Ziarul Unirea

Procedurile de avizare a proiectului Roşia Montană nu pot fi accelerate, aşa cum a cerut Băsescu

Noul ministru al Mediului, Attila Korodi, a declarat că procedurile de avizare a proiectului aurifer pe bază de cianuri de la Roşia Montană nu pot fi accelerate, aşa cum cere preşedintele Traian Băsescu, demnitarul spunând că trebuie precauţie în privinţa acestui proiect, informează Mediafax. Preşedintele Traian Băsescu a cerut, marţi seară, accelerarea procedurilor de avizare a proiectului aurifer de la Roşia Montană. Attila Korodi spune că legislaţia de mediu trebuie respectată.
„Eu îl înţeleg pe domnul preşedinte, ne cunoaştem de mult timp, punctul dumnealui de vedere nu s-a schimbat. Din punctul meu de vedere, ca ministru al Mediului, trebuie să ofer clar o implementare a legislaţiei de mediu, a condiţiilor prin care o procedură poate să fie dusă la bun sfârşit, este clar. Ministerul Mediului trebuie să emită un punct de vedere, dacă toate condiţiile din punct de vedere procedural se întrunesc. Cred că legislaţia de mediu nu poate să cuprindă un proiect de anvergură atât de mare din punctul de vedere al mărimii exploatării, să cuprindă fiecare element. Sunt şi elemente de politică şi dezvoltare pe care trebuie să şi le asume Guvernul României. Dar până atunci, ministerul are un rol foarte important: procedurile să se întrunească şi să aibă un punct de vedere final. Eu susţin ca să mergem până la acel moment, pentru că este nevoie”, a declarat, miercuri, noul ministru al Mediului.
„Cred că următoarele săptămâni pentru mine vor însemna o analiză foarte minuţioasă a ceea ce s-a întâmplat în ultimii trei ani de zile pe procedura de evaluare, ca să mă pun la punct cu fiecare element tehnic”, a continuat Attila Korodi. Întrebat dacă trebuie accelerate procedurile în privinţa Roşia Montană, Attila Korodi a precizat că acestea „nu pot fi accelerate faţă de ce ritm au acum”. „Procedurile tehnice merg înainte, au un ritm, sunt teme care se discută de profesionişti, mai mult nu se poate. Dar pentru că ştiu că procedura poate să ajungă într-o finalitate, va veni şi momentul în care va trebui să se abordeze şi din punctul de vedere al politicilor guvernamentale”, a explicat demnitarul.
Attila Korodi mai crede că „aurul de la Roşia Montană, care este o resursă importantă într-un fel sau altul, trebuie exploatat. „Întrebarea este dacă această soluţie, ceea ce se propune acum este bună pentru România, dar din perspectiva conformării cu legislaţia de mediu şi a dezvoltării durabile. La această întrebare căutăm răspunsuri”, a adăugat ministrul.
Attila Korodi a fost învestit ministru al Mediului marţi. El a mai fost ministru al Mediului în 2007, în mandatul lui Călin Popescu Tăriceanu. El este cel care în 2007 a suspendat procedura de avizare a proiectului de exploatare minieră al RMGC, după ce fusese anulat certificatul de urbanism depus la minister. Pentru această decizie a fost dat în judecată de către RMGC, proces care încă nu s-a încheiat. (I.P.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

ADEZIUNE PLUS ALBA

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

25 Comentarii

Liliana Marin 12 aprilie 2012 at 10:09

Basescu a zis doar ca trebuie sa se ia o decizie, pentru ca proiectul e in asteptarea unui raspuns de 15 ani. Nu aveti de ce sa accelerati vreo procedura, ca nu mai sunt multe de facut, Borbely analizand proiectul si stabilind ca va da acordul de mediu, dupa ce primea o hotarare de la Guvern. Asa ca, puneti-va de treaba, si sa auzim numai de bine!

salvati rosia montana 12 aprilie 2012 at 10:18

Basescu sa stea pe fundu’ lui…..a amenintat Rosia Montana pana „baietii” au inteles mesajul si au actionat in consecinta. Acum Basescu apara proiectul criminal pe care il acuza mai demult.
Rosia Montana Gold Corporation este o crima la adresa nu numai a mediului ci si a Romaniei

Costin 12 aprilie 2012 at 11:22

crima este sa lasi Rosia Montana asa cum este in prezent: cu poluare, in saracie. Asta in conditiile in care aceste probleme pot fi rezolvate, prin proiectul rmgc.

Take 12 aprilie 2012 at 12:28

da… rezolvate… doar stim ca oamenii din Rosia Montana nu-si doresc decat sa munceasca… nu mai doresc nici sa traiasca, numai sa munceasca pentru voi…

Luca Monea 13 aprilie 2012 at 8:52

Lucreaza pentru ei,ca sa aiba cu ce trai. Preferi sa fure, sa cerseasca sau sa lucreze cinstit, intr-un domeniu pe care-l stapanesc foarte bine?

salvati rosia montana 12 aprilie 2012 at 10:15

Procedura nu trebuie accelerata. Trebuie OPRITA !!!
Nu avem nevoie de mii de tone de cianura, de distrugerea muntilor apuseni, de otravirea apelor, padurilor si pasunilor, de halde de steril si de boli grave in Ardeal.
Asta in timp ce altii ar fura aurul si noi am ramane cu otrava.

Costin 12 aprilie 2012 at 11:19

De ce sa fie oprita? nu vrei locuri de munca, nu vrei sa scapi de poluare, nu vrei sa se redreseze economia?

toma 12 aprilie 2012 at 12:09

In toata tara e lipsa de locuri de munca. De ce nu se face atita vilva si pentru alte localitati ? Oare care e scopul mai marilor de incearca sa grabeasca NUMAI AICI mersul lucrurilor caci lipsuri si saracie e peste tot ?

Valentin I 13 aprilie 2012 at 10:01

asta ar trebui sa-i intrebi pe ONG-isti. De ce protesteaza numai la Rosia Montana, unde totusi sunt solutii si pentru mediu, si pentru oameni, si pentru patrimoniu, si nu urla in zonele unde inca nu exista speranta de mai bine?

Liliana Marin 12 aprilie 2012 at 11:28

acele tone de cianura sunt doar materia prima si e normal sa fie multe,avand in vedere ca va fi cea mai mare exploatare din Europa,care va face din Romania cel mai mare producator de aur de pe continent. Muntii Apuseni au fost deja distrusi de stat, apele sunt deja otravite. Insa, prin acest proiect zona poate fi ecologizata si sa-si recapete frumusetea de altadata.

km0 12 aprilie 2012 at 10:45

Cu siguranta Romania si in special Alba Iulia nu are mare lucru de beneficiat de pe urma extrageriilor aurifere prin cianurare.
O sa fie un dezastru ecologic , dar romanii nu realizeaza asta.
Nu uitati ca o sa se creeze iazurile alea de decantare care o sa coste enorm numai sa le intretii…sa nu mai vorbim ca cianura se ridica in aer la o temperatura relativ joasa…nu stiu 25 de grade sau ceva de genu. Va imaginati cum ar fi ploiile …recoltele…nici frunza in copac pe o raza de 100km de la focar.
Face-ti romani un drum pana la Zlatna sa vedeti cum abea dupa ani buni dupa ce s-au oprit din minerit se regenereaza natura.

Liliana Marin 12 aprilie 2012 at 11:45

ba chiar are mult de castigat. Relansarea economiei locale, dar si nationale, mii de joburi, si nu numai in minerit, ecologizare, patrimoniu salvat, infrastructura modernizata si altele.

202 12 aprilie 2012 at 11:51

Toata lumea ceanura in sus si in jos la rosia montana dar se lucreaza cu ea in circuit inchis nu se da drumul pe abrudel dar multi sunt cei care comenteaza si nici macar nu stiu care este procedel de lucru cu cianura

Valentin I 13 aprilie 2012 at 10:04

nu se informeaza inainte. E mai usor sa comentezi, decat sa studiezi subiectul inainte. Cianura e un cuvant de speriat la romani si d-aia se mizeaza pe el. Nu-i intereseaza ca daca are concentratii mici, nu e periculoasa.

Costel* 12 aprilie 2012 at 12:07

Problema poate pusa si altfel. Oare care este cota Basescului din aceasta afacere ca prea mult zbiara despre Rosia Montana si Poieni acum la sfarsit de mandat … sigur se gandeste la loc exotic unde sa nu fie ajuns de justitie cand se termina imunitatea … asigurat probabil de investitoi …

Ana 12 aprilie 2012 at 13:50

SI noi care credeam ca deja gata sa va da avizul ca , au trecut ani de zile in care ne-am tot discutat despre proiect.Acuma ce facem o luam de la inceput ?

pt liliana 12 aprilie 2012 at 13:55

femeia asta ori lucreaza pt ei, ori e batuta in cap!!! ca toti ceilalti care sunt deacord cu proiectul!!! oamenilor!!!!!!! voi nu ganditi ca in 15 ani termina tot, cam cat dureaza de cand vor sa se apuce de lucru. ati vazut ce repede a trecut timpul? si dupa ce o sa ia aurul, uraniul si ce alte metale rare or mai fi pe acolo, or sa plece si noi o sa ramanem cu un dezastru de care nu vom mai scapa niciodata!iar cei care-i vezi zilnic milogindu-se peste tot ca vor de lucru se vor alege cu un salar de cel mult 1000de lei lunar. chiar credeti ca se merita???? care o sa lucreze acolo, credeti ca veti apuca sa lucrati pana se inchide mina? dupa 2-3ani o sa stati la coada la sectiile de oncologie, ca la lapte si paine pe vremea lu’ nea’nicu!!! daca chiar vreti sa va autodistruge-ti faceti-o acum pana nu ne distrugeti si pe noi.

ROSIENI 12 aprilie 2012 at 15:24

Trebuie stopat acest proiect distrugator ,cu orice pret .Nici un presedinte din lume nu sustine un astfel de proiect privat ,cre ne distruge natura ,muntii,satul unde ne-am nascut ,sanatatea ,pentru cateva locuri de munnca pe cativa ani .Suntem foarte dezamagiti ca avem o asa conducere incepand de la primarie pana la presedentie.CE O SA MAI VINDETI PE NIMIC ?

razvan 12 aprilie 2012 at 23:33

dupa 12 ani oare de cati ani mai au nevoie in plus ca sa nu se simta grabiti? le deranjam cumva vacantele perpetue cu problemele noastre?

Dan 13 aprilie 2012 at 7:23

Este cel mai mare proiect din europa, dar este si cel carea avut parte de cea mai indelungata asteptare, daca nu se accelereaza lucrarile macar sa le continue de unde au ramas,adica aproape de avizare

toma 13 aprilie 2012 at 8:29

…este cel mai mare JAF din europa Dane.

Luca Monea 13 aprilie 2012 at 8:56

mie nu mi se pare jaf. Si stii de ce? pentru ca luam peste 50% din castiguri, scapam de poluare, sa genereaza locuri de munca si patrimoniul este restaurat si reabilitat.

Rosshhu 13 aprilie 2012 at 9:22

Ce luam???Luam o sula in coaste si ramanem si cu un munte de cianura…Cat de mult puteti sta capra unor indivizi care vin sa fure din tara asta si sa ne lase in putulica goala?
P.S. S-a dat spaga barosana ptr.Rosia Montana

Valentin I 13 aprilie 2012 at 10:08

Tu ai citit ce ai scris? daca se dadea spaga, proiectul ar fi inceput deja, nu era tot amanat de 15 ani! si nu ramai cu niciun munte de cianura. Ea e folosita doar in procesul tehnologic de separere al minereului, nu-ti ramane tie pe cap. E doar materia prima.

un cetatean 14 aprilie 2012 at 2:11

fratilor trebuie sa fim foarte atenti cu aceasta firma gold corporetion pentru ca eu cred ca este doar o alta sursa de bani pentru guvernanti si nimic mai mult.mai zilele trecute am citit un articol in care se spunea ca deja la rosia sunt deja angajate cateva sute de persoane sau ca sunt deja create cateva sute de locuri de munca. pai unde sunt fratilor aceste locuri de munca si cine sunt cele cateva sute de locuitori din rosia care lucreaza in acestea? tot asa o sa vedem si cele cateva mii de locuri de munca cum vedem acuma cele cateva sute,adica NIMICA PENTRU CEI DIN ROSIA MONTANA! minciuni peste minciuni si propaganda cat mai multa si foarte atent facuta de experti in manipulare. asta este proiectul de la rosia. se vorbeste despre sume colosale, 4 miliarde de dolari la bugetul statului, dar noi cum ce o sa simtim aceste „beneficii” financiare? tot asa cum am simtit dupa ce am vandut rompetrolul? s-a ieftinit benzina sau motorina,am avut sau am simtit careva dintre noi ca o ducem mai bine dupa ce au vandut rompetrolul? tot asa o sa patim si cu aurul. adica asa cum procedeaza politicienii nostri de valoare 0 si nici macar barat,o sa avem cel mai scump aur din europa si un dezastru de proportii dupa ce canadienii isi termina treaba.iar onor politicienii nostrii nu vor mai recunoaste nimic.imi pare rau de cei de la rosia, le doresc o rezolvare a problemelor mari pe care le au dar cand iti „girezi” avutia la camatari nu te astepta la MILA.toate aceste spoturi publicitare cu cetateni din rosia care nu au servicii si care nu au ce manca vor disparea si isi vor face aparitia cei din spatele acestor spoturi care nu stiu ce inseamna MILA,SARACIA SI DREPTATEA.ei vor doar BANI cat mai multi cu investitii cat mai putine.uitati-va ca ne-am vandut aproape tot ce am avut in tara asta si o ducem mai bine? faptul ca rompetrol vireaza la bugetul de stat 2 miliarde de euro ne-a facut noua celor DE RAND viata mai frumoasa? nu vedeti cum jongleaza cu preturile la toate produsele alimentare din cauza ca „s-au scumpit carburantii”? asa o sa patim si cu aurul.adica o sa mai vedem aur in romania doar la muzeu.va doresc pasti fericit si multa intelepciune.