Protest spontan al angajaților Finanțelor publice din Alba. Inspectorii fiscali cer anularea preavizelor
Un protest spontan a izbucnit astăzi la sediul Administrației Județene a Finanțelor Alba, chiar în ziua în care Maria Iacob, directorul instituției, își sărbătorește ziua de naștere.
Mai precis, angajații din cadrul fostului Serviciu de Inspecție Fiscală din cadrul instituției au întrerupt lucrul în jurul orelor 13.00 și au ieșit în fața instituției unde au stat circa 10-15 minute, solicitând să li se anuleze prezvizele și să nu mai dea examene pentru ocuparea posturilor vacante scoase la concurs în urma reorganizării ANAF. În cadrul serviciului de control amintit, condus de fostul director Cornel Suciu și care desfășoară fosta activitate de inspecție fiscală, sunt încadrați 94 de salariați, dintre care 86 au primit preavize de concediere.
După ce, timp de 20 de minute, protestatarii au purtat discuții cu conducerea Administrației Județene a Finanțelor Alba, la care au participat directorul executiv Maria Iacob și directorii adjuncți Petru Turtă (Administrarea Veniturilor Statului) și Cornel Suciu (Serviciul Inspecție Fiscală), angajații și-au reluat lucrul.
Inspectorillor fiscali, care cer anularea preavizelor și să nu mai dea examene pentru a-și putea păstra slujbele, li s-a explicat de către șefii Finanțelor Publice din Alba că nu au nicio putere în acest sens, după ce în urma Hotărârii de Guvern 520, DGFP Alba a devenit o administrație județeană fără personalitate juridică, subordonată Direcției Regionale Brașov. Driectorul executiv, Maria Iacob, a transmis însă conducerii ANAF, solicitările protestatarilor.
Practic, în acest moment, circa 5 posturi dintre cele 94 existente în cadrul fostului serviciu de control fiscal vor dispărea, fapt ce va conduce implicit la pierderea locurilor de muncă a cel puțin 5 inspectori fiscali. Angajaților le este însă teamă că persoane din alte județe, care țin de Regionala de la Brașov, vor veni și vor ocupa posturile ce urmează să fie scoase la concurs.
Cornel Suciu, directorul departamentului în cadrul căruia își desfășoară activitatea protestatarii, a declarat pentru ziarul „Unirea” că, din nefericire, singurul lucru care le-a mai rămas de făcut colegilor săi este să se apuce de învățat pentru a-și spori șansele să ocupe în continuare un post în cadrul instituției. Toți angajații vor fi evaluați până în data de 25 august, de la 1 septembrie, urmând să fie finalizat procesul de reorganizare.
Odată cu transformarea DGFP Alba în administrație județeană subordonată Direcției Regionale Brașov, instituția și-a pierdut personalitatea juridică și prin urmare contul bancar, devenind dependentă de Brașov chiar și pentru asigurarea unor nevoi minime, precum hârtia pentru imprimantă. Din 7 secretare, care înregistrau până acum volumul mare de documente, vor mai rămâne doar două. Aceeași situație se regăsește și cazul șoferilor instituției, care din 7 vor rămâne 2. Cele 7 servicii de control fiscal care funcționau în cadrul DGFP Alba au fost reorganizate în 3 (două pentru persoane juridice și unul pentru persoane fizice.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








