Actualitate

Problema gunoaielor menajere din Alba Iulia, discutată cu viceprimarul Emil Popescu: ”Și Poliția Locală a aplicat amenzi, cu valoarea totală de 40.000 de lei”

Suciu Andra-Ioana

Publicat

în

Problema gunoaielor menajere din Alba Iulia, discutată cu viceprimarul Emil Popescu: ”Și Poliția Locală a aplicat amenzi, cu valoarea totală de 40.000 de lei”

Invitat al emisiunii ”Dialogurile de marți”, la Unirea FM, viceprimarul Emil Popescu s-a arătat profund nemulțumit de problema gunoaielor din Alba Iulia. 

 

Nu am putea spune că lăsăm totul pe umerii DSP. Evident că Primăria municipiului Alba Iulia, prin organele sale abilitate, adică Poliția locală, face toate demersurile, în limitele legii și ale contractului pe care îl avem cu firma de salubritate RER-VEST și ADI Salubris pentru ca orașul nostru să fie unul curat.

Să știți că nu doar DSP-ul a aplicat amenzi asupra faptului că deșeurile menajere nu au fost ridicate conform graficului de ridicare. Chiar și Poliția Locală a aplicat astfel de amenzi. Faptul că nu am ieșit în presă să spunem că am amendat societatea X cu o anumită sumă de bani, asta nu înseamnă că nu am și făcut-o.

Lumea trebuie să înțeleagă că Primăria municipiului Alba Iulia urmarește de-aproape modul în care se colectează deșeurile, modul în care se gestionează această situație a deșeurilor și, așa cum am spus, au fost aplicate și amenzi. Am aplicat, dacă nu mă înșel, 10 amenzi, cu valoarea totală de 40.000 de lei. De asemenea, ca urmare a nerespectării hotărârii de Consiliu Local, au fost date aproape 200 de amenzi cu un cuantum de peste 50.000 de lei. Prin aceste sancțiuni am încercat să determinăm operatorul, dar și persoanele fizice să păstreze curațenia.

Sigur că noul operator nu va mai putea justifica aceste nereguli pe motivul că e nou ”pe piața” din Alba Iulia. De 1 decembrie se împlinește un an de la data la care acest operator și-a început activitatea în Alba Iulia. În acest an operatorul a fost păsuit foarte mult și toată lumea se aștepta să intre „în forță” și să gestioneze cum trebuie această problemă a gunoaielor.

Știu că în spațiul public au apărut informații și au apărut fotografii cu neridicarea gunoaielor în zilele de duminică. Cu adevărat, există o problemă la nivelul societății care operaționalizează, în sensul că aceștia au un număr limitat de ridicări, conform caietului de sarcini care a fost întocmit de către autoritatea contractantă. Evident, de fiecare dată când sunt întrebat pe acest subiect trebuie să le reamintesc oamenilor că noi facem parte dintr-o asociație. Caietul de sarcini, drepturile și obligațiile care au fost trecute în acest caiet nu sunt apanajul nostru, sunt apanajul altei autorități contractante. Noi trebuie, în momentul de față să ne supunem la ceea ce au hotărât în definitiv alții. Asta nu înseamnă că stăm deoparte. Evident că luăm toate măsurile pentru ca orașul să fie curat.

Conform acestui caiet de sarcini, cei de la RER VEST au obligativitatea de a curăța platformele de gunoi odată pe lună. Este o îndatorire pe care au îndeplinit-o și nu prea, astfel încât va trebui să luăm măsurile legale care se impun, ca lucrurile să fie rezolvate, așa cum ne dorim cu toții. Evident că ne dorim ca sarbatoarea de 1 Decembrie să ne prindă cu un oras curat, atât înainte de 1 Decembrie, cât și după. Operatorul va trebui să facă eforturi, daca nu are în momentul de față capacitatea și logistica necesară, ca de 1 Decembrie orașul să arate impecabil.

Din ce am înțeles, la nivelul operatorului sunt anumite disfuncționalități, sunt oameni care pleacă. Din pacate, aceste probleme se răsfrâng pe capul cetățenilor care vad pubelele pline și își pun intrebarea firească ”ce face RER VEST?” a declarat viceprimarul.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult