprimari au fiecare aproximativ 220 milioane de lei vechi/lună, adică 22.000-25.000lei/lună)! La acestea adăugăm cheltuielile de funcționare (primărie, școli, poliția locală etc.), plățile creditelor contractate deja, penalitățile, procesele etc. Nu este greu să ne dăm seama cu cât mai rămâne Alba Iulia când vine vorba despre a investi în proiecte noi…
PS: când s-a turnat ultima dată un covor asfaltic pe 2-3 benzi la Alba Iulia pe o stradă, pe un bulevard?
Când s-a turnat ultima dată covor asfaltic pe actuala șosea de centură? Noi nu am fost în stare să facem un giratoriu pe șoseaua de centură în locul balizelor de plastic, dar visăm o nouă șosea de centură?!
Pentru cei care mai și gândesc în Alba Iulia, cred că orice alte explicații sunt de prisos!
Fii SMART! Fii parte a schimbării!
#www.schimbaalbaiulia.ro #noisuntemschimbarea #noisuntemalbaiulia
Lazăr Ioan Bogdan
Primarul noii generații!
Comandat de Partidul Alianța Liberalilor și Democraților – Organizația Județeană Alba, EXECUTAT DE SC UNIREA PRES SRL portal online https://ziarulunirea.ro/, Cod unic mandatar financiar 21200063
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Satul Dumitra, din comuna Sântimbru, va avea rețea de canalizare: A fost semnat contractul de finanțare
Satul Dumitra, din comuna Sântimbru, va avea rețea de canalizare: A fost semnat contractul de finanțare Astăzi, 22 iulie 2024, a fost semnat contractul de finanțare al proiectului care prevede construirea rețelei de canalizare în satul Dumitra din comuna Sântimbru, a anunțat Ioan Iancu Popa, primarul comunei Sântimbru. Citește și: FOTO | Două stații de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie