Problema gunoaielor din Alba Iulia: Firma Polaris, AMENDATĂ cu 25.000 de lei. Dacă aspectele vor persista firma riscă o sancțiune de până la 40.000 de lei
Ca urmare a numeroaselor sesizări adresate instituției noastre cu privire la evacuarea necorespunzătoare a deșeurilor menajere și reziduale de la locurile de producere și colectare de către operatorul S.C. Polaris M Holding SRL, cât și nerespectării ritmicității de evacuare a deșeurilor menajere de pe raza municipiului Alba Iulia, DSP Alba, prin Serviciul Control în Sănătate Publică (SCSP) a efectuat luni, 12 iulie 2021, un nou control igienico-sanitar pentru verificarea și respectarea prevederilor Ord. MS nr. 119/2014 cu modificările și completările ulterioare, pentru aprobarea Normelor de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației.
Pentru neîndeplinirea recomandărilor impuse de către inspectorii DSP Alba, se sancționează persoana juridică S.C. Polaris M Holding SRL, conform HG 857/2011 art. 4 lit. b): ”neîndeplinirea măsurilor, a recomandărilor și a termenelor stabilite de către persoanele împuternicite din cadrul autorității de sănătate publică, cu amendă contravențională în valoare de 25.000. În cazul în care aceste aspecte vor persista și vor exista noi sesizări din partea populației, operatorul riscă să fie sancționat contravențional cu o nouă amendă al cărei cuantum este cuprins între 20.000 – 40.000 de lei.
În urma controlului a fost încheiat procesul verbal de constatare a condițiilor igienico-sanitare nr. 863/12.07.2021, stabilindu-se următoarele: ”Neîndeplinirea recomandărilor stabilite în Procesul verbal nr. 759/02.06.2021 privind ridicarea în regim de urgență cu termen imediat și permanent a deșeurilor menajere de pe raza municipiului Alba Iulia și respectarea Ordinului M.S. 119/2014 cu modificările și completările ulterioare confirmate prin mai multe sesizări prin care cetățenii municipiului Alba Iulia reclamă neridicarea deșeurilor menajere, constituind un factor de risc pentru sănătatea publică”.
Reamintim că în data de 2 iunie 2021, DSP Alba s-a autosesizat și a întreprins un control la S.C. Polaris M Holding SRL care la acea dată a fost sancționată cu amendă în cuantum de 10.000 de lei pentru neridicarea deșeurilor menajere de pe raza municipiului Alba Iulia, în termenii legii.
În baza procesului verbal de constatare nr. 759/02.06.2021, s-a impus în regim de urgență ridicarea deșeurilor menajere de pe raza municipiului Alba Iulia și respectarea ritmicității de ridicare a deșeurilor menajere conform prevederilor legale în vigoare, aspecte care nu au fost respectat de către operatorul de salubritate.
”Am constatat cu regret faptul că, deși a trecut o lună și jumătate de la primul control pe care l-am întreprins la operatorul de salubritate, disconfortul provocat de neridicarea deșeurilor menajere s-a transformat într-o problemă de sănătate publică. Așa cum am mai spus, nu putem tolera o astfel de situație și intervenim de câte ori este necesar, evident doar în baza legii”, Alexandru SINEA, director executiv DSP Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









