Proiect GIGANT pentru Marea Neagră: România ar putea să se lupte cu Gazprom pentru furnizarea de gaze în Europa Centrală
Proiect GIGANT pentru Marea Neagră: România ar putea să se lupte cu Gazprom pentru furnizarea de gaze în Europa Centrală
OMV Petrom a anunţat că este pregătită să accelereze o injecţie de miliarde de dolari într-un proiect energetic gigant din Marea Neagră, odată ce noul Guvern de la Bucureşti ridică barierele pentru a face aceste investiţii, transmite Reuters.
O decizie finală privind lucrările la zăcământul de mare adâncime Neptun din Marea Neagră, după un deceniu de lucrări de explorare, a fost obstrucţionată anul trecut de schimbările aduse Legii proiectelor offshore în domeniul gazelor naturale şi de noile taxe în industria energiei impuse de fostul guvern.
Directorul general al OMV Petrom, Christina Verchere, a declarat pentru Reuters că „decizii în timp util” vor fi importante pentru înlăturarea barierelor aflate în calea investiţiilor şi a reducerii riscurilor proiectului.
„Suntem pregătiţi să începem o investiţie de miliarde de euro la zăcământul Neptun, odată ce toate barierele sunt înlăturate”, a afirmat Christina Verchere, potrivit Agerpres.
Noul Guvern s-a angajat să modifice legislaţia din domeniul energiei şi să ajute la deblocarea proiectelor de gaze din Marea Neagră, pentru a face ca România să fie deplin independentă energetic şi să devină un exportator cheie de gaze în regiune.
Rezervele României de hidrocarburi din Marea Neagră ar putea permite ţării să conteste rolul dominant al gigantului rus Gazprom în furnizarea de gaze în Europa Centrală şi ar ajuta statele din regiune dependente de importuri să-şi diversifice sursele de energie.
Luna trecută, Adrian Volintiru, directorul general al producătorului de gaze Romgaz, declara că se ia în considerare preluarea de la Exxon a unei participaţii de 15-20% la proiectul Neptun din Marea Neagră.
Se estimează că în zăcământ se află între 42 – 84 miliarde de metri cubi de gaze.
„Pentru a dezvolta proiecte de o asemenea amploare, investitorii au nevoie, în primul rând, de un cadru economic viabil pentru proiect, cu stabilitate fiscală şi predictibilitate. În acelaşi timp, cu Neptun avem nevoie de un cadru de reglementare în vigoare, stabilitate fiscală şi condiţii competitive, o piaţă liberalizată şi dezvoltarea infrastructurii de gaze”, a declarat Verchere.
ExxonMobil şi OMV Petrom explorează zăcământul de mare adâncime Neptun din Marea Neagră, estimat la 42-84 de miliarde de metri cubi de gaze. Cele două companii au participaţii egale în proiect, iar decizia finală de investiţii pentru extracţia resurselor nu a fost încă luată.
sursa: stirileprotv.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]









