Profesorul universitar la ASE, Cristian Păun: „Un investitor bulgar care are o afacere în România plătește un impozit cumulat mai mic decât un investitor român în România”
Profesorul universitar la ASE, Cristian Păun: „Un investitor bulgar care are o afacere în România plătește un impozit cumulat mai mic decât un investitor român în România”
Cristian Păun, profesorul universitar din cadrul Academiei de Științe Economice București, a abordat pe pagina de socializare subiectul impozitării capitalului vs. impozitarea muncii.
„Să luăm 3 situații de a obține un venit în România, român fiind:
1. Îți deschizi o afacere suficient de mare și vrei să trăiești din dividende, adică din venitul generat de capital (nefiind angajat în afacere sau în altă parte):
– Plătești 16% pe profit și 8% pe dividende: un total cumulat de 24% ca să scoți din afacere un venit.
În plus de acest 24%, plătești contribuție la sănătate de 10%, obligatorie dar plafonată în funcție de salariul minim, pe diferite trepte de venit (24 de salarii minime fiind maxim pe care îl poți plăti)
Contribuția la pensie poate fi plătită și ea (P1 și P2) dar este opțională.
2. Îți deschizi o afacere mai mică și vrei să trăiești din dividende, adică din venitul generat de capital (nefiind angajat în afacere sau în altă parte):
– Plătești 3% pe cifra de afaceri. La o marjă netă de profit de 20%, 3% pe cifra de afaceri înseamnă 15% pe profit (marja brută de profit fiind de 35%, pe varianta impozit pe profit). La acest 15% (aferent unui impozit pe cifra de afaceri de 3%) adaugi 8% pe dividend, cumulat 23%.
În plus de acest 24%, plătești contribuție la sănătate de 10%, obligatorie dar plafonată în funcție de salariul minim, pe diferite trepte de venit (24 de salarii minime fiind maxim pe care îl poți plăti)
Contribuția la pensie poate fi plătită și ea (P1 și P2) dar este opțională.
3, Salariul presupune doar 10% impozit pe venit.
La el se adaugă 10% contribuție la sănătate obligatoriu și neplafonat.
În plus, 25% pentru contribuția la pensie, obligatorie și neplafonată. 3,75% este Pilon 2 din această contribuție.
Să recapitulăm acum:
Venitul din capital (varianta impozit pe profit de 16%): 24% (cumulat)
Venitul din capital (varianta impozit pe cifră de afaceri de 3%): 23% (cumulat și la o marjă netă de profit de 20%)
Venitul din salariu: 10%
Adică, orice antreprenor ROMÂN (nu străin) plătește pentru a trăi din capitalul investit un impozit cumulat de 24% sau 23% (în funcție de ce tip de impozit plătește) în timp ce salariații plătesc doar 10%.
Citește și: Profesor universitar la ASE: „Guvernul vrea să impoziteze cu 30% salariile mai mari de 5000 de lei”
Orice antreprenor muncește 1 an din 4 exclusiv pentru stat și doar pentru a plăti impozitul aferent venitului din capitalul investit. Durata medie de viață a unei afaceri în România este de 4,5 ani.
Culmea, un investitor bulgar care are o afacere în România plătește un impozit cumulat mai mic decât un investitor român în România. La ei impozitul pe dividend este 5%, nu 8% ca la noi.
Nebunie, nu?”,
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]
Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]










