Primăria Sebeș oferă până la 300.000 de euro pentru construirea a 14 platforme subterane de colectare a deşeurilor menajere
Primăria Sebeș a lansat licitația pentru „Amenajarea unui număr de 14 platforme subterane de colectare a deşeurilor menajere în Sebeş”. Contra unei sume totale, estimată la maximum 1.371.554 de lei fără TVA (aproximativ 300.000 de euro) se vor achiziționa servicii de elaborare a unor documentații de proiectare și construcție, asistenţă tehnică din partea proiectantului şi execuţia lucrărilor.
Pentru documentațiile tehnice este prevăzută suma de până la 71.500,00 lei (fără TVA); asigurarea asistenţei tehnice din partea proiectantului pe perioada de execuţie a lucrărilor – 7.000 lai fara TVA; execuţia lucrărilor 1.293.054,60 lei fara TVA.
Potrivit caietului de sarcini al achiziției, în prezent, în municipiul Sebeş colectarea deşeurilor subterane se face în mod neselectiv în containere supraterane care generează disconfort vizual, olfactiv, sunt puncte de atracţie pentru rozătoare, animale fară stăpân, oameni ai străzii.
Având în vedere situaţia existentă descrisă, se impune la trecerea unui nou sistem de colectare a deşeurilor menajere, sistem format din platformă subterană de colectare a deşeurilor menajere cu câte 4 containere îngropate având capacitatea de 1100 litri pentru colectarea deşeurilor menajere, motiv pentru care s-a iniţiat prezenta procedură de achiziţie publică.
Municipiul Sebeş, prin Serviciul Public de Administrarea Patrimoniului Sebeş, a determinat necesarul, numărul şi volumul containerelor, dar şi poziţia platformelor de colectare dotate cu containere îngropate.
Sistemul solicitat este format dintr-un număr de 14 de platforme pe care se vor poziţiona 56 containere îngropate cu capacitatea de 1100 litri pentru colectarea deşeurilor menajere.
”Prin prezenta achiziţie se urmăreşte, îmbunătăţirea infrastructurii locale învechite, inadecvate, privind serviciile de colectare a deşeurilor şi dezvoltarea unui sistem modem, pentru a permite respectarea standardelor europene si româneşti. Sistemul propus trebuie să asigure o colectare rapidă, eficientă şi cu un impact vizual, de trafic şi de mediu cât mai scăzut. In acest sens, echipamentele de colectare deşeuri trebuie să aibă o capacitate de stocare ridicată pentru a preveni depozitarea necontrolată în jurul platformelor de colectare şi să împiedice sustragerea deşeurilor din containere, trebuie să aibă un aspect estetic cât mai plăcut şi să poată fi igienizate într-un timp cât mai scurt. De asemenea, se urmăreşte îmbunătăţirea calităţii mediului şi a vieţii urbane prin intermediul reabilitării infrastructurii vechi in sectoml deşeurilor, în Sebeş, prin achiziţia şi montarea platformelor subterane cu containere îngropate”, se arată în documentul citat.
Conform aceleiași surse, platformele vor fi amenajate în următoarele locuri:
• în cartierul Mihail Kogalniceanu – trei locaţii cu patru containere
• în cartierul Valea Frumoasei – patru locaţii cu patru containere
• în cartierul Aleea Parc – doua locaţii cu patru containere.
• în cartierul Mircea cel Mare – o locaţie cu patru containere
• în cartierul Lucian Blaga – trei locaţii cu patru containere
• în Piaţa Dacia – o locaţie cu patru containere.
Termenul limită pentru depunerea ofertelor de participare la procedura de achiziție este 18 decembrie 2018 iar durata contractului (termenul de finaizare al llucrărilor) este de 8 luni de la data semnării.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]







