Profesorii cu note sub 5 pot fi din nou suplinitori! Ministerul Educației a anulat decizia adoptată luna trecută
Ministerul Educației se răzgândește cu privire la măsura anunțată luna trecută, conform căreia profesorii care obțin sub nota 5 la titularizare nu mai pot fi suplinitori, la fel și cei care s-au retras din examen.
Profesorii care au luat note sub 5 la titularizare și cei care au părăsit examenul astă vară pot intra în sistemul de educație pentru alte concursuri, precum suplinirea sau ocuparea unui post direct la școala dacă există vreun post vacant. Astfel, măsura potrivit căreia cei care au primit note sub 5 nu pot fi suplinitori, anunțată de Ministerul Educției în urmă cu o lună, nu mai este valabilă. Oficialii de la Ministerul Educației au trimis o notă, zilele trecute, către inspectoratele școlare, prin care arată că oricine poate participa la concurs în condițiile în care sunt îndeplinite condițiile cerute de metodologie.
”N-ai voie să îngrădești dreptul unei persoane de a participa la un alt concurs. E dreptul fiecăruia de a participa la orice concurs dorește. Participarea la un concurs poate fi îngrădită de o instanță”, a declarat Florian Lixandru, secretarul de stat pentru învățământul preuniversitar, cel care a aprobat nota trimisă în teritoriu.
Pe 25 iulie 2019, fostul ministru al Educației, Ecaterina Andronescu declara că profesorii care au primit sub nota 5 la proba scrisă de la titularizare nu vor mai fi primiți ca suplinitori, și la fel și 3.960 de profesori care s-au retras din examenul de titularizare. Andronescu spunea atunci că o astfel de măsură ar putea crește calitatea predării în învățământul preunivesitar, după model universitar.
Pe 27 august 2019, Ministerul Educației se răzgândește și trimite o notă către inspectorate prin care le spune că toate persoanele care îndeplinesc condițiile din metodologie se pot înscrie la concursurile organizate la nivel județean și în București (n.r. concursul de suplinire), indiferent de notele obținute anterior.
Consultă aici nota privind concursurile pentru ocuparea posturilor trimisă de Ministerul Educației
”N-ai voie să îngrădești dreptul unei persoane de a participa la un alt concurs. E dreptul fiecăruia de a participa la orice concurs dorește. Participarea la un concurs poate fi îngrădită de o instanță. Știu declarația. Noi am dat o notă alalteieri, am spus că se pot organiza concursuri la nivel județean, concursuri de suplinire, iar cei care participă acolo și obțin peste 5 pot ocupa posturile respective în condițiile din articolul 102 din metodologie”, a declarat, pentru HotNews, secretarul de stat pentru învățământ preuniversiatr, Florian Lixandru, cel care a trimis nota.
Acesta mai spune că metodologia prevede ca la suplinire să ai minim nota 5 dacă vrei să ocupi un post vacant. ”Nu intră nimeni la clasă dacă nu obține peste 5 la suplinire sau la titularizare. Niciodată nu au fost încadrați cu note sub 5, tot timpul cei care au luat note peste 5 au fost încadrați fie la concursul de suplinire, fie la titularizare. Dar sub 5 n-a intrat niciunul la catedră. Dacă după concursul de suplinire, dacă mai rămân locuri libere acestea se vor ocupa la unitatea de învățământ, prin testare dacă sunt necalificați sau concurs de suplinire pentru cei calificați dacă nu au concurs”, a spus Lixandru.
Întrebat despre măsurile anunțate de Ministerul Educației în vară, secretarul de stat a invocat metodologia de concurs și lipsa de personal.
”Eu nu discut declarațiile altora. Fiecare și le asumă. Eu am avut tot timpul poziția mea, pentru că nu pot să iau o astfel de măsură pentru că nu am oameni. Dacă eu îi dau la o parte inclusiv pe cei care au ieșit din examen ce făceam? Cu ce acopeream golul ăla? Erau vreo 4.000 la nivel de țară, și asta luați așa groso-modo, dar dacă o iau pe discipline, sunt discipline unde sunt oameni și nu sunt posturi și sunt disicpline unde sunt posturi, dar nu sunt oameni. Noi am discutat per total 4.000, dar dacă iau bob cu bob s-ar putea ca la anumite discipline să am deficit mai mare, adică să am un număr de posturi mult mai mare decât numărul de oameni”, a mai spus Lixandru.
Cei care au luat note mici la titularizare nu sunt îngrădiți să participe nici la ocuparea locurilor rămase libere în urma suplinirii.
”Despre locurile rămase libere în urma suplinirii discutăm după 6 septembrie când vedem dacă mai rămân ore neocupate și nu sunt candidați. Că dacă vin la concursul de suplinire și mai rămân catedre se pot duce atunci să-i încadreze școala având un concurs dat. Eu nu pot îngrădi dreptul unei persoane de a participa la un concurs, doar o instanță poate îngrădi acest drept.
sursa: hotnews.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








