Publicitate electorală| La Ohaba suntem pregătiți pentru începerea școlii!
Chiar dacă pandemia de coronavirus face ca anul școlar 2020-2021 să debuteze în condiții speciale, în comuna Ohaba, administrația locală condusă de primarul Adrian Nicolae Mihalțan a întreprins toate măsurile pentru a asigura copiilor și cadrelor didactice siguranța și confortul atât de necesare pentru începerea cursurilor.
Astfel, printr-un proiect a cărui valoare este de aproximativ 900.000 lei, s-a intervenit asupra clădirii școlii gimnaziale din localitate, atât pe partea exterioară, cât și la interior.
Au fost efectuate următoarele lucrări: consolidare clădire, termoizolație fațade cu polistiren de 10 cm, înlocuire instalații electrice, termice și sanitare. De asemenea, a fost montat sistem deu detecție și avertizare în caz de incendiu.
Pe partea de interior, au fost demolate tencuielile existente, pereții find tencuiți din nou, a fost înlocuit parchetul și s-au executat lucrări de termoizolare a pardoselilor. Totodată, a fost schimbată tâmplăria interioară și exterioară și s-au executat lucrări de finisare la plafoane, fiind înlocuite și corpurile de iluminat.
Trebuie menționat că toate clasele dispun de catedre, table și mobilier nou.
.
Pentru că se acordă o atenție sporită preșcolarilor, și grădinița a fost dotată cu tablă și mobilier nou.
În cadrul proiectului mai sunt de executat doar lucrări exterioare, respectiv amenajarea trotuarelor și a spațiilor verzi.
Se demonstrează așadar că primarul Adrian Nicolae Mihălțan a făcut demersurile necesare pentru ca procesul de învățământ să se desfășoare în cele mai bune condiții, iar școala este pregătită pentru a întâmpina elevii în sălile de curs.
Comandat de Partidul Național Liberal, Distribuit de SC UNIREA PRES SRL portal online https://ziarulunirea.ro, cod unic mandatar financiar coordonator 21200012
[nggallery id=8010]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Satul Dumitra, din comuna Sântimbru, va avea rețea de canalizare: A fost semnat contractul de finanțare
Satul Dumitra, din comuna Sântimbru, va avea rețea de canalizare: A fost semnat contractul de finanțare Astăzi, 22 iulie 2024, a fost semnat contractul de finanțare al proiectului care prevede construirea rețelei de canalizare în satul Dumitra din comuna Sântimbru, a anunțat Ioan Iancu Popa, primarul comunei Sântimbru. Citește și: FOTO | Două stații de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie