Curier Județean

Profesor universitar din Apuseni despre păcănele, pariuri și droguri, la început de an școlar: „Pe când eram elev, două săptămâni, la începutul școlii eram la cules”

Ioana Oprean

Publicat

în

Profesor universitar din Apuseni despre păcănele, pariuri și droguri, la început de an școlar: „Pe când eram elev, două săptămâni, la începutul școlii eram la cules”

Într-o postare pe pagina de socializare, profesorul universitar Irimie Popa, odată cu apropierea începutului noului an școlar, a abordat problema păcănelelor, pariurilor și drogurilor în rândul elevilor.

„Pe când eram elev, două săptămâni, la începutul școlii eram la cules. La Mușca, culegeam măceșe ( în câțiva ani, sporadic, culegeam ghebe-foto atașate la cules de ghebe, frigând slănină și poză de grup). La Blaj mergeam la cules de struguri, la Crăciunelu, sus pe deal.

Era nu numai util, era și instructiv, acolo deveneam uniți, socializam…..muncind. Părinții noștri ne încredințau unor ”meseriași” în ale educației. Munca era parte din educație. O parte importantă.

Munca…..ce concept învechit! Învechit, pentru o țară în care șmecheria a fost etalată ca valoare supremă, pe toate canalele: de la politicieni la ”mânuitorii” de bani publici sau maneliști. Șmecheria a ajuns să contamineze toată societatea, până în măruntaiele ei. Este logic ca munca și seriozitatea să fie atribute ale ”fraierilor”.

Peste trei zile începe un nou an școlar. Săracii copii. Sunt agresați mai tare ca oricând.

Unde? peste tot, inclusiv în școală.

Rețele de crimă organizată au penetrat nu numai școala ba chiar și poliția. Drogurile se distribuie peste tot. Școala este terenul prielnic al consolidării clientelei de consumatori de mâine. Printre distribuitori și consumatori, chiar și polițiști.

Ca să ”rezolve” problematica drogurilor din școli, marii gânditori de astăzi au o idee năstrușnică: testarea copiilor în școli. Orice minte limpede ar trebui să constate care este cauza, nu să se lupte cu efectul. Cauza este că rețele criminale distribuie droguri peste tot, inclusiv în școli. Testele de urină, aplicate elevilor…….rezolvă problema drogurilor în școli. Da, vom ști cine și câți elevi consumă, dar cauza fenomenului este în afara școlii.

In drum spre școală, sau la poarta școlilor, anul acesta, mai tare ca oricând, elevii sunt ademeniți cu săli de jocuri, afacere prosperă în orașe. O afacere care crează dependență, efectul fiind aproape ca al unui drog. De data aceasta drogul păcănelelor acționează numai asupra minții.

Odată ajunși la școală, copiii vor povesti, așa cum făceam și noi, probabil, ce au făcut în vacanță. Noi povesteam că am fost în tabără, la bunici, la coasă, la fân. Ei vor povesti că au fost la festivaluri unde mirosul de fân și dezrădăcinarea prin subcultura care li se aplică, îi ”gheboșează”, le pervertește iremediabil inocența.

Cultivarea festivalurilor cu miros de iarbă, înseamnă afaceri și interese financiare mari, iar consumul de droguri este parte din mecanism.

Dar, să nu ne mirăm, suntem în țara în care chiar și fotbalul este sponsorizat de către casele de pariuri.

Droguri-păcănele-pariuri: ingrediente ale începutului de an școlar. Măcar , iată, am uitat de școlile care încep cursurile fără a fi renovate, cu aspect de alt secol decât secolul XXI.

La mulți ani celor care slujesc școala și își varsă sufletul peste lutul în formare- copiii acestei țări!!! Pentru că omul și puiul de om este cea mai prețioasă resursă!”, a


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa

Bogdan Ilea

Publicat

în

Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa Administrația locală din Alba Iulia ia în considerare relocarea trăsurilor din Piața Tricolorului, potrivit unei declarații a primarului municipiului, Gabriel Pleșa, făcută vineri, 26 iunie 2026. Mai exact, edilul a transmis că acestea ar putea fi […]

Citește mai mult

Curier Județean

DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară

Ioana Oprean

Publicat

în

DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară În sezonul cald creşte riscul alterării alimentelor şi, implicit, al apariției toxiinfecțiilor alimentare. De aceea, este importantă respectarea unor măsuri simple, dar foarte eficiente pentru protejarea sănătăţii publice. Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba recomandă populaţiei ca, în perioadele cu temperaturi […]

Citește mai mult

Curier Județean

Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ

Bogdan Ilea

Publicat

în

Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ În perioada 26–28 iunie 2026, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba vor fi prezenți în teren pentru asigurarea măsurilor de ordine […]

Citește mai mult