Ştirea zilei

Primarul Mircea Hava a legat, de Ziua Femeii, un lacăt al iubirii de ”podul îndrăgostiților” din Alba Iulia – FOTO

Dragoş Suciu

Publicat

în

Primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, a legat, de Ziua Femeii, un lacăt al iubirii de podul de lemn care desparte Porta a III-a de Poarta a IV-a a Cetății Alba Carolina, denumit, recent, ”podul îndrăgostiților”.

lacatele iubirii01

Administrația locală din Alba Iulia a montat, pe podurile de lemn care despart Porțile a III-a și a IV-a ale Cetății Alba Carolina, cabluri pe care turiștii, dar și albaiulienii își pot prinde așa-zisele ”lacăte ale iubirii”, ca un simbol al dragostei lor veșnice, această tradiție fiind inaugurată în orașul Unirii chiar de Ziua Femeii.

„Știu că lacătul simbolizează o „securizare” a iubirii pentru toți turiștii și îndrăgostiții din oraș. Îndrăgostit de oraș, asta e gândul cu care am vrut să îmi las si eu amprenta „metalica” pe podul de la Poarta a 3-a. Garda Cetății, Vinul Cetății, toate evenimentele din Cetate, acum si lacătele… Sunt detalii mici care, in final, fac diferența și sunt sigur ca o sa facă din Cetate acel loc despre care toata lumea să vorbească din inima, cu dragoste și mândrie”, a spus Hava.

Acesta a fost al doilea lacăt prins de balustradă, primul aparținând unui cuplu de îndrăgostiți care au ales să-și scrie pe el numele și mesajul ”Trăiește frumos. Fii tu însuți!”.

Autoritățile locale au ales să aducă tradiția ”Lacătelor iubirii” și în Cetatea Alba Carolina, ”pentru a prelua ce e frumos din tradiții ale unor locuri asemănătoare cu ale noastre”.

Tradiția spune că după ce un cuplu de îndrăgostiți și-a legat un lacăt de balustradele unui pod, cheița se aruncă în râu, apă curgătoare care lipsește în Cetatea Alba Carolina.
 
Dacă administrația din Alba Iulia a inițiat un astfel de obicei, în alte localități a fost eliminat. Unul dintre cele mai celebre poduri ale iubirii a fost amenajat în Paris – ”Pont des Arts” – peste râul Sena, însă Primăria din Capitala Franței a început, din iunie 2015, eliminarea „lacătelor iubirii” deoarece structura podului a fost grav amenințată de greutatea acestora. „Lacătele iubirii”, pe care cuplurile de îndrăgostiţi le fixau de-a lungul balustradelor podurilor pariziene, pentru a-şi „sigila” uniunea, aruncând apoi cheia în Sena, şi-au făcut apariţia la Paris în 2008, însă în 2014 o balustradă de pe celebrul pod s-a prăbușit din cauza greutății miilor de ”lacăte ale iubirii”. Un alt celebru pod al îndrăgostiților, care a fost amenajat în 2013, este la Timișoara peste râul Bega.
 
Istoria „Lacătelor iubirii” datează de cel puțin 100 de ani și s-a născut dintr-o poveste sârbă, din timpul Primului Război Mondial, despre un pod din orașul balnear Vrnjacka Banja, numit „Podul dragostei”.
[nggallery id=1739]

Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C

Ioana Oprean

Publicat

în

Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C Momente de panică pentru doi părinți din Alba Iulia, după ce sistemul de inchidere al autoturismului s-a activat accidental cu cheile în interior, iar copilul a rămas blocat în mașină. Situația […]

Citește mai mult