Proiect pilot al CJ Alba, privind reînoirea certificatelor de handicap pentru persoanele din zona Muntilor Apuseni
Vicepreşedinții Consiliului Judeţean Alba, Florin Roman și Alin Cucui, au pregătit un proiect de hotarare in CJ Alba prin care să se ușureze situatia persoanelor cu dizabilități, nevoite anual să facă cel puțin 3 drumuri la Alba Iulia pentru reînoirea certificatelor de handicap. Proiectul pilot va fi implementat inițial în zona Muntilor Apuseni și va fi supus votului consilierilor județeni în următoarea ședință a CJ Alba.
Astfel, dacă hotărârea va fi adoptată, persoanele cu dizabilități, beneficiare de indemnizații, vor putea să își reînoiască certificatele de handicap, în urma unei singure deplasări în municipiul reședință de județ. La nivelul județului circa 17.000 de persoane primesc indemnizații pentru diferite forme și grade de handicap.
“Proiectul nostru presupune simplificarea procedurii la un singur drum dus-intors. In prima etapa propunem ca in zona Muntilor Apuseni toate dosarele sa fie stranse la Primaria Cimpeni si la DSS Abrud, cu cel putin doua saptamani inainte de expirare. In acest caz se elimina primul drum dus-intors la Alba Iulia pentru bolnav. Saptamanal, reprezentantii DGSAPC Alba se vor deplasa la Abrud si Cimpeni pentru a ridica aceste dosare. Apoi bolnavii sunt chemati la Alba Iulia pentru evaluare. Al treilea drum al petentului dispare, deoarece DGSAPC va depune la Abrud si Cimpeni certificatele de handicap. Inainte de a le ridica petentul completeaza si formularul de obtinere a drepturilor. cam asta este pe scurt. Daca proiectul functioneaza bine el va fi extins la nivelul intregului judet”, a precizat Florin Roman.
Soluția oferită de cei doi vicepreședinți este mai rapidă și concretă decât propunerea făcută zilele trecută în acest sens de către prefectul Gheorghe Feneşer în cadrul şedinţei Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Persoanele Vârstnice (CCDCPV), privind înfiinţarea centrului mobil de evaluare a peroanelor cu handicap. Prefectul de Alba propunea în acest sens adoptarea unui proiect de lege de către Parlamentul României.
„Cred că datoria noastră este să facem tot ceea ce putem, să argumentăm ferm ideea acestui centru mobil de evaluare printr-un proiect de lege foarte bine pus la punct şi să ne adresăm în primul rând parlamentarilor de Alba, pentru a-l putea susţine, alături de Instituţia Prefectului, la Bucureşti. Sunt optimist în ceea ce priveşte concretizarea unui proiect de care ar beneficia mii de cetăţeni ai judeţului Alba şi a căror stare de sănătate cere imperativ implicarea şi sprijinul nostru”, a declarat Gheorghe Feneşer.
foto arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea Un șofer din Săsciori s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Avea o alcoolemie de 0,50 mg/l. Potrivit IPJ Alba, […]
FOTO | Peste 2.000 metri cubi de lemn confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de însoțire și a fost amendat cu 2.000 de lei
Peste 2.000 metri cubi de lemn confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de însoțire și a fost amendat cu 2.000 de lei Peste 2.000 metri cubi de lemn au fost confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de […]
Femeie de 49 de ani, din Blaj, cercetată pentru FURT: A sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement
Femeie de 49 de ani, din Blaj, cercetată pentru FURT: A sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement O femeie de 49 de ani, din Blaj, este cercetată pentru furt, după ce a sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement din oraș. Potrivit […]









