Proprietarul Casei Traiana contestă sancţiunea primită de la DSP Alba
În scandalul copiilor intoxicaţi cu mâncare
În urmă cu circa o lună, în data de 7 decembrie 2011, 26 de copii, elevi ai Centrului Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Alba Iulia au fost internaţi la Secţia Infecţioase a Spitalului Judeţean Alba, după ce s-au intoxicat cu mâncarea consumată la cantina şcolii. Celor care s-au simţit foarte rău li s-au făcut spălături stomacale şi au fost puşi la perfuzii. Unii dintre ei chiar au vomitat sânge. După câteva zile toţi cei 26 de copii şi-au revenit complet fiind externaţi din spital. A urmat o anchetă condusă de Direcţia de Sănătate Publică Alba, în urma căreia DSP a dispus sancţionarea drastică a societăţii care asigura servicii de catering la unitatea şcolară unde a avut loc incidentul. Sursa intoxicării a fost, conform rezultatelor analizelor de laborator a zeci de probe de mâncare, biologice şi bacteriologice – bucătăreasa pensiunii Casa Traiana, care era infectată cu stafilococul auriu. Aşa ar fi contaminat un lot de mâncare cu acest germen. La acea dată, directorul DSP Alba a subliniat faptul că toate analizele de sanitaţie, în cazul Pensiunii Casa Traiana, au ieşit negative şi că undeva pe parcursul pregătirii mâncării, a avut loc contaminarea alimentelor, de către bucătăreasa acestei societăţi cu staphylococcus aureus.
Casa Traiana şi proprietarul ei, Sergiu Vârtei, au făcut plângere contravenţională împotriva procesului verbal prin care au fost sancţionaţi de către DSP Alba, fiind hotărâţi să demonstreze în instanţă că nu ei sunt responsabili de intoxicarea copiilor de la Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Alba. Ei se bazează pe propriile verificări în ceea ce priveşte rezultatele analizelor de sanitaţie ale DSP. Au apelat în acest sens la trei laboratoare diferite de analize medicale: Clinimed şi Terra Aster din Alba Iulia, şi Spitalul Militar de Urgenţă din Sibiu. Conform celor trei buletine de analize medicale efectuate în aceste laboratoare, bucătăreasa pensiunii Casa Traiana, cea care a fost găsită contaminată de către DSP Alba, nu era, la data de 13 şi 14 decembrie, când au fost recoltate probele de analiză, infectată cu stafilococul auriu (agent patogen găsit în mâncarea contaminată). După cum susţine avocatul Casei Traiana, chiar dacă probele în urma cărora s-a descoperit contaminarea bucătăresei au fost recoltate de DSP Alba în data de 7 decembrie, aceasta nu ar fi avut cum să se trateze pentru că nu a urmat niciun fel de tratament cu antibiotice. În acest sens bucătăreasa în cauză are o adeverinţă medicală eliberată în 15 decembrie de către medicul său de familie care confirmă că nu a urmat tratamente cu antibiotice. Casa Traiana contestă de asemenea faptul că laboratorul DSP Alba nu ar fi autorizat.
În ceea ce priveşte amenda dată pe persoană fizică, administratorului firmei SC Nisa Group SRL (Casa Traiana), Dan Dreghiciu, de 1.000 de lei pentru că angajaţii nu aveau făcute, conform obligaţiilor, legale cursurile de igienă, a fost achitată.
Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Alba nu doresc să comenteze demersurile firmei pe care au sancţionat-o şi aşteaptă ca instituţiile abilitate ale statului să se pronunţe asupra acestei situaţii. (B.P)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]







