Ştirea zilei

Profesorul din Alba care atingea indecent elevele și le jignea, și-a primit pedeapsa DEFINITIVĂ: Ce au decis magistrații pentru „dascăl”

Ioana Oprean

Publicat

în

Profesorul din Alba care atingea indecent elevele și le jignea, și-a primit pedeapsa DEFINITIVĂ: Ce au decis magistrații pentru „dascăl”

Profesorul de sport de la Şcoala Gimnazială „Vasile Goldiş” din Alba Iulia, judecat pentru infracțiunea de „corupere sexuală a minorilor” a fost condamnat definitiv la închisoare cu suspendare.

 

Curtea de Apel Alba Iulia a stabilit pedeapsa penală la 3 ani de închisoare cu suspendare și a majorat daunele pe care aceste trebuia să le plătească victimelor sale.

Bărbatul (Viorel Oargă) a fost trimis în judecată în 2019. A fost acuzat și de purtare abuzivă, dar, între timp, această infracțiune s-a prescris.

Profesorul a fost acuzat de părinţii elevelor că le-ar fi atins pe fete în mod indecent şi ar fi purtat cu acestea discuţii cu tentă sexuală. Mai mult, acesta a realizat şi un film cu una dintre fete, explicându-i că ar urma să facă un material educativ.

„În perioada ianuarie-martie 2018, în calitate de profesor de sport la o şcoală gimnazială din mun. Alba Iulia, în timpul orelor de educaţie fizică, inculpatul a efectuat acte de natură sexuală (îmbrăţisări şi mângâieri, inclusiv în zonele intime) împotriva mai multor eleve minore din două clase, care nu au împlinit vârsta de 13 ani. În perioada ianuarie-martie 2018, în calitate de profesor de sport la o şcoală gimnazială din mun. Alba Iulia, în timpul orelor de educaţie fizică inculpatul a utilizat expresii jignitoare de genul «idioţi, incapabili, handicapaţi, grăsani, proşti, mocofani, tâmpiţi, vacă, curvă, curcan gras bun de pus în cuptor» faţă de elevii din două clase”, se precizează în rechizitoriul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.

Daune morale și la cererea procurorului

Conducerea şcolii a decis, atunci, sancţionarea profesorului cu scăderea salariului cu 15% pe o perioadă de şase luni. De asemenea, s-a impus ca acesta să fie supravegheat la ore de către colegi ai acestuia.

Profesorul a respins la momentul respectiv acuzațiile, dar în cei patru ani de judecată faptele acestuia au fost dovedite și a fost pronunțată și sentința de condamnare definitivă. Bărbatul are 65 de ani, peste 40 de ani în învăţământ şi, de mai bine de 20 de ani este la această şcoală.

„Dispune majorarea daunelor morale încuviințate persoanelor vătămate minore (…) de la 500 de lei la 1.000 de lei fiecare, iar a daunelor morale încuviințate persoanelor vătămate (…) de la 500 de lei la 2.000 de lei fiecare. Admite în parte acțiunea civilă exercitată de procuror în numele persoanelor vătămate minore (….) și va obliga inculpatul la plata sumei de câte 2.000 lei cu titlu de daune morale în favoarea fiecăreia”, se precizează în hotărârea Curții de Apel Alba Iulia pronunțată miercuri, 5 iulie 2023.

În 27 aprilie 2023, același profesor a fost condamnat definitiv la 5 luni de închisoare cu amânarea aplicării pedepsei pentru purtare abuzivă, victimele fiind patru elevi de clasa a IV-a. Aceștia au fost agresați chiar în prezența învățătoarei. De asemenea, acesta a fost obligat să le plătească daune de 500 de lei fiecărui elev. În 2012 a mai fost condamnat la 4 luni de închisoare cu suspendare tot pentru purtare abuzivă.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult