Profesorii din România amenință că vor boicota bacalaureatul de toamnă și începutul anului școlar 2025-2026. Dascălii cer demisia ministrului Educației
Profesorii din România au anunțat că vor boicota bacalaureatul de toamnă și începutul anului școlar 2025-2026. Dascălii cer demisia ministrului Educației
Profesorii din toată ţara au au început protestele în faţa Ministerului Educaţiei. Cer demisia ministrului şi abrogarea tuturor măsurilor anunţate de Guvern. Au de gând să boicoteze bacalaureatul de toamnă, care începe lunea viitoare, dar şi începutul şcolii. Sindicatele au anunţat Mitingul Educaţiei, cu peste 30.000 de participanţi, pe 8 septembrie. Ministrul Educaţiei nu le-a răspuns deocamdată.
Sute de dascăli din toată ţara au venit în faţa Ministerului Educaţiei pentru a-i cere demisia ministrului Daniel David. Mărirea normei didactice cu două ore e cea mai mare nemulţumire din pachetul măsurilor anunţate de Guvern.

„Cea mai aberantă măsură pe care ministrul a dispus-o este majorarea normei didactice cu 2 ore, ceea ce va duce la restrângeri de activitate masive. Este imposibil ca un profesor să meargă la o școală, să ajungă, chiar și dintr-un cartier în altul al Bucureștiului, să ajunga pentru 2 ore”, a declarat Cornelia Stavri, FSLI.
Chiar şi titularii de anul acesta ar putea fi puşi în situaţia în care să nu mai aibă locuri de muncă, spun protestatarii. La fel şi personalul nedidactic şi auxiliar. „Noi când ne ducem acum la 8 septembrie o să fim umiliți din nou! Biletul de avion pentru domnul ministru de la București la Cluj. Cât mai repede să poată să plece și să ne lase în pace pentru că nivelul lui de competență în ceea ce privește învățământul preuniversitar este zero”.
Ce îi îngrijorează şi mai tare pe părinţi este comasarea sutelor de unităţi de învăţământ şi creşterea efectivelor de elevi la clasă. „O parte din copii vor trebui mutați în alte școli. Prin mărirea numărului de elevi la clasă ne întoarcem în urmă cu 30 de ani, cum era și în 1990 în fiecare clasă”, a declarat Ivan Nicoleta.
„Nu putem accepta niste masuri care lovesc in interesele copiilor, in interesele invatamantului romanesc. tc 13 47 romania este numarul 1 la subfinantarea sistemului de invatamant”, a declarat Marius Nistor, FSLI.
Doar secretarii de stat din Ministerul Educaţiei i-au invitat la discuţii pe sindicalişti. Daniel David nu a reacţionat. Profesorii au decis, vor anula începutul anului școlar. Iar protestele vor continua până când măsurile vor fi abrogate. Pe 8 septembrie, în prima zi a anului şcolar, peste 30.000 de angajaţi vor participa la Mitingul Educaţiei în Piaţa Victoriei.
Foto: arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
Notarii publici, incluși în categoria persoanelor protejate de infracțiunea de ultraj judiciar: Proiect adoptat de Senat
Notarii publici, incluși în categoria persoanelor protejate de infracțiunea de ultraj judiciar: Proiect adoptat de Senat Senatul a adoptat, luni, 15 iunie 2026, în plen, o propunere de modificare a art. 279 din Codul penal prin care notarii publici sunt incluși în categoria persoanelor protejate de infracțiunea de ultraj judiciar. Potrivit art. 279, alin. (2) […]
Ce prevede legea după ce datoria României a trecut de 60% din PIB Potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor, datoria administrației publice a continuat să crească într-un ritm alert și a ajuns, în martie 2026, la 1.170 miliarde de lei, față de 1.132 miliarde de lei în februarie. Raportată la Produsul Intern Brut (PIB), datoria […]
Liberalii nu vor guverna cu PSD: Decizie fermă a liderilor partidului Reprezentanții PNL au votat în ședința lărgită de luni, 15 iunie 2026 să nu facă o alianță cu PSD. Au fost 39 de voturi „pentru”, 10 impotriva și 5 abțineri, potrivit surselor politice. Duminică, 14 iunie 2026, președintele României l-a desemnat pe Adrian Veștea […]