Proiect de OUG: Firmele care vând telefoane mobile vor fi obligate să importe numai aparate configurate pentru RO-ALERT
Firmele care vând telefoane mobile vor fi obligate să importe numai aparate configurate pentru RO-ALERT, în termen de şase luni de la intrarea în vigoare a OUG privind operarea acestui sistem de avertizare a populaţiei în situaţii de urgenţă.
„Nu putem să spunem cuiva care are în stoc să nu vândă mai departe. Ideea e că ce se importă, după ce sunt preveniţi şi producătorii, să fie activat deja când intră în România. S-au cerut şase luni şi suntem de acord cu şase luni, ca să se adapteze producătorii în acest sens, pentru că nu toţi producătorii trimit telefoanele activate, chiar dacă au sistemul în ele. Ideea e ca pe termen mediu şi lung, telefoanele care se vând în România să fie active”, a declarat, vineri, secretarul de stat în MAI Raed Arafat, după dezbaterea publică pe tema proiectului de ordonanţă de urgenţă privind operarea sistemului RO-ALERT.
El a adăugat că operatorii au ca preocupare îndeplinirea acestor standarde care vor fi prevăzute în viitoarea ordonanţă.
„Sunt unii care încearcă să îmbunătăţească reţelele lor şi să le aducă la zi, le trebuie ceva timp, dar aici, chiar ce am stabilit noi, vom pune regulile generale în lege şi împreună vom prevedea termenele şi tot ce trebuie ca să scoatem tot ce ne trebuie – alertare cât mai rapidă, alertare eficientă şi feedback care vine din teren dacă o celulă telefonică n-a transmis mesajul”, a explicat secretarul de stat.
Arafat a precizat că majoritatea telefoanelor sunt deja configurate pentru primirea unor mesaje de tip RO-ALERT, chiar şi dintre modelele mai vechi.
„Telefoanele vechi – populaţia poate să intre să le configureze, unele dintre ele s-au configurat automat prin actualizări pe internet, cum a fost cu telefoanele iOS, pentru că în decembrie anul trecut cine a făcut actualizarea, pe ce au adăugat ei, softul 12.1.2, automat a activat telefoanele pentru primirea mesajului RO-ALERT. Telefoanele cu taste – colegul de la STS a testat vreo 15 telefoane, toate fie pot fi configurate de către persoană, fie sunt deja configurate şi puteau să primească mesaje”, a completat el.
În opinia sa, dezbaterea pe marginea ordonanţei de urgenţă a fost una pozitivă, discuţiile fiind constructive şi se va merge mai departe cu proiectul.
Potrivit proiectului pus în dezbatere publică de MAI, „telefoanele mobile aflate în stoc sau contractate înainte de data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă care nu au activată posibilitatea recepţionării mesajelor RO-ALERT pot fi comercializate până la lichidarea acestor stocuri, dar nu mai târziu de 180 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă. După expirarea termenului, (…) se interzice operatorilor economici comercializarea telefoanelor mobile care nu au activată posibilitatea recepţionării mesajelor RO-ALERT”.
Sursa: agerpres.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis ca plenul comun în care se va da votul în cazul Guvernului condus de Adrian Veștea să aibă loc luni, 22 iunie 2026, începând cu ora 21:30. Tot luni, 22 iunie 2026, de la ora […]
22-24 iunie 2026 | Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică: Vreme extremă în Alba și alte zone ale țării
Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică: Vreme extremă în Alba și alte zone ale țării Administrația Națională de Meteorologie a actualizat, luni, 22 iunie 2026, informarea și atenționările meteo de vreme extremă, cu caniculă și instabilitate atmosferică, ce vizează Alba și alte zone ale României. Conform unei informări meteo valabilă în intervalul 22 iunie, […]
PENSII 2026 | De ce este important să ai cont online la Casa Națională de Pensii Publice
De ce este important să ai cont online la Casa Națională de Pensii Publice Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) pune la dispoziția cetățenilor un serviciu electronic util și gratuit: contul online de utilizator, care permite accesul rapid la informații personale și la serviciile digitale oferite de instituție, au reamintit, luni, 22 iunie 2026 reprezentanții […]









