Primăria Ocna Mureş a prezentat potenţialul turistic al localităţii la Budapesta
La începutul acestei luni, o delegaţie a primăriei din Ocna Mureş a fost prezentă la Budapesta, la Conferinţa pe probleme de dezvoltare urbană găzduită de Ministerul de Interne al Ungariei. Prin intermediul acestei conferinţe s-a urmărit „obţinerea unei imagini de ansamblu asupra proceselor demografice europene – descreşterea fertilităţii, îmbătrânirea populaţiei, tendinţele de migrare – în special cu privire la efectul acestora asupra zonelor urbane, dar şi la posibilităţile de răspuns prin politici urbane relevante şi inovative”. Conform informaţiilor primite de la primarul Augustin Drăguţ, au fost prezentate în cadrul evenimentului de la Budapesta reprezentanţi ai unor localităţi precum: Stockholm, Birmingham, Brno, Magdeburg etc., dar şi reprezentanţi ai Ministerelor Mediului din Finlanda şi Irlanda, Ministerului de Mediu, Dezvoltare, Transport şi Locuinţe din Franţa, Ministerului de Interne din Olanda, Ministerului Transporturilor, Clădirilor şi Dezvoltării Urbane Germania, Ministerului de Dezvoltare Regională şi Turism România (directorul general Anca Ginavar). Oraşul Ocna Mureş a fost prezentat în cadrul categoriei de „oraşe în diminuare”, cu probleme de redresare a bazei economice. Practic, aşa cum a menţionat primarul Augustin Drăguţ, prezentarea a fost axată pe promovarea acestei zone ca şi potenţial turistic: „Direcţia principală de dezvoltare identificată pentru oraşul Ocna Mureş este aceea de a-i readuce statutul de staţiune balneară şi a-l reintroduce în circuitul turistic”. A fost expusă ideea de transformare a zonei inundate într-un loc de agrement. De asemenea diversificarea activităţilor economice, în special prin industrie mică şi mijlocie, agricultură şi nu în ultimul rând înfiinţarea unui centru sportiv regional ar putea fi alte posibilităţi de redresare a localităţii. Pentru ca aceste idei să fie puse în aplicare e nevoie de „mobilizarea şi valorificarea tuturor resurselor de la nivel local, dar şi de susţinere la nivel regional, naţional şi chiar european”. Această conferinţă de la Budapesta ar putea fi, de ce nu, un pas spre atragarea de investitori, administraţia locală fiind deschisă şi gata să ofere doritorilor toate cele necesare pentru demararea unor proiecte de dezvoltare. (L.I.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
23 iulie 1869 | Se naște Gheorghe Adamescu, istoric literar și membru corespondent al Academiei Române
23 iulie 1869 | Se naște Gheorghe Adamescu, istoric literar și membru corespondent al Academiei Române Gheorghe Adamescu (n. 23 iulie 1869, București, România – d. 4 aprilie 1942, București, România) a fost un istoric literar, membru corespondent al Academiei Române din 1921, bibliograf, profesor de limba română și limba latină și autorul unor manuale […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Curier Județeanacum 4 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac