Ştirea zilei

PROGRAMUL OPERAȚIONAL REGIONAL ASIGURĂ DEZVOLTAREA REGIUNII CENTRU

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Alba Iulia, 20.12.201750

Regio 2007-2013 s-a încheiat. Continuăm să investim pentru viitor, prin Regio 2014-2020!

Număr de proiecte POR 2014-2020 depuse: 979

Valoare totală a proiectelor depuse: peste 5,8 miliarde lei

Număr de proiecte contractate: 92

Număr de proiecte în precontractare: 134

Valoare fonduri nerambursabile atrase, prin proiectele contractate și aflate în precontractare: peste 1,4 miliarde lei

„Lucrăm de aproape două decenii pentru creșterea atractivității și competitivității Regiunii Centru. Am muncit în perioada precedentă, alături de administrația publică locală și alături de toți partenerii noștri, pentru a edifica fundația acestei case, pentru cei peste 2 milioane de locuitori.

Am pornit, în perioada 2007-2013 de la o țară în tranziție cu drumuri pline de gropi, cu cetăți și comori istorice ascunse sub zugrăveli, pământ și după uși închise, cu clădiri învechite, cu aparatură uzată din orașe gri care abia rezistau. Au fost ani în care cu toții am învățat, unii de la alții, din practica proiectelor, unde am greșit, cum să ne facem munca mai bună și cum proiectele pot să genereze, pe termen lung, bunăstare și condiții de dezvoltare. Acum avem orașe, cetăți, biserici, firme, centre sociale, spitale, școli, unde renumele programului Regio se vede în investiții durabile, dar și în locurile de muncă nou create și mai ales gradul sporit de siguranță economico-socială a cetățenilor din Regiunea noastră.

Acum răspundem provocărilor din perioada 2014-2020 pentru continuarea și valorificarea investițiilor, pentru dezvoltarea celor șase județe și a orașelor noastre. Avem exemple bune, reprezentative la nivel național, am devenit un model de bune practici, pentru parteneri din alte țări, dar vrem să oferim cetățenilor din județele Alba, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș și Sibiu, certitudinea că vor fi mândri că locuiesc și muncesc aici, alături de noi.

Asta reprezintă mulțumirea activității noastre, că am contribuit direct la dezvoltarea Regiunii Centru, cu resurse nerambursabile alocate prin POR 2014-2020”, spune domnul Simion Crețu, director general ADR Centru.

Dorim să transmitem tuturor colaboratorilor noștri, solicitanților, consultanților și beneficiarilor de fonduri europene, cele mai bune urări de Sărbători. Liniște și bucurie în case, sănătate și belșug, alături de alese gânduri de prețuire!

Vă dorim să vi se împlinească toate speranțele

și să vă bucurați un Crăciun Fericit!

 LA MULȚI ANI 2018!

 

 

Proiect „Sprijin acordat în perioada 01.06.2015 – 31.12.2017 pentru OI din cadrul ADR Centru în implementarea, monitorizarea, informarea şi comunicarea la nivel regional a POR 2014 – 2020, respectiv pentru închiderea POR 2007 – 2013”, cu o valoare totală de 29.552.859,00 lei, din care contribuția FEDR este de 50%, adică 14.776.429,50 lei.

 

ADR CENTRU Str. Decebal, 12, 510093, Alba Iulia, România Tel.: 0258 – 818616 , 0258 – 815622, Fax: 0258 – 818613 Internet: www.adrcentru.ro, e-mail: [email protected]

www.inforegio.ro Inițiativă locală. Dezvoltare Regională. Investim in viitorul tău! Proiect cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operaţional Regional 2014-2020 Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult