PS Claudiu Lucian Pop, în mijlocul comunităţii din Blaj
PF Lucian nu a putut participa la eveniment din motive de sănătate
Preasfinţia Sa Claudiu Lucian Pop, noul episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore a Blajului a celebrat, la sărbătoarea Naşterii Mântuitorului, Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală din Blaj. Sosit de la Roma după consacrarea episcopală din 8 decembrie, PS Claudiu s-a aflat în mijlocul credincioşilor din Blaj, cu care a sărbătorit Crăciunul. La celebrarea Sfintei Liturghii, PS Claudiu a fost însoţit de un grup de preoţi concelebranţi. După prezentarea Pastoralei de Crăciun, s-a dat citire unui mesaj de bun venit adresat noului episcop de către PF Lucian, arhipiscopul major al Bisericii Române Unite cu Roma Greco-Catolică, care nu a putut participa la eveniment din motive de sănătate.
„În numele şi pentru slujirea Darului, care nu este altul decât Dumnezeiescul Prunc Isus, Biserica noastră Română Unită cu Roma a primit, după o prealabilă şi inspirată alegere a Sinodului episcopilor noştri şi după assensul Sfântului Părinte Papa Benedict al XVI-lea, un nou episcop, cel mai tânăr episcop catolic din lume, pe Preasfinţia Sa Claudiu Lucian Pop, darul Crăciunului anului 2011. În numele Domnului primim cu bucurie şi dragoste acest dar. Preasfinţia Voastră, din motive de sănătate nu pot să fiu prezent la această primă celebrare a Dumnezeieştii Liturghii în demnitatea de episcop a Preasfinţiei Voastre, dar am găsit de bine să-i încredinţez vicarului nostru acest onorat oficiu, de a da citire mesajului meu cu această frumoasă ocazie”, se arată în mesajul adresat de PF Lucian.
Cu aceeaşi ocazie, s-a prezentat decretul de numire a PS Claudiu Lucian Pop în noua funcţie de episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore a Blajului. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO ȘTIREA TA | ACCIDENT în intersecția din zona Stadion din Alba Iulia: Coliziune între un Mercedes și un BMW
FOTO ȘTIREA TA | ACCIDENT în intersecția din zona Stadion din Alba Iulia: Coliziune între un Mercedes și un BMW Un accident rutier a avut loc vineri, în jurul orei 23.00, în intersecția din zona Stadion din Alba Iulia, în urma unei neacordări de prioritate. Potrivit martorilor oculari, care au trimis fotografii pe adresa redacției […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea