Curier Județean

PROIECTUL „Hai să petrecem mai mult timp împreună” – Campanie de sensibilizare a părinților în a petrece timp de calitate cu copiii, organizat de Primăria Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Municipiului Alba Iulia implementează și în acest an proiectul „Hai să petrecem mai mult timp împreună”, în perioada 19 noiembrie-10 decembrie 2018. Proiectul se derulează în parteneriat cu Asociația FemES Alba Carolina. Scopul proiectului este conștientizarea importanței relației copil-părinte și a primilor ani de viață pentru formarea armonioasă a personalității copiilor.

Proiectul „Hai să petrecem mai mult timp împreună” constă într-o campanie de sensibilizare a părinților în a petrece timp de calitate cu copiii. În cadrul proiectului se vor realiza 16 ateliere în grădinițe și școli din Alba Iulia, implicând un număr de 500 de copii și 500 de părinți.

Campania realizată prin intermediul proiectului are două componente principale:

-Psihologi/psihoterapeuți voluntari pregătiți în domeniul „parenting” vor transmite în formă interactivă și dinamică informații legate de importanța timpului de calitate, pe care părinții ar trebui să îl petreacă împreună cu copiii lor într-o lume modernă, plină de provocări, angajamente, programe frenetice, viață agitată.

– Părinții împreună cu copiii vor lucra în ateliere de „bucătărie” – unde se vor realiza prăjiturele și ateliere de „handmade” – unde se vor realiza obiecte de Crăciun.

Proiectul își propune să încurajeze responsabilitatea socială corporativă prin interacţiunea dintre mediul privat şi societate. Se vorbește din ce în ce mai mult, despre CSR, Corporate Social Responsibility. Consiliul Mondial al Afacerilor pentru Dezvoltare Durabilă defineşte Responsabilitatea Socială a Companiilor ca fiind „angajamentul permanent al companiilor de a se comporta în mod etic şi de a contribui la dezvoltarea economică îmbunătăţind, în acelaşi timp, atât calitatea vieţii salariaţilor şi a familiilor acestora, cât şi a comunităţilor locale şi a societăţii în ansamblul ei”.

Proiectul nu beneficiază de nicio finanțare, ci doar de munca voluntară a experților implicați din partea Primăriei Municipiului Alba Iulia și a Asociației FemES Alba Carolina. Selgros Cash & Carry – Alba Iulia susține proiectul prin materialele folosite în cadrul atelierelor organizate prin proiect.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

ACCIDENT la Teiuș: Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, răniți după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice. Care a fost cauza

Ioana Oprean

Publicat

în

Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, răniți după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice. Care a fost cauza Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice.  Potrivit IPJ Alba, la data de 21 iunie […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Bărbat din Petrești, REȚINUT de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale, găsite în garajul și autoturismele acestuia

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat din Petrești, REȚINUT de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale, găsite în garajul și autoturismele acestuia Un bărbat din Petrești a fost reținut de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale au fost găsite în garajul și […]

Citește mai mult

Curier Județean

ITM Alba: AMENZI de 13.000 de lei și 14 avertismente date firmelor din județ, în perioada 15 – 19 iunie 2026: Ce nereguli au descoperit inspectorii

Ioana Oprean

Publicat

în

ITM Alba: AMENZI de 13.000 de lei și 14 avertismente date firmelor din județ, în perioada 15 – 19 iunie 2026: Ce nereguli au descoperit inspectorii În perioada 15 – 19 iunie 2026, inspectorii ITM Alba au aplicat amenzi în valoare de 13.000 de lei și au acordat 14 de avertismente în urma controalelor efectuate. […]

Citește mai mult