Politică Administrație

Primarul lasă fără asistență stomatologică gratuită peste 5.000 de copii din Sebeș!

Ioana Oprean

Publicat

în

Primarul lasă fără asistență stomatologică gratuită peste 5.000 de copii din Sebeș!

Unii nu știu să piardă, dar și mai rău este atunci când unii nu știu să câștige cu demnitate și bărbăție. Exemplu clasic de parvenitism, grobianism și lipsă de bărbăție, în prima ședință de Consiliu Local, după alegeri, primarul Sebeșului, Gheorghe Dorin Nistor, a început răzbunările de vătaf.

Marele dușman al lui Dorin Nistor se numește medicul dentist Dr. OCTAVIA-ANTONIA POPA, mamă, singură întreținătoare a unui copil minor (4 ani și 10 luni), pe care alesul neamului o execută în aceeași manieră în care a făcut-o și cu soția fostului viceprimar Adrian Bogdan. Doar că, dacă la Direcția Silvică Sebeș nu a putut reorganiza instituția, dar i-a desființat postul, în cazul dentistei copiilor din Sebeș, îi desființează cu totul nu doar postul, lăsând-o pe drumuri cu un copil minor de nici 5 ani în întreținere, ci reorganizează cu totul instituția.

Motivul? Toate actele ilegale semnalate de doctorița curajoasă și probate cu dovezi nu vor mai avea nicio valoare, din moment ce instituția nici nu va mai exista. Este vorba despre Direcția Generală de Asistență Socială Medicală și Comunitară Sebeș în cadrul căreia activa și cabinetul stomatologic deservit de 2 medici (doctorița Octavia-Antonia Popa, angajata instituției, și un alt medic, Amalia P. (cu contract ani de zile de prestări servicii – serviciu externalizat) prin niște artificii dincolo de limita legii (falsuri, uz de falsuri, prejudiciu de… miliarde la bugetul public), „uitând” ani de zile să scoată postul la concurs conform legii, caz asupra cărui vom reveni).

Citește și: Modernizarea infrastructurii școlare la toate unitățile de învățământ din Sebeș printr-un proiect de finanțare nerambursabilă

Caz clasic! Primarul Sebeșului a inițiat HCL156/2024, votat în 27.06.2024 fără să răsufle și fără o minimă analiză de gașca de consilieri PNL și nu numai, prin care marea surpriză pentru copiii din Sebeș: se elimină posturile de medici stomatologi, sub paravanul că se vor înființa cândva, în viitor (sau niciodată) în cadrul școlilor din Sebeș alte cabinete stomatologice.

Până atunci, NOI, acest grup de locuitori din Sebeș care ne dorim ca și pe viitor copiii noștri să beneficieze de serviciile medicale stomatologice GRATUITE în cadrul cabinetului, le solicităm consilierilor locali, care știu doar să ridice mâna la apelul vătafului, să își reconsidere poziția, să inițieze DE URGENȚĂ un alt HCL de îndreptare a unei mârșăvii puse la cale în pur stil mafiot, grup organizat de structură ”Caracatița” și să restabilească bunul simț în administrația locală, având în vedere că media pacienților-copii a fost de 200-300 de copii/lună. De ani întregi stă un HCL votat de domniile voastre prin care trebuia înființat un cabinet stomatologic în cartierul din Kogălniceanu. Nu s-a întâmplat nimic!

Acum desființați și singurul cabinet cu administrare publică din Sebeș? Ce interese meschine de grup infracțional aveți în spate, domnilor reprezentanți ai sebeșenilor? Nu poți lăsa pe drumuri o doctoriță, care ne-a tratat atâția ani copiii, cu peste 21 de ani vechime în meserie.

Plus că este și mamă singură cu un copil de nici 5 ani în întreținere! Unde ajungem și în ce ne transformăm noi, ca și societate? Doar pentru că în alegeri a ales să facă parte din echipa unui alt partid? Cei care susțin AUR nu mai au voie să trăiască și să muncească în România?

Un lucru este clar: foarte mulți nu știu să piardă niște alegeri, dar să te ferească Dumnezeu de cei care nu știu să câștige! Aceștia din urmă sunt un atac la democrație, moralitate și bun simț într-o societate europeană… Ne mai mirăm că pleacă românii pe capete din această țară guvernată atât la nivel național, dar mai ales la nivel local ca o moșie feudală! RUȘINE!!!

Nicolaie MATEI


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru

Ioana Oprean

Publicat

în

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința ordinară de luni, 29 iunie 2026, actualizarea și modificarea tarifului activității de […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale

Ioana Oprean

Publicat

în

Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții

Bogdan Ilea

Publicat

în

Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]

Citește mai mult