Proiect de OUG: Firmele care vând telefoane mobile vor fi obligate să importe numai aparate configurate pentru RO-ALERT
Firmele care vând telefoane mobile vor fi obligate să importe numai aparate configurate pentru RO-ALERT, în termen de şase luni de la intrarea în vigoare a OUG privind operarea acestui sistem de avertizare a populaţiei în situaţii de urgenţă.
„Nu putem să spunem cuiva care are în stoc să nu vândă mai departe. Ideea e că ce se importă, după ce sunt preveniţi şi producătorii, să fie activat deja când intră în România. S-au cerut şase luni şi suntem de acord cu şase luni, ca să se adapteze producătorii în acest sens, pentru că nu toţi producătorii trimit telefoanele activate, chiar dacă au sistemul în ele. Ideea e ca pe termen mediu şi lung, telefoanele care se vând în România să fie active”, a declarat, vineri, secretarul de stat în MAI Raed Arafat, după dezbaterea publică pe tema proiectului de ordonanţă de urgenţă privind operarea sistemului RO-ALERT.
El a adăugat că operatorii au ca preocupare îndeplinirea acestor standarde care vor fi prevăzute în viitoarea ordonanţă.
„Sunt unii care încearcă să îmbunătăţească reţelele lor şi să le aducă la zi, le trebuie ceva timp, dar aici, chiar ce am stabilit noi, vom pune regulile generale în lege şi împreună vom prevedea termenele şi tot ce trebuie ca să scoatem tot ce ne trebuie – alertare cât mai rapidă, alertare eficientă şi feedback care vine din teren dacă o celulă telefonică n-a transmis mesajul”, a explicat secretarul de stat.
Arafat a precizat că majoritatea telefoanelor sunt deja configurate pentru primirea unor mesaje de tip RO-ALERT, chiar şi dintre modelele mai vechi.
„Telefoanele vechi – populaţia poate să intre să le configureze, unele dintre ele s-au configurat automat prin actualizări pe internet, cum a fost cu telefoanele iOS, pentru că în decembrie anul trecut cine a făcut actualizarea, pe ce au adăugat ei, softul 12.1.2, automat a activat telefoanele pentru primirea mesajului RO-ALERT. Telefoanele cu taste – colegul de la STS a testat vreo 15 telefoane, toate fie pot fi configurate de către persoană, fie sunt deja configurate şi puteau să primească mesaje”, a completat el.
În opinia sa, dezbaterea pe marginea ordonanţei de urgenţă a fost una pozitivă, discuţiile fiind constructive şi se va merge mai departe cu proiectul.
Potrivit proiectului pus în dezbatere publică de MAI, „telefoanele mobile aflate în stoc sau contractate înainte de data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă care nu au activată posibilitatea recepţionării mesajelor RO-ALERT pot fi comercializate până la lichidarea acestor stocuri, dar nu mai târziu de 180 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă. După expirarea termenului, (…) se interzice operatorilor economici comercializarea telefoanelor mobile care nu au activată posibilitatea recepţionării mesajelor RO-ALERT”.
Sursa: agerpres.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card
Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]
25 iunie | Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume
Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume Ziua Internațională a Navigatorului este sărbătorită anual pe 25 iunie, cu scopul de a recunoaște contribuția marinarilor din întreaga lume la comerțul maritim internațional, la economia globală și la societatea în ansamblu, potrivit Agerpres. Decizia de instituire a acestei zile a fost luată la conferința […]
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]








