Ştirea zilei

Problema gunoaielor din Alba Iulia: Firma Polaris, AMENDATĂ cu 25.000 de lei. Dacă aspectele vor persista firma riscă o sancțiune de până la 40.000 de lei

Ioana Oprean

Publicat

în

Ca urmare a numeroaselor sesizări adresate instituției noastre cu privire la evacuarea necorespunzătoare a deșeurilor menajere și reziduale de la locurile de producere și colectare de către operatorul S.C. Polaris M Holding SRL, cât și nerespectării ritmicității de evacuare a deșeurilor menajere de pe raza municipiului Alba Iulia, DSP Alba, prin Serviciul Control în Sănătate Publică (SCSP) a efectuat luni, 12 iulie 2021, un nou control igienico-sanitar pentru verificarea și respectarea prevederilor Ord. MS nr. 119/2014 cu modificările și completările ulterioare, pentru aprobarea Normelor de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației.

Pentru neîndeplinirea recomandărilor impuse de către inspectorii DSP Alba, se sancționează persoana juridică S.C. Polaris M Holding SRL, conform HG 857/2011 art. 4 lit. b): ”neîndeplinirea măsurilor, a recomandărilor și a termenelor stabilite de către persoanele împuternicite din cadrul autorității de sănătate publică, cu amendă contravențională în valoare de 25.000. În cazul în care aceste aspecte vor persista și vor exista noi sesizări din partea populației, operatorul riscă să fie sancționat contravențional cu o nouă amendă al cărei cuantum este cuprins între 20.000 – 40.000 de lei.

În urma controlului a fost încheiat procesul verbal de constatare a condițiilor igienico-sanitare nr. 863/12.07.2021, stabilindu-se următoarele: ”Neîndeplinirea recomandărilor stabilite în Procesul verbal nr. 759/02.06.2021 privind ridicarea în regim de urgență cu termen imediat și permanent a deșeurilor menajere de pe raza municipiului Alba Iulia și respectarea Ordinului M.S. 119/2014 cu modificările și completările ulterioare confirmate prin mai multe sesizări prin care cetățenii municipiului Alba Iulia reclamă neridicarea deșeurilor menajere, constituind un factor de risc pentru sănătatea publică”.

Reamintim că în data de 2 iunie 2021, DSP Alba s-a autosesizat și a întreprins un control la S.C. Polaris M Holding SRL care la acea dată a fost sancționată cu amendă în cuantum de 10.000 de lei pentru neridicarea deșeurilor menajere de pe raza municipiului Alba Iulia, în termenii legii.

În baza procesului verbal de constatare nr. 759/02.06.2021, s-a impus în regim de urgență ridicarea deșeurilor menajere de pe raza municipiului Alba Iulia și respectarea ritmicității de ridicare a deșeurilor menajere conform prevederilor legale în vigoare, aspecte care nu au fost respectat de către operatorul de salubritate.

”Am constatat cu regret faptul că, deși a trecut o lună și jumătate de la primul control pe care l-am întreprins la operatorul de salubritate, disconfortul provocat de neridicarea deșeurilor menajere s-a transformat într-o problemă de sănătate publică. Așa cum am mai spus, nu putem tolera o astfel de situație și intervenim de câte ori este necesar, evident doar în baza legii”, Alexandru SINEA, director executiv DSP Alba.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă

Ioana Oprean

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam

Ioana Oprean

Publicat

în

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric

Ioana Oprean

Publicat

în

De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]

Citește mai mult