Actualitate

Prosumatorii vor beneficia de compensare cantitativă 1 la 1. Curtea de Apel București a anulat un Ordin al ANRE care contravine legii

BONTEA Alexandru

Publicat

în

Prosumatorii vor beneficia de compensare cantitativă 1 la 1. Curtea de Apel București a anulat un Ordin al ANRE care contravine legii

Ordinul emis de ANRE anul trecut, referitor la schimbarea modalității de compensare a facturilor producătorilor de energie din surse regenerabile, a fost anulat de Curtea de Apel București, în primă instanță de Curtea de Apel București.

„Admite în parte cererea modificată. Anulează în parte Ordinul ANRE nr. 15/2022 astfel cum a fost modificat prin Ordinul nr. 95/2022, respectiv art.11 alin. 3 capitolul IV din Anexa la Ordinul 15/2022, modificat prin Ordinul nr. 95/2022. Cu drept de a formula recurs, în termen de 15 zile de la comunicare, care se depune la Curtea de Apel Bucureşti. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei”, se arată în decizia Curţii de Apel Bucureşti din data de 25 ianuarie în dosarul 2216/2/2022, informează Agerpres.

Senatoarea AUR Rodica Boancă, unul dintre iniţiatorii acţiunii în Justiţie, a acuzat ANRE că „i-a înşelat pe prosumatori în momentul în care a impus compensarea parţială, şi nu integrală a facturilor la energie pentru producătorii de energie verde”, arată AUR.

„Victorie pentru prosumatori contra ANRE în prima instanţă la Curtea de Apel Bucureşti! Unde-i lege nu-i tocmeală! Am apărat interesele prosumatorilor, ale cetăţenilor care au investit în surse regenerabile de energie şi pe care ANRE, aşa cum e obişnuit, a încercat să-i înşele în stil mafiot! Am contestat acest ordin şi am câştigat! Ordinul 15/2022 al ANRE care reglementa prin norme metodologice modalitatea de facturare a prosumatorilor a fost anulat! Practic, ANRE intervenea peste Legea Energiei nr. 123/2012, cu modificări, art. 73 care prevede compensare cantitativă (compensare 1 la 1), cu facturare doar pentru diferenţă şi cerea prin Ordinul lor, care este legislaţie secundară, un alt tip de compensare, parţială de data această! ANRE trebuie să vină cu un nou set de norme metodologice pentru ca Legea Energiei să fie respectată întocmai, fără interpretări ale ‘specialiştilor’ ANRE!”, a afirmat Rodica Boancă, într-o postare pe Facebook.

„Termenul prosumator, care s-a format prin îmbinarea cuvintelor producător şi consumator, defineşte clientul final care deţine instalaţii de producere a energiei electrice, dar a cărui activitate specifică nu este producerea energiei, care consumă şi care poate stoca şi vinde energie electrică din surse regenerabile produsă în gospodăria proprie”, se mai precizează în comunicatul AUR.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult

Actualitate

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]

Citește mai mult

Actualitate

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei” Maia Sandu afirmă că inițiativa legislativă privind unirea Republicii Moldova cu România, lansată de S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are ca scop „discreditarea ideii de unire”. Ea afirmă că proiectul, adoptat tacit […]

Citește mai mult