Proiect de OUG: Firmele care vând telefoane mobile vor fi obligate să importe numai aparate configurate pentru RO-ALERT
Firmele care vând telefoane mobile vor fi obligate să importe numai aparate configurate pentru RO-ALERT, în termen de şase luni de la intrarea în vigoare a OUG privind operarea acestui sistem de avertizare a populaţiei în situaţii de urgenţă.
„Nu putem să spunem cuiva care are în stoc să nu vândă mai departe. Ideea e că ce se importă, după ce sunt preveniţi şi producătorii, să fie activat deja când intră în România. S-au cerut şase luni şi suntem de acord cu şase luni, ca să se adapteze producătorii în acest sens, pentru că nu toţi producătorii trimit telefoanele activate, chiar dacă au sistemul în ele. Ideea e ca pe termen mediu şi lung, telefoanele care se vând în România să fie active”, a declarat, vineri, secretarul de stat în MAI Raed Arafat, după dezbaterea publică pe tema proiectului de ordonanţă de urgenţă privind operarea sistemului RO-ALERT.
El a adăugat că operatorii au ca preocupare îndeplinirea acestor standarde care vor fi prevăzute în viitoarea ordonanţă.
„Sunt unii care încearcă să îmbunătăţească reţelele lor şi să le aducă la zi, le trebuie ceva timp, dar aici, chiar ce am stabilit noi, vom pune regulile generale în lege şi împreună vom prevedea termenele şi tot ce trebuie ca să scoatem tot ce ne trebuie – alertare cât mai rapidă, alertare eficientă şi feedback care vine din teren dacă o celulă telefonică n-a transmis mesajul”, a explicat secretarul de stat.
Arafat a precizat că majoritatea telefoanelor sunt deja configurate pentru primirea unor mesaje de tip RO-ALERT, chiar şi dintre modelele mai vechi.
„Telefoanele vechi – populaţia poate să intre să le configureze, unele dintre ele s-au configurat automat prin actualizări pe internet, cum a fost cu telefoanele iOS, pentru că în decembrie anul trecut cine a făcut actualizarea, pe ce au adăugat ei, softul 12.1.2, automat a activat telefoanele pentru primirea mesajului RO-ALERT. Telefoanele cu taste – colegul de la STS a testat vreo 15 telefoane, toate fie pot fi configurate de către persoană, fie sunt deja configurate şi puteau să primească mesaje”, a completat el.
În opinia sa, dezbaterea pe marginea ordonanţei de urgenţă a fost una pozitivă, discuţiile fiind constructive şi se va merge mai departe cu proiectul.
Potrivit proiectului pus în dezbatere publică de MAI, „telefoanele mobile aflate în stoc sau contractate înainte de data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă care nu au activată posibilitatea recepţionării mesajelor RO-ALERT pot fi comercializate până la lichidarea acestor stocuri, dar nu mai târziu de 180 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă. După expirarea termenului, (…) se interzice operatorilor economici comercializarea telefoanelor mobile care nu au activată posibilitatea recepţionării mesajelor RO-ALERT”.
Sursa: agerpres.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]
Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat
Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat Președintele Nicușor Dan a chemat marți, 23 iunie 2026, la consultări partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării unui nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a […]









