Primarul Sebeșului, Alexandru Dăncilă și ministrul Dan Șova – artizanii celei mai mari investiții din Alba
Autorităţile locale din Sebeș doresc să sprijine investiţia pe care grupul german Daimler o va realiza în municipiu, cu lucrări de introducere a utilităţilor în zonă. Alexandru Dăncilă, primarul din Sebeş a anunțat că administrația locală a început deja lucrări de alimentare cu apă şi canalizare şi este dispusă să facă şi alte lucrări edilitare necesare companiei.
Primarul municipiului Sebeş, a declarat pentru Mediafax că a avut, miercuri, o discuţie cu reprezentanţii Star Transmision, companie în care Daimler este acţionar majoritar, iar în cadrul acesteia administraţia locală s-a angajat să realizeze o serie de lucrări pentru introducerea utilităţilor în zona în care se va dezvolta noua unitate de producţie.
Edilul a spus că investiţia depăşeşte 280 de milioane de euro şi va duce la crearea a 350 de locuri de muncă.
„Vom avea o nouă discuţie marţi împreună cu reprezentaţii din minister, investitorul şi cu preşedintele Consiliului Judeţean Alba, pentru că vrem urgent să contribuim prin ceea ce poate administraţia locală pentru finalizarea acestei mari investiţii. (…) Este o investiţie foarte mare, iar pentru zona noastră înseamnă locuri de muncă, înseamnă bani care vin la bugetul local, înseamnă un lucru extraordinar într-o perioadă de criză”, a spus Dăncilă.
Și premierul Victor Ponta a făcut ieri declarații legate de importanta investiție de la Sebeș. Aflat la o emisiune de la Digi24 acesta a spus:
„Investiția Daimler nu a venit din cer. Nu s-a hotărât Daimler, așa, să vină în România. Dan Șova a gestionat direct problema. Am avut negocieri, memorandumuri, discuții cu autoritățile locale, s-a lucrat ca proiectul să se poată implementa”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României Deși nu era româncă, odată venită în România ca soție a viitorului rege Ferdinand (numit Ferdinand Întregitorul sau Ferdinand cel Bun) Regina Maria a devenit femeia care a influențat cel mai mult istoria României. În bine! Nepoată atât […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României