Actualitate

PROIECT: Amenzi de până la 50.000 de lei și chiar pedepse cu închisoarea pentru cei care nu arborează corect drapelul României și al Uniunii Europene

Ioana Oprean

Publicat

în

Autoritățile locale vor fi obligate să arboreze corect drapelele statului român, al unității administrative-teritoriale (UAT) și al Uniunii Europene. În caz contrar, riscă amenzi de până la 50.000 de lei și chiar pedepse cu închisoarea, conform unui proiect legislativ inițiat la Senat.

Potrivit legestart.ro, parlamentarii de la PMP care vor modificarea legii susțin, în expunerea de motive, că actualele acte normative nu numai că nu prevăd astfel de sancțuni, dar nici reguli clare cu privire la arborarea oficială a steagurilor, atât în UAT-uri, dar și la unele reprezentanțe din străinătate, unde trebuie respectat un protocol internațional.

Mai mult, în Legea nr. 75/1994, care instituie reglementările privind arborarea drapelului național, nu este precizată sintagma “drapelul Uniunii Europene”, ci “drapelul Consiliului Europei”.

“Art. 7

  1. a) Drapelele altor state se pot arbora pe teritoriul României numai împReună cu drapelul național și numai cu prilejul vizitelor cu caracter oficial de stat, al unor festivități și reuniuni internaționale, pe clădiri oficiale și în locuri publice stabilite, cu respectarea prezentei legi.
  2. b) Arborarea drapelului României la manifestările care se desfășoară sub egida organizațiilor internaționale se face potrivit reglementărilor și uzanțelor internaționale.
  3. c) În locurile în care se arborează drapelul României poate fi arborat și drapelul Uniunii Europene.
  4. d) Drapelul Unităților administrativ-teritoriale se arborează doar în asociere cu drapelul României astfel: în dreapta drapelului României sau în mijloc când cele două drapele sunt însoțite de drapelul Uniunii Europene.”

Arborarea necorespunzătoare a drapelului României, inclusiv la sediile misiunilor diplomatice, poate fi sancționată cu amenzi cuprins între 25.000 lei și 50.000 lei. Inițiatorii proiectului legislativ propun și pedepse cu închisoarea în cazul unor nereguli considerate a fi infracțiuni, nu doar contravenții.

“Art. 232 – Constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 1 la 3 ani următoarele fapte:

  1. a) Arborarea drapelelor altor state în alte condiții decât cele prevăzute la art. 7, lit. a);
  2. b) Arborarea drapelului Unităților administrativ-teritoriale neaprobat conform legii;
  3. c) Arborarea drapelului în alte condiții decât cele pevăzute la art. 7, lit. d).”

Conform paragrafului următor, nou introdus în lege, constatarea acestor contravenții/infracțiuni se va face de către persoanele “împuternicite de ministrul de interne, de către prefect sau de împuterniciții acestuia” și va fi aplicată conducătorului autorității sau instituției publice, primarului, președintelui consiliului județean, precum și persoanei fizice sau juridice vinovate de săvârșirea contravenției sau infracțiunii.

sursa:legestart.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult